Нитками вишита любов…

21 травня 2015 року

            Щорічно, у третій четвер травня, українці святкують День вишиванки, цього року цей день припадає на 21 травня.

Всеукраїнську акцію «День вишиванки» започаткувала студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк у 2007 р.

День вишиванки – це свято-флешмоб, коли українці в будній день одягають вишиванку на роботу, університет, школу чи садочок, тож бібліотечні працівники підтримали всеукраїнську акцію та прийшли на роботу у вишиванках.

А ще підготували виставку українського костюму «Вишиванка – генетичний код українського народу (навчальний корпус № 4, кім. № 41) та книжкову виставку «Нитками вишита любов».

Український народний костюм символізує характер та склад української душі, який представлений у вигляді художніх елементів. Саме етнічний одяг відображає надзвичайно широкий та багатогранний спектр світоглядних уявлень, норм та духовних традицій українського народу.

Враховуючи розміри країни, а з ними регіональні відмінності, український народний костюм також відрізняється багатством та розмаїттям територіальних різновидів. Проте існує одна риса, яка є характерною для всіх регіонів без виключення, незалежно від моральних та етичних поглядів - це декоративна мальовничість. Майстрині одягу намагались використовувати як найбільше кольорових матеріалів, експериментували із формами та покроєм, а також використовували безліч технік для витонченого оздоблення та опорядження.

 

Саме так формувався самобутній та неповторний стиль українського національного одягу, який в подальшому вигідно відрізнявся від народних костюмів інших націй. Характерною рисою для українського етно одягу є багата варіативність, оскільки кожен регіон вносив у одяг свій власний мотив, тим самим надаючи виробам абсолютної етнічності та витриманності обрядових ритуалів і традицій.

 

Одним з основних елементів українського народного костюму була сорочка, яка була присутня завжди незалежно від ритуалу, традицій та подій. Характерною рисою сорочки була вишивка, яка власне і стала безпосереднім символом та візитною карточкою українського одягу. Кожен із регіонів відрізнявся певною автентичною методикою та технікою вишивання різноманітних візерунків.

 

Локально спостерігались відмінності не лише в домінуванні певних орнаментів, як наприклад геометричних, рослинних або тваринних, проте кожному регіону та області були притаманні певна палітра кольорів. Таким чином, можна відрізняти вишиванки не лише за технікою їх виготовлення, але й аналізуючи кольорові поєднання та смислові навантаження, які кожна вишиванка передавала.

 

Тож ми, бібліотечні працівники, запрошуємо всіх бажаючих відвідати виставки та підтримати Всеукраїнську акцію до Дня вишиванки, одягнувши вишиванку на роботу.

 

Єднаймося, бо ми – українці!

 

 

Тетяна Кіщак,

директор наукової бібліотеки


Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook