Єднання різних галузей юридичної науки на теренах НУБіП України

6 листопада 2024 року
1–2 листопада 2024 р. в НУБіП України в змішаному (онлайн/офлайн) режимі відбулась Міжнародна наукова конференція на злободенну тему «Земля і територія як юридичні та геополітичні поняття: історико-правова реальність і сучасність», ініціаторами якої стали Міжнародна асоціація істориків права, Національний університет біоресурсів і природокористування України, Інститут держави і права імені В.М. Корецького НАН України, відділення екологічного, господарського та аграрного права НАПрН України та Комісія історії українського права при Президії НАН України. Від нашого університету активну участь в конференції взяли науковці кафедр теорії та історії держави і права, а також аграрного, земельного та екологічного права ім. академіка В.З. Янчука.
Розпочався цей захід із привітальних слів декана юридичного факультету, доктора юридичних наук, професора Олени Ярої, директора Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України, віцепрезидента НАПрН України, доктора юридичних наук, професора, академіка НАПрН України, заслуженого юриста України Олександра Скрипнюка, президента Міжнародної асоціації істориків права, професора кафедри теорії та історії держави і права Національної академії Служби безпеки України, доктора юридичних наук, професора, член-кореспондента НАПрН України, заслуженого юриста України Олександра Ярмиша, які зазначили важливість теми конференції, у яких вказувалось на актуальність обраної теми, з огляду на провідну роль землі та території в формуванні держави, посилену поєднанням історико-правових і сучасних наукових підходів.
 
Після вітальних слів розпочалось засідання першої панелі «Територія і держава в сучасному правному вимірі», модератором якої став перший віцепрезидент Міжнародної асоціації істориків права, професор Ігор Усенко. Першим до слова був запрошений завідувач кафедри земельного та аграрного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, академік-секретар відділення екологічного, господарського та аграрного права НАПрН України, доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент НАПрН України Володимир Носік із доповіддю «Правовий режим землі в Україні: об’єкт права власності, основне національне багатство, державна територія», у якій було розкрито сучасне баготовимірне значення землі як об’єкта права. При цьому значення землі як основного національного багатства українського народу незрівнянно зростає в сучасних умовах війни, що покладає на державу і український народ додаткові обов’язки щодо її правової охорони і захисту.
 
Наступним виступив завідувач кафедри аграрного, земельного та екологічного права імені академіка В.З. Янчука НУБіП України, вчений секретар відділення екологічного, господарського та аграрного права НАПрН України, доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент НАПрН України Володимир Єрмоленко, який здійснив ретроспективний огляд законодавчого закріплення термінопоняття «територія» та його сучасне значення. Додатково було звернено увагу присутніх на неправильність доктринального і законодавчого застосування до території як об’єкта права замість поняття «правовий режим» терміну «правовий статус», що надає території суб’єктності та дає підстави для виникнення непотрібних «федералізаційних» тем.
Далі до слова був запрошений старший науковий співробітник відділу проблем кримінального права, кримінології та судоустрою Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України, кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник Микола Сірий, який розкрив політичні та правові виміри території передусім з погляду міжнародного права, їх співвідношення і сучасне значення для існування незалежної суверенної держави, якою є Україна. У свою чергу, завідувач відділу теорії держави і права Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України, доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент НАН України, член-кореспондент НАПрН України, заслужений юрист України Наталія Пархоменко звернулась до темитериторіального верховенства та правового режиму державної території в координатах сучасного правопорядку, в межах якої було досконально розкрито розуміння і співвідношення вказаних категорій з погляду новітніх досягнень загальнотеоретичної науки. До зазначених виступів долучилась провідний науковий співробітник відділу проблем аграрного, земельного, екологічного та космічного права Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України, доктор юридичних наук, професор, академік НАПрН України, заслужений юрист України Наталія Малишева, яка розглянула космічні аспекти формування потенційної території проживання землян у взаємозв’язку з історичними та сучасними можливостями освоєння планет передусім нашої Сонячної системи, а також торкнулась моральних і законодавчих труднощів високоймовірного перетинання з жителями таких планет, для яких земляни будуть агресорами. З боку географічного критерію формування земель, територій і світів підійшов науковий співробітник відділу проблем аграрного, земельного, екологічного та космічного права Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України, кандидат географічних наук, доцент, заслужений юрист України Вячеслав Олещенко, причому було наведено еволюцію цих взаємопов’язаних понять, надано їх правову оцінку та розкрито сучасні геополітичні реалії. До проблеми співвідношення категорій «земля» і «територія» у сучасному земельному праві України звернувся завідувач відділу проблем аграрного, земельного, екологічного та космічного права Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України, доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент НАПрН України, заслужений діяч науки і техніки України Павло Кулинич, який надав їх наукове та законодавче співвідношення, зупинившись на недоліках і суперечності останніх. Чудовою українською мовою вразив у своєму виступі викладач кафедри римського права Інституту правничих студій Жешувський університет (Польща), доктор філософії в галузі права Войцех Косіор, провівши історичні паралелі між римським імперіалізмом та сучасними імперіалістичними режимами.
На цьому порядок денний першої панелі було вичерпано і після невеликої перерви розпочалась наступна панель «Земля як об’єкт правового регулювання в Україні», модератором якої став професор Володимир Єрмоленко. У межах цієї панелі прозвучали виступи завідувачки кафедри земельного та аграрного права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, доктора юридичних наук, професора Тетяни Курман «Актуальні питання удосконалення законодавства щодо використання та охорони земель сільськогосподарського призначення в умовах воєнного стану», професора кафедри аграрного, земельного та екологічного права імені академіка В.З. Янчука НУБіП України Олени Гафурової «Щодо реалізації прав селян на землю в сучасних умовах», секретаря Великої Палати Верховного Суду, доктора юридичних наук, професора, член-кореспондента НАПрН України Віталія Уркевича «Судовий захист землі як соціальної цінності», доцента кафедри трудового, екологічного та аграрного права Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, кандидата юридичних наук, доцента Галини Мороз «Земельна ділянка та земельна частка (пай) як правові категорії», а також доцента кафедри морського права Національного університету «Одеська морська академія», кандидата юридичних наук, доцента Галини Півторак «Україна в Дунайській комісії: підсумки та перспективи участі». В усіх виступах було розкрито різні аспекти землі як об’єкта права, що зумовило їх плідне обговорення.
Історико-правовим питанням за темою конференції було присвячено наступну панель «Територія і держава в догмі права та міжнародному праві», модератором якої стала доцент Тетяна Бондарук. Особливу увагу і дискусію викликали наукові повідомлення завідувача відділу історико-правових досліджень Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України, кандидата юридичних наук, професора, заслуженого юриста України Ігоря Усенка «Територія у правних поглядах академіків ВУАН Ф.В. Тарановського, С.С. Дністрянського та В.Е. Грабаря», в.о. завідувача кафедри теорії та історії держави і права НУБіП України, кандидата юридичних наук, доцента Ірини Єрмоленко «Деякі особливості сучасних історико-правових досліджень розвитку земельно-правової науки», завідувача кафедри історії держави, права та політико-правових учень Львівського національного університету імені Івана Франка, доктора юридичних наук, професора Ігоря Бойка «Формування території Галицько-Волинської держави як спадкоємниці та правонаступниці Києво-Руської держави (ХІІ — пер. пол. ХІV ст.)», професора кафедри аграрного, земельного та екологічного права імені академіка В.З. Янчука, доктора юридичних наук, професора Людмили Міхневич «Правові гарантії територіальної цілісності держави: міжнародний та національний виміри» й інших представників історико-правової та міжнародно-правової науки.
Усього протягом двох днів проведення конференції було оголошено понад 40 виступів, які безумовно збагатили юридичну науку та поглибили міжгалузеві зв’язки між історико-правовими, земельно-правовими і міжнародно-правовими дослідженнями та провідними юридичними науковими інституціями України.
 
Ірина Єрмоленко,
в.о. завідувача кафедри теорії та

історії держави і права 

Набір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook