Проректор, академік Сергій Кваша. Про роботу аспірантури, виховний процес, комфорт і дозвілля студентів та святкування 123-ї річниці НУБіП

14 травня 2021 року

     Вже другий тиждень, як столиця вийшла з червоної зони, і з вівторка в університеті частково відновлено очне навчання. Та навчальний процес, крім аудиторних та практичних занять, включає ще й виховну роботу, підтримання належного стану кампусу, заняття спортом і багато іншого. Щодо цього – наша розмова з проректором з науково-педагогічної роботи та розвитку Сергієм Квашею.

  • Які ключові завдання ставите перед відділом аспірантури у нових умовах акредитації освітньо-наукових програм?

     — Відповідно до моїх повноважень, підготовка аспірантів стає основним напрямом освітньо-наукової сфери діяльності. А координація підготовки докторів філософії – ключове завдання як для аспірантури, так і для науково-педагогічних працівників.
     Серед пріоритетів найближчого часу – акредитація семи освітньо-наукових програм III рівня вищої освіти упродовж червня нинішнього року. Звичайно, що процедури акредитації для різних ОНП будуть мати свої особливості. Адже, наприклад, за 20-ю і 21-ю галузями освіти і науки (а це програми за спеціальностями агрономія, лісове і садово-паркове господарство, ветеринарна медицина) наш університет провідний, і ми можемо твердо претендувати на рівень “A”. Звичайно, для цього треба добре підготуватися як самим аспірантам, так і науково-педагогічним працівникам, завідувачам кафедр, гарантам, директорам наукових (науково-технічних) рад, деканам. Цей шлях пролягає від самоаналізу, співбесід з експертами Нацагенства до рішень ГЕРів та самого НАЗЯВО. До речі, за останній місяць проведено кілька важливих зустрічей для привернення особливої уваги до нього колективів ННІ та факультетів. Серед них – зустрічі з гарантами ОНП, членами ради аспірантів, онлайн семінар з аспірантами університету з питань доброчесності при підготовці наукових робіт. Підтверджую взаємну зацікавленість всіх учасників освітньо-наукового процесу до взаємодії, зокрема, що стосується центральної особи цього процесу – гарантів. Нині триває підготовка кількох важливих документів щодо організації і взаємодії колективу університету з питань діяльності аспірантури, підготовки докторів філософії та акредитації.

  • Як Ви оцінюєте санітарно-епідеміологічну ситуацію в НУБіП?

     — Вже очевидно (і міжнародні медичні організації, зокрема ВООЗ) підтверджують, що світова пандемія коронавірусу – це надовго, і що в XXI столітті вона виявилась повністю неочікуваним явищем. Створений ще у березні минулого 2020 року наказом ректора оперативний штаб під моїм керівництвом провів уже більше десяти нарад, на яких систематично аналізується санітарно-епідеміологічна ситуація в колективі університету. Інформація про роботу штабу оперативно висвітлюється на офіційному сайті.
     За дорученням очільника університету Станіслава Ніколаєнка ми спільно з проректором з науково-педагогічної роботи, міжнародної діяльності та розвитку Вадимом Ткачуком налагодили механізми фінансової підтримки хворих і тих, хто вже перехворів. Лише зі останній квартал минулого року було виплачено близько 680 тисяч гривень. І ця практика допомоги тим, хто її потребує, продовжується.
     Дуже важливо запровадити, так би мовити, соціальну ковідну культуру, насамперед у студентів, які часто нехтують дотриманням карантинних обмежень. І тут наші викладачі мають слугувати прикладом.

  • В умовах пандемії коронавірусу здоровий спосіб життя – це найкраще, що можна зробити для зміцнення свого імунітету. І, звісно, заняття спортом. Які найближчі змагання та події в цій царині?

     — Повністю підтримую думку, що імунну систему крім генетичної спадковості ми зобов’язані формувати фізичною досконалістю, якісним харчуванням та позитивною психологічною стійкістю. Тому, особливу увагу керівництво університету не випадково приділяє спорту, у тому числі й особистим прикладом. За програмою заходів до відзначення 123-ї річниці НУБіП України уже пройшли змагання з футболу, з 18 травня запланований чемпіонат з волейболу, але уже не за ознакою факультетів і гуртожитків, а за регіональними земляцтвами. На 27-28 травня заплановані традиційні масові змагання з шахів, пробіг “Голосіївське кільце” та так звані змагання з “колективної сили”. Як бачите, на студентів, які продовжують очне навчання в університеті, чекає цікаве і активне дозвілля.

  • Виховання патріота і гідного громадянина завжди було своєрідною фішкою нашого університету…

     — Так. Говорю це впевнено, адже за більш як сорокап’ятирічну історію свого навчання, а потім праці в університеті виховання достойного громадянина дійсно завжди було важливою складовою роботи ректорату і деканів, а згодом – і директорів ННІ.
     Нині базову координаційну роботу виконує рада з організації виховної діяльності університету, метою якої є створення умов для підвищення ефективності виховного процесу, всебічного і гармонійного розвитку студентів. Програма виховання “Громадянин. Патріот. Фахівець” передбачає систему національного виховання студентів у цілісній системі взаємообумовлених і взаємопов’язаних напрямів. Серед них національно-військово-патріотичне, інтелектуальне, громадянсько-правове, морально-етичне, екологічне, трудове, фізичне виховання та утвердження здорового способу життя. В університеті реалізовані також свої унікальні проєкти: “Школа лідерства НУБіП України”, яка нині продовжує свою роботу дистанційно, уже багато років адаптує першокурсників до студентського життя “Школа першокурсника”. А нещодавно започатковано віртуальний 3D тур музеями університету.

  • А що робиться для розвитку особистості в плані творчому?

     — Тут, незважаючи на карантинні обмеження, реалізується цілий комплекс творчих заходів виховного блоку, у тому числі культорологічного спрямування. З останніх – відзначення 150-річчя Лесі Українки, Дня Героїв Небесної Сотні, Дня Перемоги. І це далеко не все.
     Творчі колективи кафедри культорології успішно представляють alma mater на творчих конкурсах. З крайніх досягнень – перемога чоловічого вокального ансамблю “Амеро” у Всеукраїнському фестивалі-конкурсі аматорського мистецтва «Fart 2021» та «Київська пектораль» студентського народного театру «Березіль». Що вже говорити про славетний народний ансамбль пісні і танцю «Колос» імені С.А. Семеновського – його знають і в Україні, і за її межами. Є ким і чим пишатися всім нам – студентам і викладачам!

  • Чи готовий кампус прийняти студентів після вимушеної перерви? Що зроблено для комфорту мешканців?

     — Студентське містечко готувалося до повернення студентів до очного навчання. Основні вимоги підготовки гуртожитків безперечно пов’язані з короновірусними застереженнями. За інформацією директора Сергія Стецюка, вже закуплено необхідну кількість респіраторних масок, засобів оброблення рук та дезінфекції місць загального користування. Також проведено необхідні ремонти і облаштування кімнат меблями.
     Маємо також серйозні плани на найближчу перспективу. Ця робота постійно в полі зору ректора і всього колективу директорів і деканів. Нині вона добре організована, навіть зважаючи на тривалий час, що йде на процедуру тендерних закупівель.

  • Наближається річниця 123-тя річниця НУБіП. Які плани щодо відзначення цієї події?

     — Як і в попередні роки, з радістю будемо зустрічати наших поважних гостей з числі урядовців, представників бізнесу, наглядової ради і рад роботодавців, численних випускників різних років. Відповідно до специфіки проведення заходів у період карантинних обмежень і враховуючи попередній досвід відзначення цієї події в університеті, ми розробили програму святкування. Вона передбачає проведення онлайн зібрання – урочистої Академії, ознайомлення з новими та відремонтованими центрами, лабораторіями, аудиторіями, експонатами та іншими об’єктами. Безперечно, основними локаціями свята нинішнього року стануть відкриття навчально-наукового центру водних біоресурсів та аквакультури, електронно-цифрового екрану на 10-му навчальному корпусі, студентський коворкінг в 11-му навчального корпусу. Цікавих об’єктів з’явилося в університеті більше десятка, тож нам є що показати гостям!


Розмовляв Валентин Обрамбальський
 

Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook