Шацький національний природний парк
Шацький національний природний парк (Шацький НПП, НПП, парк) Державного комітету лісового господарства України знаходиться в північно-західній частині Волинської області на території Шацького адміністративного району. Його було створено у 1983 на площі
Земельні ділянки НПП на окремих відрізках межують: на північному заході та півночі - з Білоруссю, на заході - з Польщею, на сході - зі Старовижівським та на півдні - з Любомльським районами Волинської області. У більшості межі земельних ділянок парку пролягають по внутрішньорайонних господарських лініях розмежування. У загальному плані територія НПП складається з п'яти окремих земельних контурів. Найбільший з них займає майже всю центральну частину Шацького району. Чотири окремі контури розташовані у північно-західній частині району.
Національний університет біоресурсів і природокористування України і зокрема кафедра загальної зоології та іхтіології вже понад 15 років проводять наукові дослідження гідроекосистем озер парку (гідрохімії, гідробіології та риби). Наукові дослідження стосуються цінних представників іхтіофауни Шацьких озер, таких як: чудський сиг, карликовий сомик та вугор.
ЧУДСЬКИЙ СИГ (Coregonus lavaretus maraenoides Polyakow, 1874)
АМЕРИКАНСЬКИЙ СОМИК (Ictalurus nebulosus (Rafinesque, 1818)
ВУГОР РІЧКОВИЙ (Anguilla anguilla (Linnaeus, 1758)
За результатами досліджень попередніх років (2005-2013) Національним університетом біоресурсів і природокористування України було розроблено і передано Шацькому НПП Науково-біологічне обґрунтування лімітів меліоративного вилову риби в озерах Шацького НПП на 2015 р.
Науково-біологічне обґрунтування меліоративного вилову риби в озерах Шацького національного природного парку на 2015 р.
В період з 11 по 15 вересня 2014 року була здійснена чергова науково-дослідна експедиція на озерах Шацького національного природного парку.
В складі експедиції з дослідження стану іхтіофауни озер Шацького НПП приймали участь співробітники кафедри загальної зоології та іхтіології а також навчально-науково-виробничої лабораторії «Біопродуктивності водойм та рибогосподарської екології» - зав. кафедрою і лабораторією к.б.н., ст.н.співробітник Шевченко П.Г., к.б.н., доцент Митяй І.С., аспірант Редько Є.Є. та майстер виробничого навчання Климковецький А.В. В ході експедиції проводились іхтіологічні, гідробіологічні та гідрохімічні дослідження. на озерах Світязь, Люцимер, Пулемецьке, Острів’янське, Чорне Велике, Луки і Перемут, які зображені нижче на фотографіях.
Відбір проб на озері Острів’янське 12.09.2014 р.
Відбір проб на озері Чорне Велике 11.09.2014 р.
Підготовчі роботи до проведення лову риби на оз. Пулемецьке 12.09.2014 р.
Відбір гідробіологічних проб в меліоративному каналі на озері Пулемецьке 12.09.2014 р.
Проведення облову риби в озері Світязь 12.09.2014 р.
В результаті було проведено оцінку стану та перспектив використання водойм, дослідження іхтіологічних об’єктів та аналіз іхтіопатологічного стану гідробіонтів. У складі іхтіоценозів переважну більшість складав окунь, значну частину займали лящ та плітка. Проте в деяких місцях переважав пічкур звичайний. Крім того були відзначені краснопірка, верховодка, щипавка і йорж.
По заключенню робіт у відповідності із госпдоговором буде складено звіт і науково-біологічне обґрунтування режиму рибогосподарської експлуатації озер Шацького НПП на наступні 5 років (1916-2020) та надані рекомендації щодо визначення лімітів меліоративного вилову риби на Шацьких озерах.
Крім виконання робіт за договором, аспірантом кафедри загальної зоології та іхтіології Редьком Є.Є. для вивчення сучасного стану іхтіофауни Шацьких озер був відібраний фактичний матеріал та проведено ряд досліджень за темою майбутньої кандидатської дисертації.
Дослідження іхтіофауни Шацьких озер аспірантом кафедри загальної зоології та іхтіології Редьком Є.Є. у вересні 2014 р.
Виступ на конференції Шевченка П.Г. з науковою доповіддю.
Підсумком науково-дослідницької експедиції був виступ завідувача кафедри загальної зоології та іхтіології НУБІП України Петра Григоровича Шевченка 12.09.2014 р. на 10 ювілейній конференції: «Стан і біорізноманіття екосистем Шацького національного природного парку». В рамках даної конференції за підсумками багаторічних досліджень минулих років ним було зроблено наукову доповідь на тему «Морфобіологічні особливості сига чудського COREGONUS MARAENOIDES POLJAKOW, 1974 за його акліматизації в озері Світязь Шацького національного природного парку у 1951-2012 рр.»
Наукова доповідь Шевченка П.Г. на конференції в Шацьку 12.09.2014 р.
Запрошення на конференцію Шевченку П.Г.
Матеріали наукової конференції Шацького НПП 11-14.09.2014 р.