Бібліотека: вічні цінності перед викликом змін

24 вересня 2024 року

   З 18 по 21 вересня 2024 року відбувся ХІV Львівський міжнародний бібліотечний форум «Бібліотека: вічні цінності перед викликом змін».
   Наші бібліотекарки цьогоріч вперше відвідали такий захід. Надзвичайно цікавими були всі дні форуму.

   Щодня піднімались дуже важливі теми нашого сьогодення, були запрошені неймовірні спікери. Так, говорили з істориком філософії, перекладачем Андрієм Дахнієм про філософії читання в епоху цифровізації, про швидке та усвідомлення читання, про те, наскільки сучасні технології створюють переваги, розширюють наші можливості, але водночас і сприяють деградації здатності до зосередженого, вдумливого, повільного читання.

   Завдяки спікерам, серед яких - Тетяна Пилипець, Катерина Флекман, Олександр Продан, Ольга Криштопа обмінювалися думками щодо теми «Читати, жити, перемагати», слухали поезії та говорили про військову літературу, про відновлення ментального здоровʼя, про те, що свідомість не говорить словами, а приходить образами, про віршотерапію з використанням метафоричних карт для відновлення людських сил та ресурсів. До речі, такі метафоричні карти з віршами наша бібліотека отримала в подарунок.

   Річард Овенден, бібліотекар Бодліанської бібліотеки Оксфордського університету, у своїй доповіді, заснованій на його книзі "Спалюючи книги: Історія знань під загрозою" (2020 р.), розповів, як під час різних воєн ворогом знищувались бібліотеки та їх фонди. Провів аналогію з нинішньої війною в Україні, під час якої росія знищує бібліотеки. Основний меседж від спікера: знання – це сила, а бібліотеки можуть надавати цю силу суспільству, підтримуючи та зберігаючи демократію і свободу.

   Цікавою була онлайн зустріч-діалог, модератором якої була Тетяна Гранчак, запрошений доцент Інституту глобальних відносин Мойніхана Сіракузського університету (США), ад’юнкт-викладач Школи інформаційних наук Університету Іллінойсу Урбана-Шампейн (2023-2024), історик, дослідниця питань участі бібліотек у політиці пам’яті, доктор наук із соціальних комунікацій, професор, а гостями були Володимир В'ятрович, історик, кандидат історичних наук, дослідник історії українського визвольного руху, письменник, публіцист, громадський діяч, лауреат премії імені Василя Стуса, літературної премії ім. Івана Кошелівця, книжкового рейтингу Національної спілки письменників України, нагороджений Хрестом Івана Мазепи (2009) та Віталій Портніков, журналіст, публіцист, письменник, лідер громадської думки, лауреат премії Національної спілки журналістів України «Золоте перо», премій імені гетьмана Пилипа Орлика, Василя Стуса, «Журналіст року», лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка (2023).

   Говорили про історичну пам'ять, культурний геноцид та культурну дипломатію, а також захист українських цінностей, ідентичності в контексті літературної спадщини і діяльності бібліотек
   Про те, як героїка минулого стала символом наших днів, з чого народжується готовність бути воїном, як знання та застосування історії допомагає боротися та чинити опір ворогу, як в українському суспільстві розвивається культура підтримки і вдячності захисникам, про те, що книги мають бути на відстані витягнутої руки, а тому мають бути доступні в бібліотеках розмовляли з Вахтангом Кіпіані, українським журналістом, публіцистом, письменником, істориком, головним редактором інтернет-видання «Історична Правда», викладачем, засновником Музею-архіву преси, дослідником останніх років дисидента, борця за Незалежність України у ХХ столітті Василя Стуса, сержантом 13 бригади НГУ "Хартія".

   Про лідерство, про силу духу і стійкість, про цінності та емпатію, про бібліотеки, що є провідниками та точкою опори для спільнот, говорили з Оксаною Бруй, президенткою УБА та Ярославою Сошинською, виконавчою директоркою УБА.
  В останній день роботи форуму на учасників чекала неймовірна подія – «Львівські бібліомандри». Василь Кметь, директор Львівської муніципальної бібліотеки, познайомив гостей з чудовими бібліотеками міста, а саме: Львівською обласною бібліотекою для юнацтва ім. Романа Іваничука, Львівською обласною бібліотекою для дітей. Також відвідали деякі філії Львівської муніципальної бібліотек - Бібліотека Сад (філія №31), Smart-бібліотека (філія №21), Медіатека «Мультиплекс» (філія №19), ProFashion-бібліотека (філія №33), Сенсотека (філія №18), Мистецька Бібліотека (філія №5).

   Дякуємо Українській бібліотечній асоціації за запрошення та за чудову атмосферу форуму.

Тетяна Кіщак,
директорка наукової бібліотеки

Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook