Практика – момент істини у навчанні

24 червня 2019 року

Останнім часом все частіше надходять відгуки від керівників і провідних фахівців лісогосподарських підприємств про критично низький рівень теоретичної підготовки і практичної компетентності випускників аграрних, технічних і технологічних навчальних закладів, які протягом останніх 5-10 років розпочали підготовку фахівців лісового господарства. Такі некомпетентні майбутні працівники не тільки не зможуть ефективно виконувати свої обов’язки, а й несуть потенційну загрозу для галузі, оскільки щоденні виробничі рішення фахівців матимуть наслідки на десятиліття та століття. Лісівники не мають права на помилки, бо відповідають своїми діями перед наступними поколіннями. Усвідомлюючи це, кафедри ННІ лісового і садово-паркового господарства принципово ставлять в пріоритет якість теоретичної підготовки та практичного навчання, хоча високі стандарти в освіті можуть бентежити тих, хто хоче перш за все, отримати диплом, а не фахові знання. Бажаючі отримати диплом часто йдуть туди, де «легше» і «простіше», однак потім починаються проблеми з працевлаштуванням в авторитетніих та відповідальних підприємствах.

Щороку на початку літа кафедра таксації лісу та лісового менеджменту працює у режимі особливої відповідальності та напруженості у зв’язку із проведенням навчальних практик. Якість практичного навчання залежить як від компетентності і досвіду викладача, так і від стану баз практик, наявного обладнання та подібності умов навчання до реальних виробничих процесів. Придбання сучасного вимірювального обладнання для наукових досліджень у рамках реалізації програми «Голосіївська ініціатива - 2020», принципово покращило й рівень проведення навчальних практик. Тепер студенти активно опановують технології 3D сканування, використання безпілотників для моніторингу лісових екосистем та вимірювання біометричних параметрів дерев.

На практиці з інвентаризації та моніторингу лісів на базі Дзвінківського навчально-науково-виробничого центру Боярської ЛДС студенти-магістри навчаються закладати кругові пробні площі та досліджувати приріст дерев. Матеріали закладання пробних площ мають не лише навчальне значення, вони важливі для дослідної станції з метою вирішення низки науково-виробничих завдань. Підготовка магістрів до впорядкування й оцінки лісів має вкрай важливе значення у той час, коли в Україні узгоджується реалізація національної інвентаризації лісів.

Класичною для майбутніх бакалаврів лісового господарства є навчальна практика з лісової таксації. Практичні навики із цієї дисципліни забезпечують готовність майбутнього фахівця до обліку лісових ресурсів. Кожен працівник лісового господарства, лісовий еколог та приватний підприємець, який займається заготівлею та переробкою деревини, має знати таксацію живих і зрубаних дерев, облік круглих лісоматеріалів - для відповідального постачання продукції споживачам, та методики оцінювання екосистемних послуг лісів, а також вміти здійснювати матеріально-грошову оцінку лісосік і таксацію лісового фонду.

Інвентаризації потребують не лише ліси, а й зелені насадження населених пунктів. Всі мешканці міст знають про естетичну цінність садово-паркових об’єктів, однак мало хто здогадується про екологічні корисності, що надають людям рослини. Студенти, які навчаються за спеціальністю «Садово-паркове господарство», набувають практичних навиків з інвентаризації садово-паркових об’єктів. Окремим завданням на практиці є вивчення екосистемних послуг дерев ботанічного саду НУБіП України.

Принципово змінилася програма практики з впорядкування мисливських угідь для майбутніх фахівців мисливського господарства після придбання університетом безпілотних літальних апаратів. За допомогою дронів студенти на практиці здійснюють аналіз типів мисливських угідь та удосконалюють підходи до обліку мисливських тварин. Застосування дистанційних технологій дозволяє студентам краще пізнати поведінку, вивчити статеву і вікову структуру поголів’я диких тварин.

 

Проведення практик завжди ефективне за підтримки профільних підприємств. Ми висловлюємо щиру подяку Боярській лісовій дослідній станції за технічне та логістичне забезпечення проведення практик, а також підприємствам лісового, садово-паркового і мисливського господарства за співпрацю і сприяння проведенню практичного навчання.

Завідувач кафедри таксації лісу
та лісового менеджменту
Андрій Білоус

 

Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook