Калачнюк Лілія Григорівна

Доктор біологічних наук, професор, академік Національної академії наук вищої освіти України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки
Калачнюк Лілія Григорівна

Тел.:

Електронна пошта: [email protected] [email protected]

Лілія Калачнюк отримала вищу освіту за спеціальністю «Біохімія». Під час навчання на біологічному факультеті Львівського державного університету імені Івана Франка, її дипломна робота була відзначена Дипломом першого ступеня на міжвузівському конкурсі дипломних робіт УРСР (1983-1984 рр.). У 1989 році в Інституті молекулярної біології і генетики НАН УРСР захистила кандидатську дисертацію на тему «Структура тРНКSer1 із печінки бика і її взаємодія з аміноацил-тРНК синтетазами» за спеціальністю 03.00.03 - молекулярна біологія. У 2009 році в Національному університеті біоресурсів і природокористування України захистила докторську дисертацію за спеціальністю 03.00.04 - біохімія на тему «Молекулярні аспекти екзогенної регуляції метаболізму у клітинах мікроорганізмів-симбіонтів та тварини-господаря», у 2013 р. отримала вчене звання доцента. Лілія Калачнюк стала лауреатом Державної премії України в галузі науки і техніки за цикл наукових праць «Механізми функціонування органів системи травлення» у 2012 р. У 2014 р. обрана академіком Академії наук вищої освіти України (нині Національна Академія наук вищої освіти України).
З 2016 р. Лілія Калачнюк виконує обов’язки керівника РКП «Клімат та ефективність використання ресурсів, включаючи сировинні матеріали» і з 2017 – керівника НКП «Харчова безпека, стале сільське господарство, морські дослідження та біоекономіка» Робочої програми «Горизонт 2020» на базі НУБіП України та у 2017-19 рр була активним учасником міжнародного проекту «BioHorizon» (R&I проект № 652637 програми «Горизонт 2020»). У 2017 - 2020 рр. працювала заступником директора НДІ здоров’я тварин з інформаційної та інноваційної роботи. У 2017-2018 роках була стипендіатом проекту «Інноваційний університет та лідерство. Фаза IIІ: інновації та відносини з оточенням» (Варшава - Ягеллонський університет, Республіка Польща) та автор мікропроекту «Інформаційна база для «Center of Excellence» як модель побудови динамічної структури стосунків з основними стейкхолдерами української вищої освіти».
Основні наукові результати проф. Лілії Калачнюк отримані в таких напрямах: з’ясування на моделі функціонування рибосомального апарату клітини Escherichia coli ролі його окремих учасників, у тому числі й RsgA-білка, у процесах трансляції і транс-трансляції; дослідження ролі зовнішньоклітинного редокс-потенціалу (Eh) у метаболізмі популяцій мікроорганізмів-симбіонтів та їх окремих видів для можливого використання в регуляції рівня засвоєння поживних речовин; молекулярно-біохімічні дослідження екзогенної регуляції метаболізму у клітинах мікроорганізмів-симбіонтів та тварини-господаря, залучених у процеси травлення; виявлення існування додаткових ензимних реакцій на шляхах засвоєння вуглецю й амонійного нітрогену мікроорганізмами рубця та можливості їх корекції екзогенними чинниками; дослідження можливостей регуляції метаболічних процесів у травному каналі гексозанами й сорбентами; дослідження вирішення проблеми дефіциту кормового протеїну у тваринництві за рахунок використання ріпакових кормових добавок; вивчення інгібувальної дії пентахлорфенолу на біохімічні процеси в клітинах мікроорганізмів-симбіонтів травного каналу тварин на тлі впливу різноманітних за природою чинників та можливості ефективного використання існуючих внутрішньоклітинних метаболічних шляхів й способів зниження токсичності біоцидів в організмі; вивчення змін у структурно-функціональному стані клітин печінки телят при диспепсії й пошук ефективних способів їх корекції; дослідження впливу екзогенних факторів на метаболічні процеси у тварин за умов розвитку патологічних відхилень печінки, нирок та ін.
На кафедрі з 2010 р. Л. Калачнюк викладає для студентів факультету ветеринарної медицини дисципліни «Біохімія тварин з основами фізичної і колоїдної хімії», «Biochemistry of animals with fundamentals physical and colloid chemistry», «Спеціальна біохімія» і для аспірантів ОНП «Біологія» - «Методика дослідження та організація підготовки дисертаційної роботи», «Нові тенденції біологічних досліджень біоресурсів (наукові семінари)», «Молекулярні механізми регуляції обміну речовин», «Фізико-хімічні методи біохімічних досліджень», «Біохімія крові», «Новітні методи у біологічних дослідженнях».
Лілія Калачнюк – гарант освітньо-наукової програми «Біологія (091)» в НУБіП України та керівник наукових проектів (науково-дослідної роботи «Розробка способів та засобів регуляції метаболізму в організмі тварин за дії різної природи чинників» державний реєстраційний номер 0120U102130; 2020-2022 рр; ініціативної дослідницької теми «Механізми регуляції обмінних процесів білків в організмі тварин за дії ендо- і екзогенних чинників (2016-2020 рр)» державний реєстраційний номер 0116U001883, 2016-2020 рр., а також є учасник міжнародного проекту «Студентська поведінка харчування та сприйнятливість до стресу впродовж соціальної ізоляції, спричиненої COVID-19» (з травня 2020 р.) та була виконавцем національних проектів «Вивчення молекулярних механізмів регуляції метаболічних процесів та продуктивних функцій організму тварин», державний реєстраційний номер 0117U001252, 2017–2019 рр., «Наукове обґрунтування та cтворення лікарських засобів на основі феруму (IV) для ветеринарної медицини» державний реєстраційний номер 0119U100817, 2019-2021 рр.; «Розробка системи нагляду сказу тварин із застосуванням геоінформаційних систем (GIS) та інноваційного тесту біосенсорики (SPR)» державний реєстраційний номер 0119U100820, 2019-2021 рр.)
Проф. Лілія Калачнюк є членом спеціалізованої вченої ради із захисту докторських дисертацій, редколегії журналу «Біологія тварин», Українського біохімічного товариства, Наукового товариства імені Шевченка й Американської асоціації за прогрес науки.
Автор понад 250 наукових і навчально-методичних праць.
За її наукового керівництва І. Басараб успішно захищено кандидатську дисертацію на тему «Зміни активності маркерних ензимів у крові та органах тварин за дії екзогенних чинників» (за спеціальністю 03.00.04 – біохімія) та і 6 магістерських робіт. Зараз зі спеціальності «Біологія» (напрям «Біохімія») здійснюють підготовку аспірант, здобувач та докторант.
Вона є також керівником наукового студентського гуртка «Вивчення молекулярно-біологічних механізмів регуляції обміну речовин із поглибленим студіюванням англійської біохімічної термінології» (з 2011 р.), успішним функціонуванням якого є перемога в НУБіП на «Фестивалі студентської науки - 2014» і Диплом І ступеня та 60 публікацій за участі студентів-гуртківців, роботи яких на міжнародних форумах відзначені 13 Дипломами І ступеня (3), ІІ ступеня (6), ІІІ ступеня (4), 7 Грамотами за кращу доповідь (6) і за активну участь (1) та Грамотою «День винахідника».

Напрямок наукових досліджень:
вивчення механізмів регуляції метаболізму в організмі тварин за дії чинників різної природи.

 

Scopus ID
Web of Science ResearcherID
Google Scholar
ORCID ID

 
Регіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook