Україна початку XX ст. у постерних презентаціях учасників куртка

March 15, 2023

Початок XX ст. є  складним періодом в історії Української держави, який в марксистській літературі традиційно називали імперіалізмом, кануном  соціальної революції пролетаріату, монополістичним зазиваючим капіталізмом. Сьогодні слово “імперіалізм” є менш вживаним. В будь-якому разі з яких би позицій не підходити, всі визнають, що наприкінці ХІХ ст. росія та  Україна вступили в нову історичну епоху, всі визнають, що в цей час відбулися суттєві зміни в суспільно-економічному розвитку. Це, по-перше, бурхливий розвиток промисловості, концентрація виробництва, поява монополій, зростання експлуатації, загострення соціальних суперечностей. Тобто йдуть процеси, які також відбулися в більшості країн Європи.

У нас це викликало першу революцію. Історики дискутують про причини, рушійні сили, наслідки революції. Найбільше розбіжностей викликають наступні питання:

-   Чи була це антифеодальна революція (класична буржуазна революція) чи вона була буржуазно-демократичною, несла в собі антиімперіалістичний заряд великої потенційної сили?

-   Чи була це війна всього суспільства проти феодально поліцейської держави, чи це лише експлуатовані виступили проти експлуататорів?

-   Хто був основним опонентом самодержавства – ліберали (буржуазного напрямку) і їх політичні партії чи трудящі? Якщо трудящі, то хто, пролетаріат чи селянство, відігравали провідну роль? На користь кожної з позицій можна знайти чимало аргументів?

       Ось на ці питання і спробували відповісти на черговому засіданні гуртка, яке відбулося 11 березня 2023 року. Щоб краще зрозуміти події досліджуваного періоду спробували зобразити їх схематично.

 

Дякую всім учасникам за чудову роботу!

 

Ірина Єрмоленко,

керівник гуртка

Набір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook