8 грудня 2020, 8:30
Кафедра управління земельними ресурсами
Із швидким розвитком інформаційних технологій, мініатюризацією апаратних засобів управління намітилася прогресуюча тенденція мінімізувати роль людини в людино-машинних системах. B останні роки активно вивчаються різні аспекти створення та застосування безпілотних транспортних засобів: автомобілів, самохідних механізмів, бронетранспортерів, літальних апаратів різного призначення. Значний інтерес до цієї тематики спостерігається у вищих навчальних закладах, де студенти все більше і більше проявляють свою цікавість до цього напрямку, адже це сучасно, цікаво і високо оплачуємо.

Незмінною традицією дисципліни фотограмметрії на факультеті землевпорядкування є проведення зустрічей з представниками різних компаній, які займаються у сфері безпілотних літальних засобів. Незважаючи на дистанційне навчання та складну ситуацію в країні студенти 3 курсу все ж змогли зустрітися на платформі Zoom з представником ABRIS Design Group -головним інженером Галицьким Анатолієм Валерійовичем.
Компанія ABRIS Design Group загально займається проектуванням безпілотних технологій ще з 2008 року, має досвід роботи в легкій і надлегкій авіації, виробництві безпілотних літальних апаратів, наземному моніторингу та аерофотозйомці.
Під час зустрічі студенти мали змогу побачити основний літак, який використовується для аерознімання територій. Даний літак виконує знімання протягом півтори годи, а з останніми реалізаціями тепер може працювати протягом дві з половиною години. Знімання може виконуватися відразу з декількох камер, які надійно прикріплюються до безпілотного літака. Відповідно до природних умов важливо провести налаштування фокуса камери на самому об’єктиві, або з використанням комп’ютера. Це дозволить отримати набагато якісні знімки місцевості.
Головний інженер також розповів про переваги даного літального пристрою. Однією з них є те, що літак можна запускати з руки на будь-якій відкритій місцевості. Також для запуску може використовуватися катапульта, яку легко застосовувати в непідготовлених місцях. Зібрати катапульту та встановити її займає лише 3 - 4 хвилини. Що стосується процесу підготовки літака до знімання, так це перш за все, аерогоризонт – просторове положення літака. Даний процес дуже необхідний, тому що усі частини літака мають знаходитися горизонтально і це в свою чергу забезпечить безпечне приземлення літака.
Процес знімання від початку і до кінця неможливий без оператора, який працює зі спеціальною програмою на комп’ютері та без інженера, якому доводиться працювати з літаком фізично. Узагалі керування безпілотником можливо за допомогою джойстика – унікального пульта управління кожного літака. Навіть якщо зв’язок між оператором та літаком порушений, то останній буде проводити зйомку і при цьому передавати координати на комп’ютер. Після того як зйомка буде завершена або ж закінчиться раптово заряд акумулятора, що є не можливим, тому що акумулятори мають завжди бути заряджені, безпілотник не падає на землю раптово, він спускається плавно за допомогою парашута, який заздалегідь розміщений у верхньому відсіку і закріплений карабіном.
Щоб при приземленні літак не розбивався і не пошкоджувався до нижньої його частини на спеціальних липучках кріпиться м’яка подушка, яка створює систему легкої посадки наголосив Валерій Анатолійович. По завершенні зустрічі він також продемонстрував програму, до якої потрібно обов’язково під ’єднатися після налаштування і підготовки літака до польоту. У самій програмі виконується певний перелік дій, тобто це і калібрування, і приєднання до GPS, а також у ній містяться дані про погоду місцевості, де буде відбуватися знімання. Дана програма була спеціально створена для цього літального апарату.
У кінці зустрічі студенти висловили свої слова вдячності працівнику ABRIS Design Group - головному інженеру Галицькому Анатолію Валерійовичу за дуже цікаво викладений матеріал, а також за те, що були показані літальні апарати і продемонстровані в дії. Студенти з нетерпінням чекають зустрічей з компанією ABRIS Design Group.
доцент кафедри управління земельними ресурсами Бутенко Є.В.