Участь ректора НУБіП України академіка Д.О. Мельничука у засіданні керівного комітету Всесвітнього консорціуму установ вищої аграрної освіти та досліджень (GCHERA)
Участь ректора НУБіП України академіка Д.О. Мельничука у засіданні керівного комітету Всесвітнього консорціуму установ вищої аграрної освіти та досліджень (GCHERA)
25 червня 2012 року
Нещодавно ректор Національного університету біоресурсів і природокористування України академік Д.О. Мельничук повернувся з Риму (Італія), де взяв участь у засіданні керівного комітету Всесвітнього консорціуму установ вищої аграрної освіти та досліджень (GCHERA) як член вказаного керівного комітету та почесний президент GCHERA.
Керівник університету взяв участь у підготовці низки проектів офіційних документів про трансформацію Глобального консорціуму установ вищої аграрної освіти та досліджень у Глобальну конфедерацію асоціацій установ вищої освіти наук про життя та аграрних наук (зі збереженням колишньої абревіатури – GCHERA – як знаного бренду). Крім цього, було розроблено проекти статуту і структуру конфедерації, визначено її основні завдання, узгоджено попередні документи про створення штаб-квартири GCHERA при ФАО ООН (Рим, Італія) та взаємодію ФАО ООН і GCHERA на наступні 5 років.
Основними завданнями міжнародної конфедерації є: глобалізація навчальних планів і програм в університетах відповідних напрямів, організація розповсюдження передових знань університетами при підготовці та підвищені висококваліфікованих кадрів, обмін студентами, досягненнями і досвідом вчених, інтеграція університетів з передовими дослідницькими та інноваційними структурами світу, обговорення найактуальніших проблем вищої освіти, сучасної науки і виробництва, проведення конференцій тощо. А ще – підготовка пропозицій по таким глобальним проблемам, як сталий розвиток сільськогосподарського виробництва і сільських територій, якість і безпека кормів і харчів, ремедіація еконебезпечних екосистем і навколишнього середовища, здоров’я і харчування людей і тварин, відновлювальні джерела енергії, економічна стабільність екобезпечних систем харчування (органічна продукція).
Наступне засідання керівного комітету GCHERA пройде у жовтні 2012 р. в Уругваї.
Довідково:
Передісторія створення GCHERA. У 1998 р. в Національному аграрному університеті відбулася конференція "Глобалізація системи вищої аграрної освіти та науки: відповіді на потреби 21 століття", присвячена 100-річчю університету; на неї з’їхалися делегати з 40 країн світу. Рішенням цієї конференції був створений Глобальний консорціум аграрних університетів (Global Consortium of Agricultural Universities). Першим президентом було обрано президента Університету штату Айова, США – проф. Мартіна Жишке, Президентом-електом – проф. Дмитра Мельничука, ректора Національного аграрного університету України.
В 1999 р. в м. Амстердам було проведено Першу конференцію даного Консорціуму, на яку з’їхались представники понад 400 університетів та науково-дослідних установ із 136 країн світу. Під час цієї конференції проф. Дмитро Мельничук був обраний наступним Президентом Консорціуму. Також було змінено назву організації на «Глобальний консорціум вищої освіти і досліджень у сільському господарстві» (Global Consortium of Higher Education and Research for Agriculture), скорочена назва – GCHERA, а також намічено плани щодо майбутньої конференції. Зокрема було прийнято рішення, що основним видом діяльності Асоціації буде організація щодворічних конференцій, під час яких планувалось займатись урегулюванням найважливіших міжнародних проблем вищої аграрної освіти і досліджень, відпрацювання міжнародних стандартів в цих питаннях та організація стажування аспірантів і молодих вчених у провідних навчальних закладах і лабораторіях світу.
На сьогоднішній день проведено 7 Всесвітніх конференцій GCHERA:
- 1999 р. – м. Амстердам, Нідерланди;
- 2001 р. – м. Сан-Франциско, США;
- 2003 р. – м. Київ, Україна;
- 2005 р. – м. Ханчжоу, Китай;
- 2007 р. – м. Сан-Хосе, Коста-Ріка;
- 2009 р. – м. Найробі, Кенія;
- 2011 р. – м. Бове (Париж), Франція.
На кожній з них відбувалася зміна Президента та обрання нового Президента-електа наступної конференції.
Протягом 2001-2003 рр. Президентом Консорціуму був проф. Д. Мельничук, під час конференції в м. Київ (2003 р.) проф. Мельничуку було довічно присвоєно звання Почесного Президента як головного фундатора Консорціуму з правом контролю додержання та попередження порушень Статуту вказаної організації.
У 2011 р. на 7 Всесвітній конференції GCHERA, яка відбулася 25.06-01.07.2011 року у Політехнічному інституті Ла-Саль Бове, м. Бове (Франція), враховуючи звернення багатьох міжнародних регіональних асоціацій університетів наук про життя та аграрних наук про входження їх в структуру GCHERA, було прийнято рішення трансформувати GCHERA як колишній консорціум у Глобальну конфедерацію асоціацій установ вищої освіти наук про життя та аграрних наук (GCHERA), залишивши цій організації попередній бренд «GCHERA». У вказане об’єднання увійшли більше 20 асоціацій світу, куди входить понад 500 університетів відповідних профілів. Д.Мельничук як фундатор GCHERA залишився у статусі Почесного Президента нової Конфедерації і членом її Керівного комітету.