Оксана Тонха: Science, Education and Business «SEB-2024» – співпраця науки, освіти і бізнесу для розбудови України
Оксана Тонха: Science, Education and Business «SEB-2024» – співпраця науки, освіти і бізнесу для розбудови України
24 липня 2024 року
Наше сьогоднішнє інтерв’ю з проректором з наукової роботи та інноваційної діяльності Оксаною Тонхою має за мету висвітлити актуальні завдання майбутнього Форуму як важливої платформи обговорення механізмів ефективної взаємодії між наукою, освітою та бізнесом для розбудови України.
Оксано Леонідівно, яка відмінність у співпраці науки, освіти і бізнесу за кордоном та в Україні?
— Почну з того, що основну частку у фінансуванні університетів за кордоном є наукові дослідження, які створюють сучасні технології, моделі, рішення та нові продукти. Академічна освіта характеризується тісним зв’язком між викладанням, дослідженнями і впровадженням. Зараз в це важко повірити, але ступінь MBA Гарвардського університету вважався «експериментальним», коли ця програма розпочиналась. Але зараз, в основі освіти знаходяться практичні кейси та їх рішення, що кардинально відрізняється від традиційних підходів у побудові навчальних програм, і вони становлять стандарт для бізнес-освіти. При цьому важливо, щоб студенти та викладачі мали доступ до реальних даних для використання у навчанні та викладанні, щоб мати вичерпне уявлення про ефективність роботи підприємства, можливість результативно використовувати дані та оцінити стан розвитку галузі в цілому.
Освітні програми в університетах США і Європи орієнтовані на задоволення як поточного рівня знань студентів, так і роботодавців. В основі науково-технічного розвитку більшості держав світу знаходиться фундаментальна наука та знання. Фундаментальні знання самі по собі є найголовнішою складовою людської культури. Вони значною мірою формують світогляд людини, його моральність і духовність. Без них неможливе відновлення нашого суспільства. Тому найважливішими пріоритетами держави є фундаментальні дослідження у галузі математики, природничих, гуманітарних і суспільних наук. Пріоритети державної політики легко відстежуються за таким індикатором як наукоємність ВВП, яка у розвинених країнах становить у середньому близько 3 %, тоді як в нашій країні, на жаль, 0,2 % упродовж багатьох років.
Отже, поряд із збільшенням фінансування, українська наука повинна бути спрямована на підвищення якості наукових досліджень, конкурентоспроможності, стати більш затребуваною економікою та суспільством і забезпечити наукову базу для соціально-економічного розвитку країни на інноваційній основі.
Сучасні виклики та реалії України потребують нової системи взаємовідносин у науці-виробництві-освіті, підвищення її значимості як у інноваціях, так і в посиленні обороноздатності країни. Саме в такому напрямі рухається наука в НУБіП України, підвищуючи ефективність, якість сучасних досліджень, досягнень і розробок для розвитку науково-технічного прогресу, реального сектору економіки країни, розбудови дослідницької та виробничої інфраструктури. Зараз важливіше сконцентруватися саме на повоєнному відновленні, змінах у освіті, інноваціях тощо.
Необхідно зазначити, що навчальні плани, освітні програми, наукові дослідження в НУБіП України кожного року активно обговорюються з Радами роботодавців факультетів, які очолюються представниками бізнесу.
Яка ж основна мета проведення Форуму «SEB-2024»?
— Однією з основних проблем вітчизняної науки останніх десятиліть є низька її затребуваність виробництвом, слабкий зв’язок освіти-науки-виробництва. Тому, за ініціативи ректора університету Вадима Ткачука, президента університету Станіслава Ніколаєнка, голови Ради роботодавців Леоніда Центила 10 жовтня 2024 року планується провести Форум «SEB-2024»,спрямований на пошук, обговорення та визначення ефективних механізмів співпраці між НУБіП України та бізнес-середовищем для забезпечення перемоги й повоєнної відбудови України, реалізації євроінтеграційних процесів, гармонізації освітнього та науково-інноваційного середовища. Програма заходу передбачає демонстрацію наукових досягнень, сесії зустрічей зі стейкхолдерами з обговорення та реалізації освітніх, наукових та інноваційних проєктів, у тому числі підтримки Збройних сил України, проєктів соціальної та екологічної відповідальності бізнесу.
Дієві зв’язки між університетом та роботодавцями, забезпечить удосконалення навчальних програм і підсилення досліджень науковців, допоможе зрозуміти: куди і як рухатися! І стосовно цього можна навести відому аналогію з дзеркалом, щоб, зазирнувши у нього, побачити наше майбутнє. А воно – в праці, поєднанні освіти, досліджень і бізнесу. Університети – професура і студентство – мусять рішуче оновлювати навчальний, дослідницький процеси, вдосконалювати практичну підготовку. Бізнес не повинен відставати від світу, мати добрі кадри. І тут наша співпраця здатна допомогти і всім нам, і нашій державі.
До речі це вже 3-й Форум, за результатами проведення якого буде сформовано Звернення учасників Форуму щодо активізації співпраці науки, освіти і бізнесу для розбудови України, забезпечення оптимальних умов та високих можливостей для наших вчених, здобувачів вищої освіти для реалізації своїх ідей та виконання наукових проєктів.
Які актуальні напрями будуть представлені на Форумі?
— Форум буде відбуватись наступним чином: з 01-04 жовтня – круглі столи з Радами роботодавців факультетів/ННІ; з 07-08 жовтня Ярмарка вакансій, Круглий стіл з Радою роботодавців НУБіП України. А 10 жовтня 2024 року відбудеться Пленарне і секційні засідання, на основі яких буде сформовано рішення і Звернення учасників Форуму, які спрямовані на удосконалення освіти, науки та повоєнну розбудову України.
Також хочу повідомити про за основні напрямки панельних дискусій:
- Енергетика та інженерний менеджмент.
- Штучний інтелект в суспільстві та природокористуванні.
- Смарт-ферми, адаптивне та інтегроване тваринництво, аквакультура, ветеринарна медицина.
- Стале суспільство (юридичні, психологічні, освітні послуги, демографія, реабілітація).
- Кліматичні зміни та сучасні агротехнології (відновлення ґрунтів, органічне виробництво, селекція і насінництво, меліорація, зрошування, адаптивні технології).
- Зелена економіка, туризм, відновлення довкілля та сталий розвиток.
- Харчові технології, громадське здоров’я та крафтові технології.
Це наші спільні задачі, у реалізації яких задіяні всі наукові творчі колективи, і які чітко координуються ректором нашого університету Вадимом Ткачуком та вченою радою університету, які забезпечують Перемогу й повоєнне відновлення України, реалізацію євроінтеграційних процесів, гармонізації освітнього та науково-інноваційного середовища.
Розмовляв Денис Рудень