Екскурс викладачів та аспірантів факультету харчових технологій та управління якістю продукції АПК на Черкащину: підвищення професійної майстерності на підприємстві «Авуар» з ознайомленням географічного центру України
На урочистостях до дня 126-річчя створення НУБіП України приймав участь директор підприємства із заморозки плодово-ягідної та овочевої продукції «Авуар» Микола Чорнозуб, що розташоване у місті Шпола Черкаської області. Тоді керівник заводу побував в гостях на факультеті харчових технологій та управління якістю продукції АПК і запросив до себе в гості співробітників та аспірантів факультету для ознайомлення з сучасним переробним виробництвом.
Поїздка в Шполу видалася пізнавальною, бо викладачі та аспіранти факультету не по підручнику, а власними очима побачили сучасне технологічне обладнання, за допомогою якого відбувається переробка плодово-ягідної та овочевої сировини для її заморожування.
Перед ознайомленням з виробничими потужностями підприємства делегація факультету зустрілася з директором паном Миколою Чорнозубом, який поділився з нами історією створення підприємства. Він наголосив, що підприємство «Авуар» випускає продукцію під брендом «Tevitta», який налічує понад 20 видів продукції, серед якої:
- ягоди: полуниця, малина, смородина, порічка, бузина, чорниця, журавлина;
- фрукти: абрикос, слива;
- овочі: кукурудза, перець, цибуля, гарбуз, морква, томат, броколі, горошок, баклажан, кабачок.
Завод також надає можливість створення марки товару на замовлення для представлення та її реалізацію під брендом іншої компанії. Підприємство включає в себе декілька напрямків, які спрямовані на отримання максимально якісного готового продукту. Завод з заморожування ягід, овочів та фруктів, побудований за останніми науково-технічними рішеннями, та є одним з небагатьох в Україні підприємств, яке має сертифікацію BRC Global Standard, що гарантує якість вихідної продукції та відповідальне ставлення до процесу заморозки. І наостанок директор запросив наших студентів на проходження практики з подальшим працевлаштуванням на підприємстві.
Екскурсію по виробничим цехам підприємства нам провела заступник директора з виробництва Валентина Гуліна, завдяки якій ми ознайомилися з технологічною лінією переробки і заморожування кукурудзи. Підготовка сировини до теплової обробки передбачає її інспекцію, миття та транспортування. Проте найбільш цікавим в даному аспекті було побачити бланшувач, оцінити його габаритні розміри та принцип роботи, після чого переглянути камери, де відбувається шокове заморожування пробланшованої сировини.
Для переробки іншої плодово-ягідної сировини та овочів використовуються мобільне іноземне устаткування, яке можна переміщувати по цеху та моделювати окремі технологічні лінії в залежності від виду сировини та необхідних стадій переробки. Серед такого обладнання слід відмітити фотовідбраковувачі, принцип дії яких зацікавив відвідувачів. Із сонячної осені на вулиці ми занурилися в царство мерзлоти, бо температура всередині виробничого цеху була набагато нижчою за нуль градусів. А на складі замороженої сировини і готової запакованої продукції з малини, вишень, бузини, різних сортів капусти тощо температура підтримується на рівні -22 °С.
Тож вийшовши з цеху ще довго всі знаходилися в стані анабіозу, проте подальше ознайомлення з лабораторією якості сировини, зі станцією водопідготовки та машинного відділення дозволили всім нам знову зрозуміти, що на вулиці ще не зима. Відтепер кожен без вагань зможе використати в навчальному процесі отримані знання на пізнавальній екскурсії.
Повертаючись дорогою назад до Києва, ми зупинилися на північній околиці Шполи біля історико-географічного комплексу, де знаходиться географічний центр України. Радимо всім, хто проїздом буде знаходитися на Черкащині, зупинитися саме тут і відчути дух життя українського народу. Бо тільки наближаєшся до даного комплексу, то зразу ж відчуваєш звуки серцебиття українців. Це ще раз підкреслює, що Україна жива і буде жити!
Золота осінь по дорозі в обидва боки подарувала нам різноманіття барв дерев та кущів, чудову погоду. Тому екскурс на підприємство і поїздка Київщиною та Черкащиною закарбується назавжди в наших серцях.
Наша вдячність директору підприємства Миколі Чорнозубу за змістовну розповідь про завод, його можливості та запрошення наших студентів на практику з подальшим працевлаштуванням.
Хочемо висловити також щирі слова вдячності керівництву факультету та профспілковій організації в особі факультетського профорга Олександра Андрощука за прекрасну можливість побувати на сучасному підприємстві замороженої продукції з одночасним ознайомленням місцевості.
Залишилося приємне враження від побаченого і почутого, ніби і війни немає. А це означає, що нас оберігає світле військо українське, за що низький йому уклін.
Марія ЖЕПЛІНСЬКА,
доцент кафедри процесів і обладнання
переробки продукції АПК