Новації у сфері обліку, оподаткування та аудиту: підсумки всеукраїнського наукового тренінгу в НУБіП України

12 листопада 2024 року
4-9 листопада 2024 року на економічному факультеті НУБіП України відбувся всеукраїнський науково-практичний тренінг «Облік, оподаткування та аудит: європейський досвід і національні особливості», присвячений 65-річчю кафедри обліку та оподаткування.

Привітати колектив кафедри та взяти участь у тренінгу виявили бажання представники багатьох навчальних закладів, серед яких: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Поліський національний університет, ВНУ імені Лесі Українки, Львівський торговельно-економічний університет, Державний університет «Житомирська політехніка», Національний університет біоресурсів і природокористування України, Державний торговельно-економічний університет, НТУ «ХПІ», Уманський національний університет садівництва, Харківський національний економічний університет імені Семена Кузнеця, Чорноморський національний університет імені Петра Могили, Миколаївський національний аграрний університет, Національний університет «Одеська політехніка», Національна академія обліку, аудиту та оподаткування, ЗУІ, Чорноморський національний університет імені Петра Могили, Луцький національний технічний університет, Іллінецький аграрний фаховий коледж, Вінницький технічний фаховий коледж, Калинівський технологічний фаховий коледж, Прикарпатський фаховий коледж лісового господарства та туризму, Сторожинецький лісовий фаховий коледж, Каховський агротехнологічний фаховий коледж, Кропивницький фаховий коледж харчування та торгівлі, Полтавський фаховий кооперативний коледж, Відокремлений структурний підрозділ «Золочівський фаховий коледж Львівського національного університету природокористування», Відокремлений структурний підрозділ «Верхньодніпровський фаховий коледж Дніпровського державного аграрно-економічного університету», Відокремлений структурний підрозділ «Донбаський аграрний фаховий коледж Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля», Відокремлений структурний підрозділ «Фаховий коледж технологій, бізнесу та права Волинського національного університету імені Лесі Українки», Відокремлений структурний підрозділ «Фаховий коледж геодезії та землеустрою Поліського національного університету», ВСП «Хмельницький торговельно-економічний фаховий коледж ДТЕУ», ВСП «Брянківський фаховий коледж Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка», ВСП ТПФК ВНАУ, ВСП Шосткинський фаховий коледж імені Івана Кожедуба СумДУ, ВСП «Городищенський фаховий коледж Уманського НУС», ВСП «Немирівський фаховий коледж будівництва, економіки та дизайну ВНАУ», ВСП «Фаховий коледж МНУ імені В. О. Сухомлинського», Відокремлені підрозділи Національного університету біоресурсів і природокористування України: «Ніжинський агротехнічний інститут», «Бережанський фаховий коледж», «Бережанський агротехнічний інститут», «Заліщицький фаховий коледж імені Є. Храпливого», «Ірпінський фаховий коледж», «Рівненський фаховий коледж», «Боярська ЛДС», «Агрономічна дослідна станція». Загалом, більше 100 учасників долучилися до цього заходу.

Програма тренінгу обіцяла бути насиченою та цікавою. Відкрив всеукраїнський науково-практичний тренінг декан економічного факультету НУБіП України Анатолій Діброва, який надав високу оцінку підготовці фахівців з обліку та оподаткування й акцентував увагу на освітньо-наукових можливостях кафедри, економічного факультету й Університету в цілому. Декан з гордістю відмітив наукову активність як науково-педагогічних працівників, так і студентів зі спеціальності 071 «Облік і оподаткування» (ОП «Облік і аудит»), що підтверджується їхніми неодноразовими перемогами і завоюванням призових місць у 2024 році та за попередні роки на Всеукраїнських студентських олімпіадах, конкурсах наукових робіт, дебатах на Міжнародних й Всеукраїнських науково-практичних конференціях.

Професор кафедри обліку та оподаткування, доктор економічних наук, професор Любов Гуцаленко презентувала учасникам здобутки, про які вже можна говорити з гордістю за 65-ти річний період, окреслила інноваційні цілі та завдання, фундаментом яких стали саме історичні надбання вчених-попередників (Сергія Рогаченка, Ігоря Малишева, Михайла Парасія, Григорія Кірейцева, Людмили Звонарьової, Ольги Вербило, Людмили Шатковської, Леоніда Сука та багатьох інших).

Завідувач кафедри обліку та оподаткування Володимир Литвиненко у своєму виступі акцентував увагу на теоретико-методологічних засадах розвитку бухгалтерського обліку та проблемах підготовки бухгалтерських кадрів в системі вищої агроекономічної освіти. Неабиякий інтерес учасників викликала його доповідь на тему «Мікрокваліфікаційні курси як інструмент підвищення якості та адаптивності вищої освіти».

 

 

 

Престиж професії аудитора, довіра до неї та повага є невід’ємними елементами професійного осередку та гарантіями високої якості наданих послуг. В сучасних умовах господарювання, глобалізації та євроінтеграції, політичної та економічної нестабільності, технічного та інформаційного розвитку суспільства, зміни культурних цінностей тощо, стабілізація розвитку суспільних відносин має забезпечуватися етичними знаннями та вимогами. Нинішні тенденції розвитку та дотримання етичних вимог в аудиті, демонструють факт ряду проблем, які потребують негайного вирішення. Зокрема, як стверджують фахівці, професіоналізація праці призвела до того, що фахівці різних напрямків все частіше стикаються з моральними колізіями, вирішити які за допомогою виключно професійних знань не завжди виявляється можливим. Тому наявність професійної етики сьогодні є необхідним додатком до професійної освіти. При цьому чесний і відповідальний підхід до виконання своїх обов'язків у будь-якій професії є одним з найголовніших правил професійної етики.

Цікавою та змістовною була доповідь Владислава Альошина, заступника генерального директора з МСФЗ ТОВ «ЕЙЧ ЕЛ БІ Юкрейн», здобувача PhD на тему «Професійна етика бухгалтера і аудитора: фундаментальні принципи забезпечення престижу професії».

 

Для аудиторів досить актуальним є те, щоб їх клієнти, довіряли якості аудиту та іншим послугам, які їм можуть надаватись. Громадська довіра до якості професійних аудиторських послуг, зростає тоді, коли в межах цієї професії є високі стандарти виконання професійної діяльності, а також їх поведінки. Тому, етичний кодекс є необхідним для будь-якої професії, оскільки працівники цієї сфери прагнуть до суспільної довіри та надання високоякісних послуг, незалежно від поведінки окремих представників професії.

Власним досвідом кар’єрного зростання бухгалтера поділився Андрій Іваненко, фінансовий контролер групи компаній Wix.com Ltd., здобувач PhD, закцентувавши увагу на питаннях професійної сертифікації бухгалтерів.
В Україні сертифікація бухгалтерів поки що не є обов’язковою вимогою для провадження практики. Навіть у компаніях, які звітують за МСФЗ, працюють бухгалтери без підтвердженого міжнародним документом рівня знань. Тому на сьогодні можна підтримувати свій рівень кваліфікації, тільки стежачи за професійними новинами, відвідуючи семінари, переглядаючи вебінари й самостійно освоюючи МСФЗ. Проте, несертифікованим фахівцям в МСФЗ-компаніях зазвичай доручають або виконання певних однотипних операцій, або підготовку документації, а її затвердження та ухвалення рішень покладають на сертифікованих. Й очевидно, що шансів на кар’єрне зростання в таких компаніях також більше в сертифікованих фахівців. Не менш важливими, ніж сам документ, є ґрунтовні знання, якими доведеться оволодіти, аби його отримати. Необов’язковість — це статус-кво, а ось з огляду на розширення сфери регуляції МСФЗ в Україні цілком можливо, що підтвердження знань невдовзі стане запорукою не тільки кар’єрного зростання, а й загалом професійної практики. Тож задумуватися про інвестиції у свій розвиток варто вже зараз.

Протягом перших місяців повномасштабного вторгнення росії в Україну увага законодавців була прикута до податкової сфери у зв‘язку з тим, що вітчизняний бізнес, промислові підприємства відчули на собі тягар війни, який поставив багатьох із них на межу існування. У цих умовах уряд та законодавці оперативно прийняли низку законів, які мали б захистити національну економіку, надавши їй більшої стійкості, стимулювати бізнес, а також підвищити фінансову спроможність населення, але ці зміни, на жаль були ситуативною реакцією на події, що стрімко розвивалися, подекуди законодавчі новації були помилковими. Вже на початку березня 2022 року були прийняті законодавчі акти), які в значній мірі змінили податкову систему країни, фактично, затвердивши шлях «податкової лібералізації».
У своїй доповіді
Інна Долженко, доцент кафедри фінансівзупинилась на нововведеннях, тенденціях та проблемах розвитку оподаткування в Україні.

Питання міжнародного оподаткування ще ніколи не мали такого великого значення для політичного порядку денного, як зараз. Інтеграція національних економік та ринків в останні роки значно збільшилася, створюючи тиск на правила міжнародного оподаткування, які були розроблені понад сто років тому. Слабкості теперішніх правил створюють можливості для розмивання оподатковуваної бази й виведення прибутку з-під оподаткування, вимагаючи від тих, хто розробляє політику, сміливих кроків, щоб відновити довіру до системи та забезпечити оподаткування прибутку там, де здійснюється економічна діяльність та створюється вартість.

 

Окремим глобальним напрямком боротьби із уникненням транснаціональних корпорацій від оподаткування за допомогою маніпулювання цінами у внутрішньогрупових операціях є впровадженням всіма державами світу в своє національне податкове законодавство концепції контрольованих іноземних компаній (Controlled Foreign Companies). Правила контрольованих іноземних компаній належать до якісно нового принципу обміну податковою інформацією між державами, банками і податковими органами. Концепція контрольованих іноземних компаній докорінно змінює засади існуючої раніше міжнародної податкової системи, а також міжнародного податкового планування великим бізнесом. Суть даної концепції зводиться до того, що кожна держава повинна володіти повною інформацією про всі контрольовані іноземні компанії своїх податкових резидентів.

Проблемам існування інституту контрольованих іноземних компаній в Україні як інструменту протидії уникненню оподаткування була присвячена доповідь Богдана Трохимця, молодшого юриста практики вирішення податкових спорів Адвокатського об'єднання «Юридична фірма «Астерс», здобувача PhD.

 

Зовнішньо-економічна діяльність України в умовах воєнного стану продовжує активно розвиватись та в окремих напрямках - навіть набирати обертів. Зокрема, якщо говорити про експорт ЗЕД-послуг у сфері IT та імпорт послуг у сфері перевезення вантажів, проведення ремонтних робіт та будівництва, тощо. Війна росії проти України зумовила необхідність спрощення митного оформлення різних груп товарів, вкрай необхідних як для забезпечення ЗСУ і ТрО додатковим захисним та військовим спорядженням, так і для забезпечення цивільних їжею, ліками та іншою гуманітарною допомогою.
В умовах, коли промисловість та товарний експорт майже паралізовані, питання оподаткування транскордонних послуг набуває неабиякої ваги як для держави в цілому, так і для окремих підприємців.

Особливості оподаткування ПДВ послуг в зовнішньоекономічній діяльності завжди викликали ускладнення в правозастосовній практиці, породжуючи низку суперечливих податкових консультацій та аналітичних матеріалів. Не є винятком стан речей в даній сфері і сьогодні через нормотворчу турбулентність останніх місяців. Здобувачка PhD кафедри обліку та оподаткування НУБіП України Наталія Савченко представила доповідь «Оподаткування товарів критичного імпорту».

 

Надзвичайно актуальною була доповідь провідного економіста відділу звітності Департаменту фінансового планування та звітності ТОВ «Газорозподільні мережі України», здобувача PhD Юрія Бурдима, присвячена обліковим та податковим наслідкам втрати контролю над активами на непідконтрольній території України.

Аудитор, спеціаліст з МСФЗ ТОВ «ПСП Аудит», здобувач PhD Станіслав Подруцький поділився своїм баченням фінансової звітності як інструмента управління підприємством в умовах інфляції.

Всесвітня організація охорони здоров’я назвала стрес «епідемією ХХІ століття у сфері здоров’я». За оцінками фахівців, американській економіці, для прикладу, стрес коштує 300 мільйонів доларів на рік, а понад 50 % американців визнають, що він негативно впливає на їх робочу продуктивність.

В Україні, за даними національного опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології у 2021 році, не менш як дві третини (69 %) від усіх респондентів репрезентативної вибірки пережили якусь стресову ситуацію. І це був найвищий показник за останні 10 років. У зв’язку з повномасштабною війною в Україні ситуація лише погіршилася. Не встигнувши звільнитися від істотних карантинних обмежень, українські громадяни вступили у ще суворіші обмеження воєнного стану. Доктор психологічних наук, професор кафедри психології НУБіП України Віталій Шмаргун поділився особливостями переживання стресу, його саморегуляції та адаптивності бухгалтерів.

«Штучний інтелект як інструмент обліку, маркетингу та управління підприємством» – тема доповіді аналітика консолідованої інформації товариства з обмеженою відповідальності «ЕПАМ СИСТЕМ» (LLC «EPAM SYSTEMS»), здобувача PhD Олександра Кривошея.

Для країн, що розвиваються, інвестиції в технології та техніку є вирішальними для підвищення продуктивності. З одного боку, цифрові технології стають дедалі доступнішими, а з іншого – у багатьох регіонах досі існують значні бар’єри для їх впровадження та використання. Це потребує врахування як технологічних, так і економічних бар'єрів під час впровадження ініціатив цифрового розвитку. Одним із яскравих прикладів цього процесу є перехід готівкових та банківських платежів у цифровий формат. Цифрові платежі та розвиток цифрової економіки стали ключовими пріоритетами міжнародного співробітництва.

Микола Кравченко, менеджер по розрахункам з персоналом представництва «Новартіс Фарма Сервісез АГ» в Україні, здобувач PhD зупинився на особливостях міжнародних розрахунків агрохолдингів із використанням електронних грошей, а Василь Овчарук, головний економіст Філії Птахофабрики «Авіс» ТОВ «Аграрний Холдинг «Авангард», здобувач PhD розглянув актуальні питання побудови внутрішнього контроль забезпечення якості продукції птахівництва.

Питання якості аудиторських послуг завжди є актуальним напрямом наукових досліджень як в Україні, так і в країнах світу. З 2017 року український аудит живе за новими правилами, серед яких – контроль за якістю аудиту. Така вимога профільного закону. Одначе ні в цьому законі, ні у Міжнародних стандартах аудиту, ні у роз’ясненнях Міністерства фінансів Україні – ніде немає ані визначення якості аудиту, ані її критеріїв. А зовнішній контроль за якістю здійснюється. Проблема, що виникла, негативно впливає на без того слабкий ринок аудиторських послуг в Україні й потребує принаймні обговорення серед науковців, не кажучи вже про намагання її вирішити. Ці та інші актуальні питання були озвучені у доповіді на тему «Зовнішній контроль регулятора якості аудиторської діяльності (послуг)» Олексія Гаєвського, здобувача PhD.

На завершення тренінгу Олег Криворот, старший викладач кафедри обліку та оподаткування прочитав власний твір, приурочений ювілею кафедри:

Виклики нові та випробування,
Тривожний час єднає всіх людей.
Кафедрі обліку та оподаткування
Шістдесят п’ять! Славний ювілей!

Багато зроблено, є що підсумувати,
В сумлінній праці пройдені роки.
Досягнення вагомі й результати,
А найцінніший скарб – випускники!

І бакалаври, і магістри з часом в ногу,
І аспіранти на порозі новизни,
Працює колектив на перемогу
І мріє про закінчення війни!

І лекції цікаві, й семінари,
В лабораторіях отримують знання,
Миттєво пролітають в НУБіП пари,
Аудиторії заповнені щодня!

Ми однодумці всі, немає вигорання,
Хоча і не проста нині пора.
Кафедрі обліку та оподаткування,
Шістдесят п’ять! Всім Миру і Добра!

Підсумовуючи, вважаємо, що представлені наукові дискусії, які відбувалися на тренінгу з питань бухгалтерського обліку, оподаткування та аудиту - це початок реалізації інноваційних завдань і цілей на загальнодержавному рівні, які уже ввійшли в нову історію кафедри обліку та оподаткування задля подальших наукових і творчих успіхів у розвитку бухгалтерського обліку, прославленні науки і держави!


Володимир Литвиненко,
завідувач кафедри обліку та оподаткування

Світлана Дерев’янко,
доцентка кафедри обліку та оподаткування
 

Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook