Круглий стіл «Роль аграрної освіти і науки в період інтеграції України в ЄС»
На базі університету пройшов круглий стіл «Роль аграрної освіти і науки в період інтеграції України в ЄС», зініційований і проведений Українським клубом аграрного бізнесу (УКАБ), який відзначає своє 17-річчя, та НУБіП України.
Відкриваючи роботу круглого столу, ректор університету Вадим Ткачук представив наших вельмишановних гостей і надійних партнерів НУБіП з Німеччини – директора Ляйбніц-Інституту аграрного розвитку країн з перехідною економікою (ІАМО) і члена наглядової ради проєкту «Агрокебети» Альфонса Бальманна та його колегу старшого наукового співробітника ІАМО і члена ради роботодавців факультету аграрного менеджменту професора Олександра Перехожука, на яких очікував приємний момент. Нещодавно їх було номіновано на присвоєння почесних звань НУБіП України, а рішення вченої ради від 15 серпня 2024 року реалізувало це.
Тож сьогодні ректор Вадим Ткачук і президент університету, голова вченої ради Станіслав Ніколаєнко вручили їм мантії та відповідні дипломи: Альфонс Бальманн отримав атрибути почесного доктора, а Олександр Перехожук (до речі, випускник нашого університету) – почесного професора. З чим їх щиросердечно і вітали всі учасники засідання. А самі панове Бальманн і Перехожук подякували за високу довіру і відзначили: такий університет, як НУБіП України, відігравав і відіграватиме надалі важливу роль на шляху в Євросоюз.
Повертаючись до теми розмови, Вадим Ткачук означив тему круглого столу як дуже актуальну. І озвучив ті виклики, що стоять сьогодні перед країною і університетом. Ми живемо в умовах воєнного стану, а надіятися на державу в умовах війни – складно, університетська освіта не має достатнього ресурсу розвитку; недостатнє фінансування вищої освіти призводить до відтоку талановитої молоді за кордон; при цьому ще й бюрократичні перепони. Та хочеться бути оптимістом, особливо коли знаєш, що маєш відповідні наукові й освітні козирі. А такі козирі у нас є! Інтеграція української науки дозволяє підвищувати нашу репутацію і якість досліджень. Чого вартує ефективність однієї лише знаної у світі УЛЯБП АПК – Української лабораторії якості та безпеки продукції агропромислового комплексу НУБіП України: розробками її вчених користуються по всьому світу. Маємо десятки надійних університетів-партнерів, більше 40 угод про академічну мобільність, університет одним з перших в Україні став координатором програм проєкту «Горизонт Європа». І це далеко неповний перелік.
З вітальним словом до учасників круглого столу звернувся перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький, який підкреслив: дискусія на таку тематику – на часі. Він підкреслив, що багато українських практик ми можемо привнести в Євросоюз, і такий мікс буде дуже корисним для обох сторін.
«Роль освіти і науки в процесі трансформації країн Східної Європи в період приєднання до ЄС: виклики та можливості» – такою була тема виступу Альфонса Бальманна. Вражений, як Україна у такі надскладні для держави часи може запроваджувати європейські цінності, зазначив він. Це – враження простої людини. А далі почав висловлюватися і аргументувати вже з точки зору аграрного економіста. І хай це було не так сердечно, від душі, а більш прагматично, але викладений матеріал справді привертав увагу – і не тільки науковців чи бізнесменів, а й молоді, до якої безпосередньо звертався пан Бальманн, – як такої, що відновлюватиме повоєнну Україну. Кожному з нас вже зараз слід розуміти: всі закони, які сьогодні діють у ЄС, стануть обов’язковими і для України. І країна, яка прагне членства в Євросоюзі, має бути готовою до цього.
Доповідь начальника науково-дослідної частини університету Володимира Отченашка була присвячена викликам, які постали перед сільським господарством України в контексті збереження природних ресурсів, екологічної безпеки, економічної стабільності та соціальної відповідальності. Він висвітлив інформацію щодо збитків для сільського господарства та довкілля внаслідок збройної агресії рф, закцентував увагу на ролі аграрної освіти і науки у подоланні сучасних викликів для сільського господарства з урахуванням євроінтеграційних процесів та особливостях розвитку освітньої та наукової діяльності НУБіП України, що дозволяють формувати його високі позиції у національних та міжнародних рейтингах.
Модератором заходу виступив голова ради директорів ІМК, президент Українського клубу аграрного бізнесу Алекс Ліссітса. З-поміж іншого він зазначив: Україна має величезний потенціал, здатний зацікавити численних партнерів, і час перейти від дискусій політичних до професійних, зокрема між університетами. Ніша ж євроінтеграції серед українських вишів ще ґрунтовно не зайнята, тож НУБіП має це постійно враховувати і зайняти там належне місце. А студентська молодь повинна розуміти, з яким багажем знань, в першу чергу технологічних, вона повинна закінчувати університет.
У обговоренні озвученої тематики взяли участь члени ради з питань аграрної освіти МОН України, представники ФАО ООН, бізнесу, наукових установ. Запитання, що лунали в залі, стосувалися практики вуглецевих кредитів, проблеми шахрайства, яке вимагає здолати ЄС, тощо.
Підбиваючи підсумки, ректор Вадим Ткачук подякував учасникам і запевнив: в українців загалом та в університеті зокрема, попри будні країни, що воює, є великі плани на майбутнє. Слід пам’ятати, що плани євроінтеграції – це не просто розмови, а конкретика усіх сферах нашого життя. Це наш вибір, і тільки від нас залежить, як швидко ми його реалізуємо.
Валентин Обрамбальський