Реабілітація військових: відновлення через комплексну підтримку

29 жовтня 2024 року
Сучасні реалії, в яких перебуває наша країна, ставлять на перше місце потребу в комплексній реабілітації військовослужбовців. Соціально-психологічна підтримка тих, хто повертається з передової, має не меншу важливість, ніж медичне лікування фізичних травм. Сьогодні фахівці працюють над відновленням внутрішнього ресурсу захисників, адже кожен, хто брав участь у бойових діях, зіштовхується з глибокими емоційними випробуваннями.
 
Реабілітація військових включає спеціальні програми, де соціальні працівники, психологи, психотерапевти допомагають подолати наслідки посттравматичного стресового розладу, емоційного вигорання та тривожних розладів. Багато хто з військовослужбовців пережив численні бойові,  потенційно загрозливі життю зіткнення, смерть або поранення побратимів, що залишають глибокий відбиток на психіці. У центрах реабілітації створюють безпечне середовище, де захисники можуть відновитися, розкритися, обговорити свої переживання та отримати підтримку від фахівців.
Реабілітація охоплює також і роботу з адаптацією до мирного життя. Багатьом військовим після повернення додому важко знайти себе у звичному середовищі, де життя йде зовсім іншим ритмом. Тому частиною терапії є формування навичок соціалізації, комунікації та професійної переорієнтації для тих, хто продовжуватиме цивільне життя.
Сьогодні такі програми реабілітації стають критично необхідними для збереження не лише фізичного, а й психічного здоров'я військовослужбовців. Підтримка, яку вони отримують у цих закладах, дозволяє не тільки повернутися до життя, але й знову знайти силу в собі, щоб продовжувати свою справу або стати на шлях мирного життя. Тільки завдяки такому комплексному підходу можливо забезпечити нашим захисникам достойне повернення до цивільного життя та зменшити психологічний тягар, який вони несуть у собі.
Стало доброю традицією проводити лекційні та практичні заняття зі здобувачами другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності «Соціальна робота» ОПП «Соціально-психологічна реабілітація» на базі реабілітаційних закладів. Цього разу з метою для магістрів організовано екскурсію до комунального некомерційного підприємства «Клінічний заклад з надання психіатричної допомоги «ПСИХІАТРІЯ» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)», в якому надаються послуги медичної та соціально-психологічної допомоги не лише цивільним громадянам, а й учасникам бойових дій.
В умовах військових дій в нашій країні, питання ментального здоров’я набуло особливої актуальності. Студенти побачили, як проходить реабілітація не лише тих, хто вже завершив службу, але й діючих військовослужбовців. Це воїни, які щодня захищають країну, а в перервах між бойовими завданнями отримують психологічну допомогу, щоб зберегти свій внутрішній ресурс і знову повертатися на фронт.
Лікарня стала не тільки місцем лікування, а й осередком психосоціальної підтримки, адже для вирішення медико-соціальних питань пацієнтів проводиться: направлення на медико-соціальну комісію для вирішення питань працездатності хворих з метою їх соціального захисту; впровадження в лікарні сучасних підходів медико-соціальної реабілітації, заснованого на засадах мультидисциплінарних бригад, що складаються з лікаря-психіатра, психотерапевта, психолога, медичної сестри; впровадження окремих програм медико-соціальної реабілітації хворих на ендогенну патологію, залежність від психоактивннх речовин та органічне ураження нервової системи з урахуванням специфіки кожного виду нозології та використанням сучасних підходів до лікування та реабілітації; забезпечення наступності в лікуванні та реабілітації з амбулаторними закладами – психоневрологічними диспансерами; залучення до заходів медико-соціальної реабілітації хворих в творчих майстернях;    проведення в лікарні освітницьких та реабілітаційних програм для родичів хворих, тематичних лекцій, семінарів для покращення обізнаності родичів пацієнтів про особливості перебігу окремих психічних розладів та пристосування до них реабілітаційного процесу в домашніх умовах; проведення психотерапевтами лікарні психодинамічно орієнтованих відкритих груп пацієнтів різних відділень. Також у лікарні працює відділ правого забезпечення по наданню юридичної допомоги в розв'язанні правових питань.
Магістри оцінили важливість професійної участі у реабілітаційному процесі фахівців. Це був безцінний досвід розуміння того, як професіонали допомагають адаптуватися, повернутися до служби та мирного життя після серйозних емоційних і фізичних випробувань, про що свідчать відгуки магістрів:
Євген Захарченко:
Після відвідування психіатричної лікарні, де проходить реабілітація військових, я був вражений комплексним підходом до відновлення наших захисників. Кожен аспект програми реабілітації спрямований на те, щоб допомогти пацієнтам повернутися до нормального життя після важких переживань війни.
Психологи працюють з пацієнтами на високому професійному рівні, використовуючи методи, які враховують індивідуальні потреби кожного бійця. Особливе місце у реабілітації займає анімалотерапія. Тварини, особливо птахи та рептилії, допомагають створити емоційний контакт та знижують рівень тривоги, що є важливим елементом у процесі одужання.
Також вразила арт-терапія, яка дозволяє військовим виразити свої емоції та переживання через творчість. Цей підхід допомагає пацієнтам знайти внутрішній баланс, опрацювати травматичні спогади та поступово інтегрувати свій бойовий досвід у мирне життя.
Загалом, реабілітаційна програма, яку я побачив, є сучасною та ефективною, і я щиро сподіваюсь, що вона допоможе багатьом ветеранам знайти шлях до повного відновлення та повернення до звичайного життя.
 
Олександр Сидоров:
Наочно побачив, в яких умовах проходить комплексна реабілітація військових та як організована управлінська робота в установі.
Зазначу, що в основі реабілітаційного процесц лежить індивідуальний підхід із широким спектром засобів і методик: анімотерапія за участі різних тварин; арт-терапія з використанням різних засобів мистецтва; фізична терапія, психологічне консультування та соціальна підтримка та ін.
Отримав цінну інформацію від працівників про запити, з якими звертаються військові та сучасні виклики, які постають перед фахівцями, які надають реабілітаційні послуги. Усе побачене дозволяє краще розуміти майбутню спеціальність і вдало доповнює зміст навчальних курсів.
 
Професори кафедри соціальної роботи та реабілітації
Ірина Демченко, Ніна Тверезовська,
доцент кафедри соціальної роботи та реабілітації  Тетяна Григоренко 
Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook