Краплинне зрошення: міжнародний досвід

5 жовтня 2017 року
м. Діярбакир, Туреччина

З 25 по 29 вересня 2017 р. на базі сільськогосподарського факультету університету Дікл (Dicle), м. Діярбакир, Туреччина проходив «Міжнародний навчальний семінар з краплинного зрошення та фертигації», до участі в якому долучилися науковці агробіологічного факультету НУБіП України: завідувач кафедри ґрунтознавства і охорони ґрунтів ім. проф. М.К.Шикули, професор, член кор. НААНУ Анатолій Балаєв, доцент цієї ж кафедри Юрій Кравченко та доцент кафедри кормовиробництва, меліорації і метеорології Анна Ярош. Метою навчального тренінгу було зібрання науковців, викладачів та студентів з різних країн світу задля обміну досвідом, встановлення зв’язків для майбутньої співпраці та проведення наукових дискусій щодо різних аспектів краплинного зрошення.

 

Наша зацікавленість тематикою семінару була не пересічною, адже одним з пріоритетних напрямів державної стратегії 3+5, що реалізується в навчальному процесі НУБіП України є зрошення, яке підтримується вимогою агровиробництва щодо впровадження сучасних іригаційних технологій, серед яких краплинне зрошення та фертигація займають чільне місце.
Варто зазначити, що агробіологічні факультети університетів НУБіП України та Дікл вже мають успішний досвід співпраці Турецькі фахівці відвідували з виступами наукові конференції, що проводились в НУБіП України, українські – брали участь у програмах обміну професорсько – викладацького складу «МЕВЛАНА» та неодноразово ставали учасниками наукових семінарів та конференцій.

 
 
Цьогорічний захід, організований Dicle University зібрав дослідників іригаційної та дотичної до неї галузей з 20 країн світу і містив не лише наукові доповіді, обговорення та дискусії, але також і практичні польові тренінги, які завжди є важливим додатком до конференційної програми та дозволяють у форматі реального часу ознайомитися з ходом експериментів та визначити проблемні питання нових досліджень. Особливості вирощування сільськогосподарських культур при поверхневому та підземному краплинному зрошенні, переваги та ризики фертигації учасникам конференції продемонстрували турецькі науковці з Міжнародного сільськогосподарського науково-навчального центру, Діярбакир, та Сільськогосподарського наукового інституту, Санлюрфа.

 
Пленарна частина семінару була насиченою та змістовною. Досвід вирощування сільськогосподарських культур при краплинному зрошенні за різних природних умов, методики визначення стану водного стресу в рослин, використання програмного забезпечення щодо оптимізації режимів зрошення, наслідки та перспективи фертигації – лише незначна частина актуальних питань, що висвітлювались спікерами. Від представників НУБіП України з доповіддю «Основні перспективи краплинного зрошення в Україні» виступив Юрій Кравченко, закцентувавши висвітлення тематики конференції на трансформації ґрунтових процесів під впливом цього способу іригації. Виступ колеги викликав зацікавлені запитання іноземних фахівців та активне обговорення.

 
Не менш насиченою була екскурсійна програма воркшопу, адже він проходив в  Південно-східній Анатолії - всесвітньовідомому Межиріччі, території між річками Тигр та Євфрат, яка вважається колискою цивілізації. Проте не лише історія вразила учасників семінару. Найвизначнішим рукотворним об’єктом сучасності, який ми відвідали, була Гребля Ататюрка. Вона збудована на річці Євфрат та призначена для вироблення електроенергії та зрошення рівнини Харран. Водосховище, що утворилося завдяки  греблі  -  третє за розміром в Туреччині та має назву озеро греблі Ататюрка. Сама ж гребля створена у рамках Проекту розвитку Південно-Східної Анатолії (GAP) та є однією з найбільших гребель світу.

 
Всіх міжнародних гостей семінару надзвичайно вразила турецька гостинність та прекрасна організація воркшопу. Тому принагідно хочемо висловити велику подяку декану агрономічного факультету Dicle University  Онеру Четіну та його дружній команді.
Анна Ярош ,
доцент кафедри кормовиробництва,
 меліорації і метеорології
 
Анатолій Балаєв,
 завідувач кафедри ґрунтознавства і
охорони ґрунтів ім. проф. М.К.Шикули
 
Юрій Кравченко,
 доцент кафедри ґрунтознавства і
охорони ґрунтів ім. проф. М.К.Шикули
 

 

Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook