Проректор Сергій Кваша взяв участь в семінарі в Варшаві, присвяченому впливу на сільськогосподарські ринки вступу України до Європейського Союзу
В університеті наук про життя (SGGW) м. Варшава, Польща завершився кількаденний 189 семінар європейської асоціації економістів-аграрників (EAAE) під назвою «EU enlargement by (post) war Ukraine: Implications for the Agri-Food Markets».
Для успішної роботи даного семінару попередньо були сформовані організаційний та науковий комітети. Зокрема, до роботи в науковому комітеті був запрошений проректор НУБіП України академік Кваша С.М.
У роботі семінару взяли участь близько п’ятидесяти науковців з дев’яти країн Європи. У вступному слові prof. Dr. Martin Bance з Thunen-Institut (Німеччина) зазначив на важливості комплексної оцінки стану виробництва сільськогосподарської продукції в Україні та експортного потенціалу у торгівлі продовольчими товарами. Ректор SGGW prof.dr.hab. Michal Zasada, та його колеги – співорганізатори семінару від університету prof.dr.hab Маріуш Мацейчак і prof.dr.hab Агата Малак-Равліковська підтвердили повне сприяння успішній роботі семінару та привнесли у своїх виступах та дискусії польський досвід членства у ЄС та особливостей реалізації САП для фермерів Польщі. У перший день роботи семінару у дев’яти секціях виступили 27 учасників з півгодинними презентаціями оцінки стану українського і європейського законодавства щодо підтримки фермерів.
Дебати, що продовжились наступного дня на панельній дискусії за участю іноземних запрошених Vincent Cordonnier - представника Європейської комісії, Waldemar Guba – директора департаменту аграрного ринку та сільського розвитку Республіки Польща, Linde Gotz – директора департаменту аграрного ринку Лейбніц інститут аграрного розвитку транзитних економік (IAMO), Німеччина Олега Нів’євського з Вільного університету Берлін, Німеччина та Олександри Авраменко з УКАБ ще раз підтвердили важливість як для країн-членів ЄС так і України поступового прорахованого за бюджетом руху нашої країни до членства в ЄС. Учасники панельної дискусії в цілому не сумніваючись у потребі розширення ЄС за рахунок (після)воєнної України виносили на порядок денний питання впливу агропродовольчого сегменту України на спільні баланси продовольства у країнах-членах ЄС. Окремі дискусії учасників семінару точилися також на секційних засіданнях, яких було чотири з виступом ще дванадцяти учасників семінару. Певна гостра полеміка була викликана різним трактуванням юридичного і економічного змісту поняття “агро-холдинг” в Україні та потребою у їх фінансуванні з бюджету першого стовпа САП. Своєчасну і важливу інформацію з цього питання донесли представник Мінагрополітики України Микола Мороз, директор українсько-німецького агрополітичного діалогу Марія Ярошко та інші українські учасники семінару, яких було п'ятнадцять осіб. В роботі сесії CP3b з науковою доповіддю про стан продовольчої безпеки в Україні в складних фінансово-економічних, техніко-енергетичних, транспортно-логістичних умовах воєнного стану та ефекту ринкового саморегулювання ланцюгів доданої вартості - виступив проректор університету – д.е.н., проф. Сергій Кваша.
Результатом роботи семінару став прямий обмін думками з обговорення сценарних планів дій сторін з питань часу та наслідків вступу України та її аграрного сектору до ЄС, своєчасного і ефективного виконання українського стороною зобов’язань щодо Угоди з приєднання, оцінка масштабів та напрямів нинішньої і майбутньої підтримки фермерів. Окрема уваги у дебатах була привернута можливим майбутнім наслідкам нинішньої, диверсифікованої за країнами східної і центральної Європи, торгівлі продовольством, розумінню виникнення певних політичних бар’єрів та способів їх уникнення у майбутньому, прогнозуванню наслідків майбутнього спільного виробництва сільськогосподарської продукції та торгівлі нею поза країнами-членами ЄС.
Сергій Кваша,
проректор з науково-педагогічної роботи
та розвитку