Прес-конференції на тему: «Що я можу донести нащадкам про Україну в Другій світовій війні?»
В роботі студентських наукових гуртків гуманітарно-педагогічного факультету НУБіП України «Історія України. Історія рідного краю. Історія родини» та «History of Ukraine. History of the Native Land. Family History» (науковий керівник – доц. кафедри міжнародних відносин і суспільних наук Кравченко Н.Б.) 23-24 жовтня 2024 року було гаряче – проводились прес-конференції на тему: «Що я можу донести нащадкам про Україну в Другій світовій війні?» зі студентами-міжнародниками першого (МВ-24001б), четвертого (МВ-21001б, МВ-21002б) курсів бакалаврату, першого року навчання магістратури (МВ-24001м, МВ-24002м) та соціальними педагогами (СР-24001б). Прес-конференції супроводжувались переглядом відео-фрагментів про Другу світову війну, документалістики періоду Другої світової війни.
Зокрема, 23 жовтня 2024 року, на прес-конференції активну позицію зайняли Мацібура Вадим (МВ-24002м), який у своєму повідомленні звернув увагу на терміни «фашизм», «нацизм», історію явища та його прояви на сучасному етапі, псевропропаганду росії, а також Петухова Єлизавета (МВ-24002м), яка закцентувала увагу на подіях Другої світової війни як найтрагічнішої сторінки в історії людства ХХ століття.
Магістри-міжнародники секції «International» на пресконференції «What can I tell my descendants about Ukraine in World War II?» піднімали такі важливі питання як історична пам’ять та досвід, уроки війни (Куцолабська Анастасія, МВ-24001м), роль України у війні та її вагомий внесок у перемогу над нацизмом (Чиркін Денис, МВ-24001м), національно-визвольні рухи в роки війни, діяльність УПА, небезпечну тенденцію апології нацизму у сучасному світі (Верніков Віталій, МВ-24001м), спільні тенденції позицій країн міжнародної спільноти у роки Другої світової та у роки сучасної російсько-української війни (Александрук Богдан, МВ-24001м).
24 жовтня 2025 року до прес-конференції «Що я можу донести нащадкам про Україну в Другій світовій війні?» долучились бакалаври-міжнародники четвертого курсу секції «Міжнародник». Бусло Іванна, МВ-21002б у своїй доповіді на акцентувала увагу на тому, що ця Друга світова була найкровопролитнішою війною ХХ століття, вона мала відбутися, питанням часу лиш було, хто нападе перший, і це була боротьба двох блоків, втрати були значними, наслідки важкими. Ковальчук Артем, МВ-21002б пригадав основні етапи війни, внесок України в перемогу, значні території України, що стали полем бою, участь у УПА, партизан та підпілля, роботу тилу, кровопролитні битви війни за визволення України, важкі часи післявоєнного відновлення країни. Осмолович Анатолій, МВ-21002б звернув увагу на значний військовий, науковий потенціал України, який проявився у роки Другої світової війни. Сушко Ірина, МВ-21002б підняла питання геноциду, організованого нацистською Німеччиною та її союзниками в роки війни та як результат - масові людські втрати серед єврейського населення, ромів, слов'янських народів, людей з інвалідністю, ЛГБТ-спільнот, релігійних меншин тощо.
Серед студентів групи МВ-21001б (куратор групи Кравченко Н.Б., доцент кафедри міжнародних відносин і суспільних наук) на прес-конференції проводились паралелі між Другою світовою та російсько-українською війнами як такими що велись за територіальну цілісність країни та очищення її від ворога, за національну державу і її суверенітет (УПА), проти нацистської ідеології (нацизм-фашизм-рашизм), таємні статті Пакту Молотова-Ріббентропа розглядались як такі що відкрили шлях до війни, в яку було втягнуто 61 країна, що склало 80% населення Земної кулі (Кравченко Юлія, МВ-21001б); Україна була стратегічною метою Гітлера, наша країна вклала вагомий внесок у перемогу над нацизмом, її територія була місцем жорстоких боїв, визволення було складним, наслідки війни для України важкими як матеріально так і втратами людського ресурсу - щонайменше 14 мільйонів осіб загиблими (Журавель Анастасія, МВ-21001б); ставилось питання політичних та соціальних уроків Другої світової війни, необхідності підтримки миру, запобігання злочину геноциду та покарання за нього як одного з основних міжнародних принципів прав людини, формування та збереження історичної пам’яті про Другу світову війну як уроку для людства (Маргарита Єрмакова, МВ-21001б); згадувалась трагедія Бабиного Яру (Лозан Ілля, МВ, 21001б); мова йшла про оборонні бої на початковому етапі війни, опір Сходу і Заходу, визволення України, визволення Києва (Іванчук Дмитро, МВ-21001б); акцентувалась увага про полеглих українців на полі бою, значні людські жертви як військового так і цивільного населення (Гузій Вадим, МВ-21001б).
Студенти-міжнародники першого курсу секції «International» на пресконференції «What can I tell my descendants about Ukraine in World War II?» обговорювали: питання початкового етапу Другої світової війни, депортації українців в роки війни (Гончаренко Павло, МВ-24001б), Акт відновлення Української Держави, засудження нацизму-фашизму-рашизму (Головко Антон, МВ-24001б),визвольні бої за Україну, трагедію Бабиного Яру, партизанський рух, діяльність УПА (Дмитревич Артем, МВ-24001б), битву за Київ, українських остарбайтерів (Мазур Діана, МВ-24001б), діяльність двох течій у боротьбі з фашизмом – радянської і націоналістичної, продовження боротьби за незалежність сьогодні, голокост, Україна-ООН (Ревенко Дарина, МВ-24001б), наслідки Другої світової війни для України, формування національної ідентичності та патріотизму, маловідомі факти з історії війни (Рожкова Вероніка, МВ-24001б), нацистський окупаційний режим в Україні, Рух Опору в Україні, внесок України в перемогу над нацизмом (Флуєрар Владислава, МВ-24001б), українські фронти у війні, Корсунь-Шевченківська операція (Мазур Валерія, МВ-24001б).
Студенти спеціальності «Соціальна робота» на прес-конференції згадали про початковий етап боротьби за українські землі, операції по визволенню України, та її столиці – Києва, вклад України у розгром нацизму та наслідки війни для України (Хотін Віталій, Карпань Юлія, СР-24001б). А також поділились спогадами про те як їхні родини переживали лихоліття війни (Дігтярук Маргарита, Лінчевська Єва, СР-24001б).
Загалом, прес-конференції на тему «Що я можу донести нащадкам про Україну в Другій світовій війні?» стали важливим заходом по збереженню історичної пам'яті, приверненню уваги до українського внеску в боротьбу з нацизмом та вшануванню жертв війни. Вони також сприяли зміцненню національної ідентичності та підвищенню історичної обізнаності.
Наталія Кравченко,
доцент кафедри міжнародних відносин і суспільних наук,
науковий керівник гуртків