Круглий стіл
12 квітня 2017 року на базі Національного університету біоресурсів і природокористування України відбувся круглий стіл "Епізоотичний статус благополуччя України, як результат діяльності галузі ветеринарної медицини, та загрози сьогодення"
В залі засідання круглого столу
Відкриває засідання круглого столу ректор НУБіП України, Професор Ніколаєнко Станіслав Миколайович
Відкриваючи засідання круглого столу, ректор університету Ніколаєнко Станіслав Миколайович зазначив, що головним завданням є довести до громадськості інформацію про фактичний стан справ в Україні щодо механізмів здійснення Державного контролю у сфері безпечності харчових продуктів, ветеринарного контролю та дотримання зовнішніх зобов’язань перед країнами членами Міжнародного епізоотичного бюро. Учасники круглого столу, а це народні депутати України - члени Комітету аграрної політики та земельних відносин Верховної Ради України, експерти міжнародних організацій, представники центральних органів виконавчої влади, науковці, посольств країн, із якими підписані угоди про створення зони вільної торгівлі, аби обговорити проблеми та встановити причини різкого погіршення епізоотичного стану в державі, напрацювати проект рішення щодо відновлення державного іміджу України, як держави вільної від хвороб обов’язкових до повідомлення.
В залі хасідання (зліва на право): перший проректор НУБіП України, професор Ібатуллін І.І., перший заступник голови Держпродспоживслужби України Жук А.О., голова Держпродспоживслужби України Лапа Володимир Іванович та модератор круглого столу, екс-заступник голови Державного комітету ветеринарної та фітосанітарної служби України Башинський Віталій Володимирович
Виступає народний депутат України Давиденко Валерій Миколайович
Народний депутат України Давиденко В.М. у своєму виступі запевнив присутніх, що профільний парламентський комітет робив все можливе для надання достатнього фінансування Держпродслужбі з тим, щоб вона могла ефективно забезпечувати безпекову політику. Зокрема, надавати грошові компенсації, викупати хворих тварин у населення, товарних ферм, господарств. На жаль, пропозиції парламентського комітету були враховані частково. Протягом двох років, на його думку, система ветеринарного контролю працює неефективно і одним з головних завдань дискусіє має бути напрацювання посильних для бізнесу, фермерів, селян умов його здійснення.
У залі засідання народний депутат України, член Комітету аграрної політики та земельних відносин Верховної Ради України, випускник факультету ветеринарної медицини НУБіП України Єдаков Ярослав Юрійович
Модератор круглого столу Башинський Віталій Володимирович надає слово голові Держпродспоживслужби Лапі Володимиру Івановичу
Лапа В.І. навів кричущі цифри: на сьогодні маємо зареєстрованих 64 випадки спалахів африканської чуми свиней проти 91 минулого року. Ще один факт – якщо в європейських країнах захворювання зустрічаються найчастіше у дикій природі, то в Україні навпаки – в домогосподарствах і великих фермах. Вихід з ситуації вбачається у посиленні біобезпеки на виробництві та інформованості. Наразі, зазначив доповідач, існує велика прогалина в законодавстві, яка торкається як профілактики, так і боротьби з хворобами, не чітко визначені повноваження органів, які мають це здійснювати.
В залі засідання (перше фото: другий ряд - завідувач кафедри біохімії ім. акад Гулого, професор Томчук Віктор Анатолійович та завідувач кафедри анатомії та гістології тварин ім. акад. В.Г. Касьяненка, професор Мельник Олег Петрович; друге фото - професор кафедри анатомії та гістології тварин ім. акад. В.Г. Касьяненка Рудик Станіслав Костянтинович
Виступає завідувач кафедри епізоотології та організації ветеринарної справи, професор Нєдосєков Віталій Володимирович
У своїй, надзвичайно цікавій доповіді, виступаючий навів принципи визначення статусу епізоотичного благополуччя держави. На сьогодні в світі 21 мільярд тварин годує майже 7 мільярдів людей, тому логічним є зростання патогенів, які викликають хвороби, тваринного походження – до 61%. З часом кількість хвороб тільки зростатиме, з’являтимуться нові, як от хендра, ніпа, африканська чума свиней. Україна є членом Міжнародного епізоотичного бюро (МЕБ) і відповідно до своїх зобов’язань маємо привести законодавчу базу до стандартів Кодексу цієї організації. Серед проблем Віталій Недосєков виділив фінансування державних лікарень з двох джерел – держбюджету і місцевого, відсутність законодавства щодо можливості виконання епізоотичних заходів приватними лікарями, здійснення реформ структури компетентних органів без погодження з МЕБ.
Виступає екс-очільник Державної ветеринарної служби України, а нині заступник генерального директора ТОВ «Укрзооветпромпостач» Достоєвський Павло Петрович
У своєму виступі Достоєвський П.П. висловив категоричну незгоду з рішенням щодо об’єднання служб, що призвело до погіршення якості виконання функцій, перш за все, ветеринарної, а також зазначив, що нині потрібно не реформувати, а рятувати галузь ветеринарної медицини і надати право ветеринарним інспекторам бути повноцінними інспекторами з відповідними повноваженнями. Крім того зазначив, що ветеринарна служба на кордоні і транспорті повинна бути повноцінною службою, а не за викликом. Інспектор повинен носити форму.
Виступають академік-секретар відділення ветеринарної медицини НААН Мандигра Микола Станіславович та очільник Держпродспоживслужби у Вінницькій області Сидорук Григорій Павлович
У своєму виступі Мандигра М. С. зауважив, що сьогодні фінансування науки є мізерним, хоча раніше завдяки нашим науковцям Україна мала вітчизняні вакцини і засоби боротьби з хворобами.
Сидорук Г. П. зазначив, що ефективність роботи територіальних органів залежить від керівника і людей, які там працюють. Тому питання єдності структури є другорядним. Важливим, на його думку, є забезпечення належного фінансування.
У кулуарах круглого столу: екс-очільник Державної ветеринарної служби Достоєвський Павло Петрович та завідувач кафедри анатомії та гістології тварин ім. акад. В. Г. Касьяненка, професор Мельник Олег Петрович
Виступає декан факультету ветеринарної медицини НУБіП України, академік Цвіліховський Микола Іванович
Цвіліховський М. І. закцентував увагу на підготовці кадрів для галузі. Останнім часом змінився тренд у навчанні лікарів ветеринарної медицини – головною стала безпека декоративних тварин і навіть є спроби відкрити приватні факультети чи навчальні заклади, які здійснюватимуть підготовку фахівців для цього напряму. Питання навчання спеціалістів, які опікуватимуться продуктивними тваринами, є надважливим.
Професор Мельник О. П. у залі засідання круглого столу
Участь в обговоренні проекту рішення круглого столу взяли заступник директора ННІ післядипломної освіти Пабат Віктор Олексійович, директор Інституту ветеринарної медицини Національної академії аграрних наук України Ничик Сергій Анатолійович та інші.
Виступає професор Мельник О.П.
Починаючи свій виступ Олег Петрович звернувся до присутніх із запитання - а де представники асоціації лікарів ветеринарної медицини України? Чи їх не хвилює питання порятунку нашої галузі? Мабудь настав час розібратися з цією асоціацією - або вона з нами, або ж її потрібно ліквідувати. Але хто буде це робити? У нас немає чіткої вертикалі ветеринарної служби. Однак повернемося до теми круглого столу. На сході нашої країни іде війна. Зараз мабуть забули, але пригадайте. Незадовго до початку війни в Луганскій області по одній з річок приплив труп дикого кабана у якого була виявлена африканська чума. А тепер питання, а чи не диверсія це була? Це у свою чергу зобов'язує до проведення ветеринарної розвідки. І знову питання, а хто це буде робити коли немає чіткої вертикалі? Це питання потребує вирішення. Я цілком і повністю підтримую все, що було сказано Павлом Петровичем Достоєвським і хотів би сказати очільнику Держпродспоживспілки який зазначив, що реорганізація служби повинна іти еволюційним шляхом. Еволюція, і це доведено мною і багатьма іншими вченими світу, іде скачкоподібно, а не плавно. під час скачка все не потрібне відмирає. Тож зробіть цей скачок і нехай ветеринарна служба буде повноцінною ветеринарною слжбою здатною забезпечити біологічну безпеку нашої держави. Ветеринарний інспектор повинен бути інспектор з відповідними чітко прописаними інструкціями і носити форму з пагонами - тоді це буде інспектор, а не "Іван подай шило". Те саме стосується і інспекторів на кордоні - вони повинні бути державними службовцями носити відповідну форму, діяти за чіткими інструкціями, не бути за викликом.Крім того ветеринарна служба повинна мати чітке фінансування з державного бюджету. Щодо розвитку тваринництва. Ніхто не заперечує того, що тваринництво потрібно розвивати, але без ветеринарного забезпечення все це розвинуте тваринництво просто виздихає. Щодо освіти. Ветеринарна освіта і наука потребує належного фінансування без цього не буде розвитку, а створення приватних факультетів ветеринарної медицини повинно бути забороненен на законодавчому рівні. Тож звертаюся до народних депутатів виведіть ветеринарну та фітосанітарну службу у самостійну структуру підпорядковану Кабінету Міністрів України, адже ветеринарна служба це не тільки котики і песики - це, біологічна безпека нашої держави.
- Проект рішення круглого столу.pdf (pdf, 211.21 КБ)