Від теорії до практики проведення лісогосподарських заходів з утримання та збереження полезахисних лісових смуг
Від теорії до практики проведення лісогосподарських заходів з утримання та збереження полезахисних лісових смуг
2 червня 2021 року
У світлі останніх законодавчих змін перед об'єднаними територіальними громадами стоїть не проста задача – визначення власників лісових смуг, проведення земле- та лісовпорядкування, а також проведення лісогосподарських заходів з утримання й збереження лісосмуг. Однак законодавча база має ряд прогалин, а фахівців із відповідною агролісомеліоративною освітою у громадах обмаль. Тому з метою надання консультаційної допомоги Всеукраїнською Асоціацією об'єднаних територіальних громад спільно з благодійною організацією «Благодійний фонд «Пелі кен лів» (Peli can live) проєкту «Лісосмуги Життя» ініційовано ряд вебінарів «Лісосмуги в громадах».
На одному з таких вебінарів під назвою «Ведення лісогосподарських заходів в лісосмугах», що відбувся 27 травня 2021 р., наукові консультанти проєкту, доценти кафедри відтворення лісів та лісових меліорацій Олександр Соваков та Ганна Лобченко презентували учасникам науково-практичні доповіді. У заході взяли участь 170 представників об'єднаних територіальних громад.
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u101/0.png)
На початку вебінару діяльність Всеукраїнської Асоціації ОТГ та платформи «Сільський розвиток» презентувала Олександра Шереметьєва – голова платформи «Сільський розвиток», експертка з сільського розвитку. Про тривалу й продуктивну співпрацю зазначив у свої доповіді Артур Шевцов, заступник голови платформи «Сільський розвиток», голова Вакулівської ОТГ Дніпропетровської області, який також зауважив про необхідність розтлумачити особливості ведення лісогосподарських заходів у лісосмугах керівникам ОТГ, які не мають відповідних лісівничих знань і навиків.
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u101/1_9.png)
Співзасновниця, виконавча директорка благодійної організації «Благодійний фонд «Пелі кен лів» Яна Боброва озвучила факти щодо поточного рівня розораності в Україні (56.8%), який вдвічі більший у порівнянні із середнім показником для ЄС – 24.7% та у 5 разів перевищує показники для найбільш розвинених країнах світу (10.7%). Доповідачка наголосила на необхідності науково-обґрунтованого і раціонального використання земель ОТГ, адже визначення землекористування тепер у відповідальності ОТГ, завдяки новому закону про земельну децентралізацію. Наприкінці доповіді було наведені статистичні показники щодо залежності стану здоров’я жителів громад залежить від стану природних й агроекосистем.
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u101/2_12.png)
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u101/3_13.png)
Детальну інформацію щодо проведення лісогосподарських і санітарно-оздоровчих заходів у полезахисних лісових смугах висвітлив Олександр Соваков, доцент кафедри відтворення лісів та лісових меліорацій НУБіП України. Доповідач наводив наочні ілюстрації та приклади з наукових досліджень кафедри та неодноразово наголосив на необхідності дотримання балансу між задоволенням господарських потреб і біологічною стійкістю насаджень під час проведення заходів.
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u101/4_8.png)
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u101/5_8.png)
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u101/6_8.png)
Ганна Лобченко, доцент кафедри відтворення лісів та лісових меліорацій, окреслила невідповідності у законодавстві щодо проведення лісогосподарських заходів у лісосмугах. Друга частина доповіді була присвячена прикладам успішного досвіду ведення агролісівництва закордоном та мала на меті розвіяти упередження, якими подекуди керуються власники земельних угідь під час знищення лісових смуг.
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u101/7_8.png)
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u101/9_4.png)
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u101/8_4.png)
У процесі реєстрації учасники надіслали запитання, які передані спікерам для опрацювання та надання письмових відповідей в повному обсязі. Незабаром з відповідями можливо буде ознайомитись на сайті Всеукраїнської Асоціації ОТГ.
На завершення вебінару Тетяна Нужда, модераторка платформи «Сільський розвиток», анонсувала наступний захід щодо оформлення лісорубних квитків та проведення лісовпорядкування у лісових смугах.
Олександр Соваков та Ганна Лобченко,
доценти кафедри відтворення лісів та лісових меліорацій