Штаб цивільного захисту університету: щоб травень був безпечний...
Досить насичений нас очікує місяць. Вже скоро в Києві розпочинається пісенний конкурс Євробачення, День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, травневі свята. Тепла й сонячна погода сприятиме тому, що багато людей буде відпочивати на лонах природи, біля водоймищ.
У зв’язку з цим, штаб цивільного захисту університету звертається до співробітників та студентів дотримуватися заходів безпеки.
Перш за все, в лісопаркових зонах категорично заборонено розводити вогнища, кидати непогашені недопалки або сірники. Порушення цих вимог передбачає адміністративну відповідальність, а ще гірше – може призвести до пожежі та непередбачуваних наслідків.
Якщо Ви вирішили розвести багаття на дачній або присадибній ділянці, то робити це можна лише на відстані не ближче 15 м від будівель. Само вогнище обов’язково обкопайте навколо, постійно контролюйте процес горіння та майте поруч запас води для гасіння. Це завадить полум’ю з поривами вітру або по сухій рослинності вмить набути великих розмірів та створити загрозу людям, житловим чи господарським спорудам. Залишки багаття не забудьте ретельно загасити піском чи водою.
Під час відпочинку біля водойми, не намагайтесь купатися після вживання алкоголю — це небезпечно. Взагалі, заходити у воду ще неможна, бо вона досить холодна та може викликати судому.
У вихідні дні деякі люди займуться обробкою присадибних чи дачних ділянок або будуть проводити інші земляні роботи. При цьому слід бути уважними, адже можна раптово натрапити на боєприпаси часів війни, які тривалий час пролежали у землі, проржавіли та будь-якої миті можуть вибухнути. В разі виявлення такої небезпечної знахідки або схожого на неї предмету, ні в якому разі не чіпайте їх, а тим більше не намагайтеся перенести, розібрати чи знешкодити. Негайно припиніть роботу та викличте оперативно-рятувальну службу «101».
Відзначаючи свята, не зловживайте алкоголем, бо це значно уповільнює відчуття небезпеки і тому часто призводить до надзвичайних подій з тяжкими наслідками. Крім того, пам’ятайте, що куріння у ліжку – одна з основних причин трагедій, адже коли людина раптово починає засинати, то не помічає, як випускає з рук недопалок, що і призводить до трагічних наслідків.
Загальні правила безпеки при загрозі терористичних актів
Коли вас захопили терористи в автобусі, літаку або приміщенні, дотримуйтесь наступних правил:
– зосередьтеся, тверезо оцініть ситуацію, подумайте як діяти;
– не привертайте до себе уваги терористів (не метушіться, зніміть прикраси, не відповідайте на провокації);
– уважно огляньте приміщення, подумайте про місця схову в разі стрілянини;
– якщо почався штурм будинку (автобуса, літака), розпочатий спеціальними підрозділами, лягайте на підлогу, а після закінчення штурму негайно покиньте приміщення: не виключено, що терористи заклали там вибухівку.
Намагайтеся не піддаватися паніці, що б не сталося, пам’ятайте, що паніка може спровокувати терористів і прискорити теракт, а також перешкодити владі запобігти злочину чи зменшити його наслідки.
У сучасному світі кількість терористичних нападів постійно збільшується. Світ став непередбачуваним і жорстоким.
Слід виявляти особливу обережність на багатолюдних заходах з тисячами учасників, в популярних розважальних закладах, гіпермаркетах.
Звертайте увагу на підозрілих людей, предмети, на будь-які підозрілі дрібниці. Повідомляйте про все підозріле співробітникам правоохоронних органів. У сім’ї має бути план дій у надзвичайних обставинах, у всіх членів сім’ї повинні бути записані номери телефонів. Необхідно заздалегідь призначити місце, де ви зможете зустрітися з членами вашої родини в екстренній ситуації.
Якщо на вулиці стріляють
Стрілянина на вулиці в наш час трапляється, на жаль, дуже часто. Це буває при бандитських нападах, терористичних актах та під час особливо бурхливих вуличних сутичках.
Коли почалася стрілянина, намагайтеся наблизитися до найближчого укриття (будинку, пам’ятника, підземного переходу, канави). При цьому пересувайтеся по кривій лінії, не підіймаючись у повний ріст. Якщо бігти нікуди, негайно лягайте на землю.
Якщо ви у будинку і стріляють під вікнами, не визирайте у вікно. Спробуйте заховатися в тій кімнаті, куди не залетить випадкова куля.
Штаб цивільного захисту університету рекомендує
Будьте особливо пильними і остерігайтеся людей, одягнених не за сезоном. Якщо ви бачите влітку чоловіка, одягненого в плащ або товсту куртку – будьте особливо обережні – під таким одягом терористи найчастіше ховають бомби і вибухівку. Найкраще триматися від нього подалі і звернути на нього увагу співробітників правоохоронних органів.
Остерігайтеся людей з великими сумками, пакунками і валізами, особливо якщо вони знаходяться в незвичному місці (наприклад, з валізою в кіно, театрі або на святі). Незважаючи на те, що ця людина, швидше за все, виявиться туристом або торговцем, все ж зайва обережність не зашкодить.
Намагайтеся віддалитися на максимальну відстань від тих, хто поводиться неадекватно, знервовано, злякано, озираючись, перевіряючи щось в одязі або в багажі.
Отже, щоб гарний настрій супроводжував Вас всі святкові дні, виконуйте заходи безпеки. Це допоможе Вам уникнути зайвих неприємностей.
М. Марущак,
начальник штабу цивільного захисту
базового закладу університету