Візит співробітників ВП НУБіП України «Боярська ЛДС» до Інституту лісу Національної Академії Наук Білорусі

З 13 до 17 червня 2016 р. відбувся робочий візит директора НДІ лісівництва та декоративного садівництва НУБІП України, д. с.-г. н., доц. Василишина Р.Д. та завідувача науково-дослідної лабораторії біотехнології рослин ВП НУБіП України “Боярська лісова дослідна станція”, к. с.-г. н. Чорнобров О.Ю. до Інституту лісу Національної академії наук Білорусі.

Normal
0

21

false
false
false

RU
X-NONE
X-NONE

Колектив Інституту лісу НАН Білорусі здійснює науковий супровід галузі лісове господарство, направлений на збереження, примноження і раціональне використання безцінного національного скарбу – лісів. Головними напрямами наукової роботи співробітників інституту є розробка технологій відтворення лісів; методів підвищення їх продуктивності та екологічної стійкості; раціонального багатоцільового використання лісів і збереження їх біорізноманіття; способів реабілітації лісових земель на забруднених радіонуклідами територіях і ведення лісового господарства; застосування біотехнології для промисловості, сільського та лісового господарства, медицини і охорони навколишнього середовища. Майже вся нормативно-технічна база для ведення лісового господарства Білорусі розроблена співробітниками інституту або за їх участі. Інститут лісу складається із 6 лабораторій і 3 лісових баз.

Візит до інституту розпочався із відвідування бібліотеки, де заступник директора з наукової роботи Інституту лісу НАН Білорусі, д. с.-г. н., проф. Усеня В.В. ознайомив із науковими здобутками вчених.

Normal
0

21

false
false
false

RU
X-NONE
X-NONE

На особливу увагу у інституті заслуговую дослідження, які проводять в лабораторії генетики та біотехнології, що містить надсучасне обладнання, а співробітники проходять стажування у передових лабораторіях Польщі, Німеччини, Австрії, Литви тощо. Основні напрями досліджень направлені на збереження цінних генотипів деревних рослин з використанням біотехнологічних методів, вирощування мікроклонально розмноженого садивного матеріалу деревних рослин, створення колекції культур in vitro лісових видів, молекулярно-генетичний аналіз, популяційно-генетичну оцінку, паспортизацію клонів, генно-географічне картування, моніторинг стану генетичного різноманіття, оцінку генетичного потенціалу селекційних об’єктів.

Під час стажування у лабораторії освоєно новітні біотехнології розмноження деревних рослин, зокрема способи стерилізації експлантатів багатовікових деревних рослин, методи їх культивування та підвищення регенераційної здатності.

Normal
0

21

false
false
false

RU
X-NONE
X-NONE

Фото на пам’ять із колективом лабораторії генетики та біотехнології рослин на чолі із завідувачем д. б. н. Падутовим В.Є.

Normal
0

21

false
false
false

RU
X-NONE
X-NONE

Після одержання рослин-регенерантів їх адаптовують до умов закритого ґрунту у спеціальній теплиці із туманоподібними пристроями. Осільки нині немає універсального способу адаптації рослин після in vitro до умов довкілля, тому ознайомлення із способами пришвидшеної адаптації рослин-регенерантів (інокуляцією мікоризними грибами; укоріненням ex vitro; зниженням кількості вуглеводів і мінеральних речовин у живильному середовищі) досить актуально.

Normal
0

21

false
false
false

RU
X-NONE
X-NONE

Мікроклонально розмножені рослини-регенеранти цінних форм тополі тремтячої та берези карельської проходять адаптацію до умов відкритого ґрунт

Normal
0

21

false
false
false

RU
X-NONE
X-NONE

Тільки після проходження всіх етапів мікроклонального розмноження з адаптованих рослин-регенерантів створюють плантації.

Normal
0

21

false
false
false

RU
X-NONE
X-NONE

Плантації, створені із мікроклонально розмножених цінних форм берези карельської (зліва) та тополі тремтячої (справа)

Normal
0

21

false
false
false

RU
X-NONE
X-NONE

При лабораторії генетики та біотехнології функціонує генетичний банк насіння лісових деревних видів Білорусі та фітопатологічний центр лісових деревних видів. Генетичний банк насіння забезпечує вилучення насіння із шишок, обезкрилювання насіння і їх очистку, додаткову очистку насіння, висушування і пакування насіння, зберігання у холодильній й морозильній камері, рентгенографію насіння та оцінку лабораторною схожості.

Normal
0

21

false
false
false

RU
X-NONE
X-NONE

На значну увагу заслуговує відвідування сектору харчових і лікарських ресурсів лісу інституту, де ознайомилися із колекцією штамів грибів, які є науковим об’єктом і складають національне багатство республіки. Основними напрямами наукових досліджень сектору є розробка наукових основ відтворення харчових і лікарських ресурсів лісу, їх раціональне використання і охорона, розробка науково-методичної бази визначення довгострокового прогнозування ресурсів дикорослих ягід і грибів.

Normal
0

21

false
false
false

RU
X-NONE
X-NONE

Вивченням дії радіоактивного забруднення на стан лісових екосистем і механізмів прискорення їх очищення від аварійних дозоутворюючих радіонуклідів займається лабораторія проблем ґрунтоведення і реабілітації антропогенно порушених лісових земель на чолі із завідувачем к. с.-г. н. Булко Н.І.

На території дослідно-виробничого об’єкту Коренівська експериментальна лісова база зібрані колекційні культури цінних форм берези карельської.

Normal
0

21

false
false
false

RU
X-NONE
X-NONE

За результатами стажування сторони домовилися про співробітництво з метою виконання спільних наукових програм, впровадження результатів наукових досліджень у практику, вдосконалення наукових методів дослідження й підвищення кваліфікації наукових співробітників.

Висловлюємо щиру вдячність директору Інституту лісу НАН Білорусі Ковалевичу А.І. та заступнику директора з наукової роботи Усені В.В. за запрошення, теплу зустріч й стажування у стінах інституту! Бажаємо всьому науковому колективові зберігати та примножувати свій науковий й освітній потенціал!