Вчені університету відвідали Університет Пенсільванії, де обговорили перспективи управління фермерськими господарствами для зменшення сільськогосподарських пожеж

6 листопада 2016 року

 Протягом двох тижнів група українських фахівців на чолі із професором кафедри лісівництва Сергієм Зібцевим відвідала США у рамках навчального туру «Стале управління фермерським господарством для зменшення сільськогосподарських пожеж в Україні», який було організовано Міжнародною ініціативою із зміни кріосфери та клімату (International Cryosphere Climate Initiative) та Коледжем сільськогосподарських наук Університету Пенсільванії за фінансової підтримки Фонду взаєморозуміння.

 
У навчальному турі також взяли участь представники аграрного сектору та біоенергетики Олександр Журавель (Strategia sviluppo consultants Ukraine), Анна Дорош (Фермерське господарство «Небокрай»), Віктор Сокол (ТОВ «Агроліга»), Христина Кузнецова (Даталаб Агро Україна) та Семен Драгнєв (Науково-технічний центр «Біомаса»).
 
Щорічно після збирання урожаю сільськогосподарських культур внаслідок відкритого спалювання рослинних решток на полях у атмосферу потрапляють шкідливі речовини (зокрема сажа і парникові гази), що негативно впливають на клімат, у тому числі викликаючи таїння льодовиків Арктики. Також пожежі на полях наносять значну шкоду ґрунтам та біорізноманіттю. Часто із полів вогонь розповсюджується на навколишні ліси і навіть на населені пункти, що окрім збільшення забруднюючих емісій викликає страшні наслідки від пожеж. За оцінками міжнародних експертів, Україна є одним із найбільших джерел цих забруднень у Європі. Поруч із цим рослинні рештки є цінним ресурсом, який можна використовувати у рослинництві як добрива, у тваринництві як підстилка і корма та у біоенергетиці для виробництва біопалива та «зеленої» енергії. Але, для цього необхідно широко впроваджувати сучасні технології у вітчизняний аграрний сектор. Також важливим є надійне функціонування систем моніторингу пожеж та протипожежного захисту.
 
У ході візиту науковці і викладачі Університету Пенсильванії й американські фермери представили науковий і практичний досвід сталого ведення сільського господарства та біоенергетики, які дозволяють ефективно використати рослинні рештки і забезпечують альтернативу їх відкритого спалювання. Зокрема, були продемонстровані ґрунтозахисні системи ведення сільського господарства, зокрема No-Till, та переваги покривних культур. За умови забезпечення бездефіцитного балансу поживних речовин та гумусу у ґрунті частину рослинних решток використовують як енергетичну біомасу для сушіння зерна та для виробництва паливних гранул і біоетанолу з целюлозної сировини, який є біопаливом другого покоління.
 
Значний у інтерес у аспірантів та викладачів Університету Пенсільванії викликала відкрита лекція професора Сергія Зібцева на тему «Ризики катастрофічних пожеж у Зоні відчуження ЧАЕС». Лекція була присвячена розробленим лабораторією лісової пірології НУБіП України комплексу заходів щодо впровадження інтегрованої регіональної системи охорони лісів від пожеж у зоні відчуження, реалізація якого забезпечить недопущення великих радіоактивних пожеж та додаткового опромінення лісових пожежних, персоналу зони відчуження та населення, а також вторинного радіоактивного забруднення прилеглих до зони відчуження територій. 
 
Позитивний досвід сталого управління фермерськими господарствами, який продемонстрували вчені Університету Пенсільванії й американськи фермери, при конструктивній співпраці вчених і практиків різних галузей знань забезпечить системне подолання негативної практики відкритого спалювання рослинних решток на полях України.
 
Олександр Сошенський
 
Набір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook