Третя робоча зустріч учасників міжнародного проєкту LIFE - CLEAN ENERGY TRANSITION - New Skills for Nearly Zero Energy Buildings
Використання відновлюваних джерел енергії та цифрових технологій у будівельному секторі є ключовим аспектом у контексті сучасної політики ЄС, відображеної у відповідних Директивах та Регламентах. Ці інновації відіграють вирішальну роль у досягненні амбітних цілей щодо скорочення викидів парникових газів, сприянні створенню повністю декарбонізованого будівельного фонду до 2050 року, а також у боротьбі з енергетичною кризою, що наразі постала перед Європою. Інтеграція новітніх технологій дозволяє не лише підвищити енергоефективність, але й забезпечити стале та безпечне енергетичне майбутнє.
Ініціатива сприятиме значному поширенню новітніх енергоефективних технологій та рішень на основі відновлюваних джерел енергії та є головним елементом у впровадженні будівель (майже) із нульовим енергоспоживанням, реалізації амбітних програм з реновації, а також у застосуванні сучасних систем опалення та охолодження, що базуються на відновлюваних джерелах та використанням теплових насосів. План REPowerEU пропонує підвищити ціль відновлюваної енергетики до 45%, щоб узгодити її з метою скорочення викидів парникових газів на 55% до 2030 року. Для нових будівель необхідні більш амбітні концепції, а для існуючих — глибока реконструкція, що відповідає сучасним енергоефективним стандартам.
Однак успішна реалізація цих нормативно-правових актів та ініціатив значною мірою залежить від людського фактора. Досягнення цілей, визначених у енергетичних стратегіях та політиці ЄС, а також національних програм країн-учасниць, спричинили суттєві зміни на ринку праці, зокрема серед фахівців у галузі систем відновлюваної енергетики для будівель. Європейський сектор інсталяцій нині стикається з серйозним і багатогранним викликом — дефіцитом як кваліфікованих фахівців, так і необхідних навичок для роботи з новими технологіями. Це вимагає впровадження комплексних навчальних програм та ініціатив для розвитку професійної компетентності, що сприятиме прискоренню переходу до відновлюваних джерел енергії та підвищенню енергоефективності у будівельному секторі.
Згідно угоди про Консорціум відбулась третя запланована робоча зустріч учасників у м. Пловдів (Болгарія) у рамках проєкту «New Skills for Nearly Zero Energy Buildings» (Нові навички для будівель з майже нульовим енергоспоживанням). Основною метою проєкту NS4nZEBs є збільшення кількості фахівців в частині фотоелектричних систем, розумних мереж, впровадженні теплових насосів, накопичувачів енергії, локальних водневих систем на всіх рівнях проєктування, експлуатації, обслуговування та визначення вартості. Нові навички фахівців сприятимуть активнішому впровадженню та нарощування потенціалу енергоефективних технологій з ВДЕ, стимулюватимуть інвестиції щодо реалізації політики, спрямованої на енергонезалежність та застосування локальних відновлюваних джерел у будівлях.
Організатор заходу – відповідальний виконовець третього робочого пакету Nina Nikolova Sdruzhenie Kamara Na Instalatorite V Bulgariya (Асоціація інсталяторів Болгарії), Болгарія. Серед учасників – координатор проєкту Paul De Schepper, «The Knowledge Centre for Energy-related research» (Центр енергетичної експертизи), Thomas More (TMU), Бельгія Andrea Galeota, Padova Chamber of Commerce (CCIAA PD), торгово-промислова палата в м. Падова, Італія; Evelina Stoykova, Sofia Energy Centre (SEC), Софіївський енергетичний центр Болгарія; Darko Kramer Ecoserveis (Організація з енергоменеджменту), Іспанія; Georgia Veziryianni «Centre for renewable energy sources and savings» (CRES) ( Центр відновлюваних джерел енергії та збереження), Греція; Світлана Макаревич та Олена Шеліманова, ННІ енергетики, автоматики і енергозбереження, Національний університет біоресурсів і природокористування України.
Кожна з команд учасників презентувала результати діяльності в межах робочих пакетів та узгодила пропозиції щодо подальшої реалізації проєкту. Координатори проєкту відмітили якісне і своєчасне виконання всіх видів діяльності партнерами НУБІП України.
Під час зустрічі було погоджено: розробку навчальних матеріалів і розподіл завдань між партнерами; трансформації навчальних матеріалів у цифровий формат, налаштуванню та структуруванню курсів у системі управління навчанням (LMS), яка буде повністю готова до використання; здійснення перекладу цифрових матеріалів, зокрема масових відкритих онлайн-курсів (MOOC) для забезпечення доступності майбутнім учасникам; проєктування та моделювання віртуальних лабораторій, які забезпечать практичне навчання, необхідне для набуття нових професійних навичок.
Сьогодні існує значний прогрес у розвитку передових та трансверсальних навичок серед електриків, фахівців з систем вентиляції та кондиціонування, архітекторів, а також у навчальних програмах для професійної та вищої технічної освіти (HVET/VET) в Європі. Було визначено ключові потреби у підвищенні кваліфікації цих фахівців з метою відповідності сучасним вимогам енергетичної ефективності та використання відновлюваних джерел енергії.
Особливу увагу приділено розвитку професійних кваліфікацій, які стануть основою для подальшої інтеграції новітніх технологій у будівельний сектор і підвищення конкурентоспроможності на ринку праці.
Визначені терміни та місце проведення наступної зустрічі; встановлено строки виконання наступних робочих пакетів.
Щиро вдячні організатору Nina Nikolova за зустріч та теплий прийом.
Світлана Макаревич,
Олена Шеліманова,
доцентки кафедри інженерії енергосистем.