ЗДОРОВ’Я НАСІННЯ: МЕТОДИ ТЕСТУВАННЯ ХВОРОБ ТА УПРАВЛІННЯ ЯКІСТЮ

18 жовтня 2024, 14:34

 Здорове насіння відіграє важливу роль у вирощуванні здорового врожаю. Посів зараженим насінням не тільки поширює патогенні мікроорганізми, але й може значно знизити врожайність – на 15-90%. Тому виявлення збудників хвороб, які передаються з насіннєвим матеріалом, розуміння закономірностей інфікування рослин, розробка та впровадження системи заходів контролю патологій є важливим для отримання високих і якісних урожаїв сільськогосподарських культур.
 Під час підготовки магістрів зі спеціальності 202 Захист і карантин рослин у Національному університеті біоресурсів і природокористування, обов’язковою освітньою компонентою є «Патологія насіння», яка покликана забезпечити набуття студентами фахових компетентностей, комплексу знань, умінь та навичок для їх практичного застосування у науковій і виробничій сферах.
 Для покращення якості освітнього процесу та опануванням навчальним матеріалом, на кафедрі фітопатології ім. акад. В.Ф. Пересипкіна розроблено та атестовано електронний навчальний курс із дисципліни «Патологія насіння». Також науково-педагогічними працівниками кафедри видано підручник “Патологія насіння сільськогосподарських культур”.  

 

 Опанування дисципліни «Патологія насіння» згідно з навчальним планом відбувається шляхом проведення лекційних занять, виконанням лабораторних і самостійних робіт. Також відбуваються гостьові лекції, на які запрошуються науковці та практики. Зокрема, 17 жовтня 2024 року для студентів магістратури 2-го року навчання спеціальності 202 «Захист і карантин рослин», відбулася гостьова лекція на тему: «Заходи щодо обмеження розвитку хвороб насіння сільськогосподарських культур та покращення його якості». Лектором виступив Соломійчук Михайло Петрович, кандидат сільськогосподарських наук; керівник з якості; завідувач відділу визначення посівних якостей насіння, товарних якостей садивного матеріалу та якості зерна Чернівецької обласної фітосанітарної лабораторії.
 В ході доповіді Михайло Петрович поділився результатами наукових досліджень, виконаних під час роботи в Українській науково-дослідній станції карантину рослин ІЗР НААН. Зокрема акцентував увагу на методики діагностики хвороб насіння та садивного матеріалу. Також доповідач розкрив сучасні підходи до оздоровлення, розмноження насіннєвого матеріалу та розробки систем захисту рослин від хвороб. Було представлено результати дослідження ефективності використання біологічних препаратів на основі бактерій Pseudomonas fluorescens на сої та картоплі.

 

 

 

 Михайло Петрович наголосив на актуальності знань отриманих під час освітнього процесу в університеті. Адже уміння практично застосовувати методи фітопатологічної експертизи насіння, ідентифікації збудників хвороб, розуміння причин виникнення патологій – сприятиме якісному виконанню професійних обов’язків на виробництві, зокрема у фітосанітарних лабораторіях. Також спікер лекції запросив до подальшої співпраці та окреслив установи для майбутнього працевлаштування випускників спеціальності «Захист і карантин рослин».
 Студенти магістратури підтримали дискусію, запропоновану лектором. Щиро дякуємо Михайлу Петровичу за цікаву та інформативну лекцію!

Руслан КРУКОВСЬКИЙ,
здобувач другого (магістерського) рівня вищої освіти
Мирослав ПІКОВСЬКИЙ,
д. с.-г. н., професор кафедри фітопатології
ім. акад. В.Ф. Пересипкіна

Регіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook