З водограю буднів педагога: тиждень циклової комісії гуманітарних дисциплін у Бережанському фаховому коледжі
Упродовж 21-25 жовтня у ВСП «Бережанський фаховий коледж НУБіП України» циклова комісія гуманітарних дисциплін провела тематичний тиждень суспільних та філологічних навчальних предметів. Діапазон заходів не можливо осягнути, а стисло розповісти – тим більше. Отож, почнемо.
Юридичний практикум «Знаю права і змінюю світ!»… На тематичному занятті викладачка суспільних дисциплін Ірина КОСТІВ у групі ОФ-11 ознайомила здобувачів освіти з правами та свободами людини і дитини, аби сформувати правовий світогляд студентів та відповідну активну позицію у реалізації своїх прав у житті.
Студентам було запропоновано добірку вікторин, досліджень, вправ, інформаційний відеоролик, які допомогли розпалити цікавість до теми та прищепити повагу до прав людини.
Здобувачі освіти закріпили отримані знання, пройшовши тестування до курсу «Усе, що потрібно знати для забезпечення прав підлітків в Україні» на платформі онлайн-освіти EdEra. За успішне виконання завдань студенти отримали сертифікати.
Англійська мова: цікаво, весело та пізнавально! Інтелектуально-розважальна гра «Who is upper?»… 21 жовтня … Інтерактивна інтелектуально-розважальна гра "Who is upper?" – адаптована версія популярної телевізійної програми «Хто зверху».
Інтелектуальні ігри є чудовим прикладом того, як можна поєднувати навчання з розвагами. Вони сприяють розвитку критичного мислення, креативності та впевненості у використанні англійської мови.
Команди груп Ср-21 та К-21: хлопці проти дівчат – запитання на знання англійської мови, культури англомовних країн, а також творчі завдання. Кожен етап гри вимагав від студентів не тільки мовної компетенції, але й здатності швидко адаптуватися до нових умов, працювати в команді та проявляти нестандартне мислення.
Гра викликала справжній фурор! Сміх, радість і підтримка одногрупників супроводжували увесь процес гри, атмосфера на занятті була сповнена позитивної енергії.
Студенти не лише змагалися, а й навчалися взаємодії в команді, що допомогло їм краще зрозуміти один одного і спільно досягти успіху. Незважаючи на запеклу боротьбу, перемогла дружба! Як підсумок заходу, студенти радісно вигукнули: "We are the best!"
«Укладання документів щодо особового складу» – тема відкритого заняття для здобувачів освіти економічних спеціальностей… 21 жовтня викладачка-методистка циклової комісії гуманітарних дисциплін Світлана ПИЛИПИШИН і помічниця директора з кадрової роботи Тетяна ФЕДУНЯК провели відкрите бінарне заняття з дисципліни «Українська мова за професійним спрямуванням» для здобувачів освіти ІІІ курсу спеціальностей «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок» і «Підприємництво та торгівля».
Проєкти наказів (розпоряджень) з кадрових питань (особового складу) (про прийняття на роботу, звільнення, надання відпустки, відрядження тощо) готує кадрова служба на підставі рішень (вказівок) керівника установи організаційно-розпорядчого чи нормативно-правового характеру, доповідних записок керівників структурних підрозділів, конкурсних документів (протоколів та рішень атестаційної чи іншої комісії), заяв працівників, трудових договорів та інших документів.
Але нема теорії без практики. Саме для практичного засвоєння матеріалу Тетяна Федуняк, помічниця директора з кадрової роботи, запросила студентів до уявного відділу кадрів фахового коледжу.
І етап ХХV міжнародного конкурсу з української мови імені Петра ЯЦИКА… 21 жовтня, у перший день тижня циклової комісії гуманітарних дисциплін студенти І-го та ІІ-го курсів ВСП «Бережанський фаховий коледж НУБіП України» в читальному залі бібліотеки виконували завдання І етапу Конкурсу. В такий спосіб вони продовжили добру традицію – до Дня української писемности та мови бути в числі тих, хто за підтримки Міністерства освіти та науки України і Ліги українських меценатів демонструє свої вміння та практичні навички у володінні рідною мовою.
Роботи написані, тому очікуємо на результати та приємні сюрпризи для переможців та призерів. Саме вони, переможці, увійдуть у команду коледжу й перевірять свої знання на обласному етапі ХХV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика.
Спільнота, що підтримує і надихає: про роботу методичного об’єднання викладачів суспільних дисциплін ЗФПО Тернопільської області… 22 жовтня відбулося методичне об’єднання викладачів суспільних дисциплін ЗФПО Тернопільської області та семінар «Інноваційні технології в контексті компетентнісного підходу до вивчення суспільних дисциплін і розвитку інтелектуальності та креативності здобувачів освіти».
Вітала учасників Світлана ПИЛИПИШИН – директорка нашого коледжу-модератора заходу. Через серйозні виклики освіті України в умовах війни, за словами Світлани Ігорівни, у нас є потреба обговорювати й долати їх разом: «Усе буде Україна! Усе буде українська освіта!»
Відзначила актуальність теми семінару й побажала цікавої роботи Ірина ЛЕЩИК – методист Ради директорів ЗФПО Тернопільської області: «Велика командна робота перетворила коледж в один з найуспішніших заклад освіти не лише в області, але й в Україні. Не закохатися в Бережани просто не можна, бо ви репрезентуєте своє місто з великою любов’ю. Ваші студенти завжди з вдячністю згадують БФК».
Серед доповідачів Віра ОРЕЙДА, Галина ЛИННИК, викладачки історії Бережанського фахового коледжу, Анна ЮДІНА, викладачка правознавства, Ірина КОСТІВ, Ольга МАКУХ, Василь ЛЕЩУК, викладачі суспільних дисциплін.
Завершувала програму семінару Інна СТАНКЕВИЧ – кандидат політичних наук, голова обласного методичного об’єднання викладачів суспільних дисциплін – словами подяки модератору і закликала усіх до активної співпраці та відзначила виступи колег як змістовні й надихаючі для створення атмосфери професійного діалогу, актуальні поради психологів як особливо потрібні.
Навчальні досягнення здобувачів освіти – це результат дій освітян та інвестиція в майбутнє. Так, майбутнє належить тим, хто вірить у красу своїх мрій. Та все-таки варто пам’ятати слова відомого футуриста Пітера Друкера: «Майбутнє не є результатом наших намірів, а результатом наших дій».
English traditions, або цікаві факти про Великобританію… Урок-бесіда з елементами тренінгу в групі ОФ-11 викладачки Світлани КУЦОЇ. Студенти віртуально подорожували величною Великобританією, познайомилися з секретами королівської родини та особливостями британської кухні, а за круглим столом поділилися думками щодо вивчення англійської мови.
Здобувачі освіти виконували різноманітні завдання, брали участь у захоплюючих вікторинах, поглиблюючи знання з англійської, відкрили для себе корисні лайфхаки та поповнили словниковий запас, проявили себе у різних ситуаціях та ролях, дізнатися багато нового, а можливо, дізнавшись про власні вподобання, визначили свою подальшу долю. Цікаво та весело провели час на свіжому повітрі та дізналися про етикет англійців і важливі деталі чайної церемонії, скуштувавши англійський чай із солодощами, ніби відвідали «English Teа Café».
Усім відома істина: час промайнув швидко – він проведений із користю і був насичений приємними подіями та позитивними емоціями.
Лінгвістичгий захід «Ad orbem per linguas /До світу через мови»… 23 жовтня викладачка німецької мови Наталія Білан з метою підвищення мотивації здобувачів освіти до вивчення іноземних мов, формування соціокультурної компетентності іншомовними засобами провела ще лінгвістичний захід «Ad orbem per linguas /До світу через мови». Студенти груп ЕкП-21, Ео-21, Ат-21 обговорили переконливі цитати відомих людей, цікаві факти про іноземні мови, здійснили віртуальні подорожі, провели лінгвістичну вікторину… Засобом пізнання сучасного глобалізованого світу є іноземні мови. Тому перефразовуючи відомий вислів, можна сміливо констатувати: «Хто володіє мовами, той володіє світом».
Година спілкування «Операція «Захід» – наймасовіша депортація населення Західної України»… студенти групи Ср-21 переглянули документальний фільм «Операція Захід» і обговорили з викладачкою історії Вірою ОРЕЙДОЮ причини, наслідки і хід наймасовішої депортації населення Західної України, яка розпочалася 21 жовтня 1947 року.
Операція «Захід» – одна з наймасовіших і короткотермінових сталінських депортацій членів родин оунівців та повстанців до Сибіру та Казахстану, з метою знищення «соціальної бази» українського визвольного руху.
Регіон охоплення депортацією включав Волинську, тодішні Дрогобицьку та Станіславську, Львівську, Рівненську, Тернопільську й Чернівецьку області.
Проведення операції «Захід» готували у режимі цілковитої секретності. У більшості регіонів операція розпочалася о 6-й годині ранку. До львівських жител оперативники увірвалися о 2-ій годині ночі. З 2-ої до 4-ої обірвався сон жителів Рави-Руської, Жовкви, Бузька, Городка та Яворова...
Кількісні показники щодо операції «Захід» у документах радянських спецслужб неодноразово уточнювалися. У «Довідці про кількість сімей активних учасників...» від 27 травня 1948 року йдеться про 26 332 сім’ї – 77 791 особу. З них – 18 866 чоловіків, 35 685 жінок та 23 240 дітей до 15 років.
Операція «Захід» стала однією з наймасовіших депортацій українців організованою комуністичним режимом. За своїм масштабом вона є злочином співмірним із депортаціями кримських татар у 1944 році чи виселенням українців у рамках акції «Вісла», організованою польською комуністичною владою.
Інтелектуально-патріотична гра «Україна... Пароль: паляниця»… 23 жовтня у групі ЕкП-11 проведено цей виховний захід. Після повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році саме це слово-пароль стало ефективним засобом ідентифікації українців.
Проведення патріотичних ігор є важливим освітньо-виховним інструментом, який допомагає глибше зрозуміти Україну, її історію, культуру та мову. Такі заходи мають ключове значення для формування національної свідомості та патріотизму, особливо в умовах боротьби за незалежність та збереження національної ідентичності.
В ході гри учасники були поділені на дві команди, які змагалися між собою в інтелектуальних двобоях. Гра складалася з кількох раундів, під час яких здобувачі освіти виконували завдання з української історії, мови, географії та культури. Між гравцями панувала атмосфера співпраці та командного духу. Завершальний раунд з магнітною картою підкреслив важливість єдності та збереження територіальної цілісності України.
Виховний захід вдало поєднав інтелектуальну напругу, командний дух та патріотичне виховання.
Гостьова лекція з навчальної дисципліни «Технології соціальної роботи»… для здобувачів спеціальності «Соціальна робота» «Технології соціальної роботи з різними групами клієнтів. Технології соціальної роботи з людьми, які мають функціональні обмеження, інформація про нові функції в роботі соціального захисту – помічник ветерана». Спікером лекції була Ірина Гунчак, головний спеціаліст відділу соціального забезпечення N1 Управління соціального захисту населення Тернопільської військової адміністрації.
Під час зустрічі студенти отримали відповіді на питання про структуру та форми роботи Управління соціального захисту населення.
Ірина Гунчак активно ділилася власним досвідом і практичними навичками, розповідала про тонкощі ведення соціального консультування та про щоденні виклики, зокрема розповіла про роботу з людьми з функціональними обмеженнями. Доступно окреслила деякі технології соціальної роботи: індивідуальна підтримка та консультування, групова робота, соціальна реабілітація, міжвідомча взаємодія, технології соціальної інтеграції, інформаційна підтримка та доступ до ресурсів.
«Ми намагаємось максимально підтримувати персонал і допомагати країні. Адже складно всім. Головне завдання – вистояти!» – переконливо пояснювала пані Ірина. Студенти мали змогу поставити різнобічні питання й отримати змістовні практичні відповіді.
Студентська конференція «Українські жінки – героїні нашого часу»… Учасниками заходу стали члени студентського наукового гуртка «Єдність у різноманітті» (керівник – Ірина КОСТІВ).
Конференція стала платформою для визнання і підтримки досягнень жінок, які демонструють силу і любов, вкладаючи свій внесок у боротьбу з російським окупантом і торуючи шлях до перемоги України.
Україна вирвалася з гендерних стереотипів досить давно. Нікого не здивуєш тим фактом, що серед військових, які захищають сьогодні Україну від російських окупантів, велика частина – жінки.
Війна не має статі... Українська жінка сьогодні – це про те, як, перемагаючи біль і страх, шукати сенси там, де їх інколи неможливо знайти, підніматися й іти далі.
Жінки на фронті (розповіді про жінок, котрі служать у Збройних силах України, демонструючи мужність і відданість). Такі історії надихають і вражають силою жінки, що може бути не лише підтримкою, а й активною учасницею боротьби за свободу країни.
Медичні працівниці (розповіді про жінок-лікарів і медсестер, які рятують життя на полі бою, надаючи допомогу пораненим). Професійність і стійкість в умовах війни жінки-медика заслуговують особливого захоплення.
Волонтерська діяльність (окрема увага доповідачок до жінок-волонтерок, що організовують гуманітарну допомогу, збирають кошти та забезпечують необхідні ресурси для військових і цивільних осіб). Самовідданість і готовність допомагати іншим є яскравим прикладом сили духу української жінки.
Подорож у часі: історичні постаті ожили в стінах Бережанського замку… 23 жовтня в стінах величного Бережанського замку відбулося незабутнє заняття з англійської мови на тему «Famous People of Great Britain», яке організували викладачі Людмила Кулібаба та Ігор Лещишин. Студенти груп Е-11 та ЕоСр-11 брали участь у справжньому театралізованому дійстві, перевтілившись у видатні постаті Великої Британії.
Захід розпочався з виступу Томаса Мора, якого студент представив як гуманіста та автора «Утопії», твору, що заклав основи ідей демократії. Наступним був великий драматург Вільям Шекспір. Студенти не обмежилися лише письменниками – розповідь про Ісаака Ньютона перенесла присутніх у світ наукових відкриттів, таких як закон всесвітнього тяжіння та дослідження природи світла. Серед реконструкцій багато цікавих постатей.
Захід в Бережанському замку став не лише можливість вивчити англійську мову через історію, але й натхненною подорожжю у світ легендарних постатей, які змінили світ. Студенти отримали безцінний досвід, а стіни замку стали свідками ще однієї важливої події та нового погляду на видатних діячів Великої Британії.
Соціальна робота – це не професія, а покликання без очікування шани й подяки… Ольга МАКУХ та Ірина КОСТІВ організували виїзне інтегроване практичне заняття «Методологічні першооснови соціальної роботи у сфері зайнятості» з двох дисциплін – «Соціологія» та «Загальна та соціальна психологія». Заняття-практикум відбулося в Бережанському управлінні Тернопільської філії Тернопільського обласного центру зайнятості.
Практичним досвідом соціальної роботи поділилися фахівці управління зі здобувачами освіти груп Ср-21 та ЕоСр-11, котрі опановують професійні компетентності спеціальності 274 Соціальна робота.
Начальник служби у справах дітей Нараївської сільської ради Світлана ЗВІРИШИН розповіла здобувачам освіти про соціальні потреби громади, про методи їх вирішення, про соціально незахищені категорії населення, про психологічну підтримку військовослужбовців, які потребують соціальної допомоги і психологічної реабілітації.
Важливим аспектом дискусійного обговорення соціальних питань у громаді стали форми реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», для ефективної реалізації якої громада потребує кваліфікованих фахівців.
Усвідомлення соціальних проблем суспільства і важливості роботи із громадянами твоєї країни як особиста потреба кожного майбутнього фахівця соціальної сфери, залученого до виїзного заняття – однозначно правильний висновок для закінчення дискусії.
Вечір кіно під зорями!.. Перегляд фільму, а ще спільно зі студентами — це завжди про позитивні емоції, затишну атмосферу, коледжівське родинне тепло, теплий плед зі смачним і ароматним чаєм та найкраще завершення робочого тижня. Кіно є джерелом нових знань, вражень та емоцій, це час справжньої студентської єдності, що не має меж та кордонів, а навпаки, зближує молодь.
Саме таку атмосферу створили викладачі циклової комісії гуманітарних дисциплін Галина ПРОЦИК, Світлана КУЦА, Василь ЛЕЩУК спільно з вихователем гуртожитку Любов’ю ГУРКО та організували перегляд фільму «Захар Беркут» за повістю Івана Франка, яка давно є наріжним каменем української літератури, присвячена героїчній боротьбі українського народу за свою свободу і незалежність, наповнена символізмом і несе в собі заповіт для всіх майбутніх поколінь українців.
Фільм «Захар Беркут» є справжнім героїчним кіноепосом про незламний дух українського народу, який кожен патріот повинен побачити на великому екрані. Саме цей фільм дав привід кожному для роздумів. Здається, кожен з нас знайшов відповіді на багато питань, адже думки і почуття героїв співзвучні з нашими реаліями сьогодення. Щиро віримо, що у час змін та нових викликів у світі великих можливостей саме студентство, молоде покоління, здійснює трансформацію світу, їх цінності визначають майбутнє країни.
НАША МОВА – НАША ЗБРОЯ… Доля народу нерозривно пов'язана з долею мови. У свою чергу, мова народу є тим стержнем, на якому формується культурна самобутність цього народу.
25 жовтня - День української писемності та мови. За час свого існування це свято вже стало традиційним у бібліотеці коледжу. Це не просто засіб спілкування, це глибоке джерело художньо-естетичних цінностей, емоційності, лірична перлина кожного народу.
Цього разу шанувальники рідного слова зібрались в читальному залі на літературно-патріотичну годину «Наша мова – наша зброя». Завідуюча бібліотекою Ольга МИХАЙЛИШИН ознайомила присутніх з історією виникнення свята.
Ведучі заходу Тетяна та Діана ТЕРНОВІ розповіли про витоки нашої мови, її місце серед інших слов’янських мов, зосередили увагу на найважливіших етапах розвитку української мови від часів Нестора Літописця до сьогодення.
На відвідувачів заходу очікували чарівні поетичні хвилини, подаровані студентами групи ОФ-11 – Яною МАРТИНЮК, Аліною БОЛЮХ, Іриною СКАВІНСЬКОЮ, Лілією СЕНЬКІВ, Мар’яною МАЦІЄВИЧ, Оксаною МАКОДОЮ. По особливому, щемко звучала Молитва до Мови Катерини Мотрич у виконанні Марти СТЕПАНИК, Ірини ВАРХОЛЯК, Владислава ЛЕМ’ЯКІНА, Кіріла ПРЯДКА, Дмитра ГЛАДЧУКА.
На завершення організатори заходу викладачки циклової комісії гуманітарних дисциплін Ганна П’ЄНТАК та Олександра БОЙКО наголосили, що українська мова, яка визнана світом за її мелодійність, благозвучність та розмаїття стилістичних барв, сьогодні потребує не тільки захисту на державному рівні, але їй потрібні й наша духовна міць, любов до знань, справедливість, інтелігентність, наша національна самосвідомість.
Виїзне практичне заняття з дисципліни «Технології соціальної роботи» на тему: «Технології соціальної роботи з дітьми та підлітками»… для студентів спеціальності «Соціальна робота» проведено виїзне практичне заняття. Головним спікером заходу стала Оксана ШКІЛЬНА, начальник служби у справах дітей, яка також займається наданням соціальної допомоги сім’ям з дітьми та молоді.
Метою виїзного заняття було ознайомлення студентів з реальними практиками роботи служб, що займаються соціальною допомогою дітям і підліткам. Заняття передбачало поглиблене вивчення сучасних технологій соціальної роботи та застосування цих знань на практиці через аналіз конкретних кейсів.
Заняття надало студентам можливість побачити на практиці, як реалізуються технології соціальної роботи з дітьми та підлітками. Завдяки безпосередній участі фахівця (Оксани Шкільної) студенти не лише отримали теоретичні знання, але й змогли відчути важливість та складність роботи соціального працівника. Це заняття допомогло їм краще зрозуміти, як соціальна робота сприяє підтримці сімей та дітей у кризових ситуаціях.
Урок-подорож з історії «Бережанський замок крізь віки»… 24 жовтня для студентів групи ЕкП-11 викладачка історії Галина ЛИННИК провела пізнавальний краєзнавчий урок-подорож. Здобувачі освіти відвідали унікальну експозицію з історії Бережанського замку, що стала захоплюючою подорожжю в минуле. Могутня фортеця збудована родом Синявських у XVI столітті і відіграла важливу роль у військовій історії регіону, витримала численні облоги й атаки татарських і турецьких військ. Завдяки неприступності та розкоші її ще називали «Східний Вавель».
Пізнати історичну епоху становлення Бережанської твердині, величі розкішної магнатської резиденції та потужного осередку розвитку мистецтва XVІ– XVІІІ ст…
Екскурсія не лише розкрила архітектурну велич замку, але й допомогла студентам глибше зрозуміти важливість його ролі в історії регіону. Цей візит став чудовою нагодою для молоді по-новому глянути на культурну спадщину України та відчути неповторну атмосферу давнини.
Пізнавально-інтелектуальна вікторина-гра «Звучи рідне слово у рідному домі!»… Лейтмотив й тема заходу, який відбувся 24 жовтня й був присвячений Дню української писемности та мови.
Студенти груп Сп-11, Е-11, ЕкП-11 та ОФ-11 разом з модератором заходу, викладачем української мови та літератури Степаном ЖЕРЕБЕЦЬКИМ, у першій частині (пізнавально-інтелектуальній) пригадали мотиви появи цього свята та людей, завдяки яким це свято набуло державної ваги. Також присутні розповіли про особливості заходів, які відбуваються в рамках відзначення Дня української писемности та мови в Україні та за кордоном, про роль Кирила й Методія, слов'янських просвітників та проповідників християнства, творців кириличної абетки.
Друга частина заходу (інтелектуальний конкурс-гра) мала на меті перевірити, наскільки студенти «дружать» з українською мовою, вміють її використовувати в повсякденному житті та на заняттях з української мови. Володіють засобами художньої виразності та знають відомі поезії про мову.
Пройшовши Per aspera ad astrа (через терни до зірок), зарекомендувавши себе з кращої сторони в конкурсах, найкращими поціновувачами й знавцями мови стала команда групи ЕкП-11. На макове зернятко від них відстали студенти та студентки з групи Е-11, замкнули п’єдестал пошани студенти групи ОФ-11.
Виїзне практичне заняття з української літератури у Вишнівецькому замку-палаці… 25 жовтня у студентів групи Сп-21 відбулося незвичайне заняття з української літератури, бо провели вони його в Вишнівецькому палаці поблизу Тернополя. Це один з небагатьох замків на території України, який попри всі історичні перипетії зумів зберегти свій оригінальний вигляд. Не раз вороги підходили під стіни замку, лилася кров, падали охоронці, але його мури знову підіймалися з руїн. Щойно, ступивши на територію замку, студенти прочитали вірш А. Малишка «Битва», згадавши, що час невблаганний, що ї зараз наш народ бореться з лютим ворогом. Працівники музею допомогли студентам зануритися в атмосферу минулих століть та дізнатися більше про замок та визначні події, що відбувалися тут.
Поряд з палацом, на одному з бастіонів, збереглася кам’яна лавочка. Згідно з місцевим переказом, саме тут сидів і писав свої картини Тарас Шевченко під час свого перебування у Вишнівці. Тому тут студенти групи Сп-21 прочитали визначні поезії Кобзаря.
Насолоджуючись прекрасними краєвидами, ми завершили своє незвичайне заняття з літератури.
Радіодиктант національної єдності… 25 жовтня студенти та викладачі коледжу разом з усією Україною писали ХХV радіодиктант національної єдності, авторкою якого стала письменниця Оксана Забужко.
«Цікавий текст диктанту, який читав Павло Вишебаба, воїн і письменник, спонукав до роздумів про правильність орфографічної, пунктуаційної грамотності та водночас збагатив нас знаннями про минуле століття, умови проживання українців та їхні цінності», – коментують студенти, учасники радіодиктанту.
Безперечно, такий захід є добрим прикладом для вивчення правописних норм та поглиблення поваги та любові до мови та людей, які протягом століть боролись за мову і державу.