Навчальна практика з дисципліни «Карантин рослин» – важлива складова освітнього процесу

23 червня 2024 року
 Одним із завдань навчальної практики з дисципліни «Карантин рослин» є вивчення інтродукованих рослин та карантинних видів шкідливих організмів, що можуть різними шляхами потрапити на територію нашої країни. Студенти 3 курсу факультету захисту рослин, біотехнологій та екології ОС «Бакалавр» спеціальності 202 «Захист та карантин рослин» відповідно до робочого навчального плану, ознайомились із колекціями інтродукованих рослин в двох ботанічних садах Києва.

 Національний ботанічний сад імені М.М. Гришка НАН України за різноманітністю колекцій живих рослин, масштабами території та рівнем наукових досліджень займає одне з провідних місць серед найбільших ботанічних садів Європи. До його складу входить 8 наукових відділів, а унікальний колекційний фонд НБС налічує близько 11200 таксонів, що відносяться до 220 родин та 1350 родів.

 Під час практики студенти дізнались, що ботанічний сад, який є парком-пам'яткою садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення, відкрився для відвідувачів у 1964 році, а будівництво саду розпочалось в 1935 році. Ботанічний сад входить до природно-заповідного фонду України і його колекції включають велику кількість інтродукованих рослин.

 

 На аудиторних заняттях студенти вивчали термін інтроду́кція (лат. introductio – введення, від introducо – вводжу), що означає переселення окремих сортів і видів рослин за межі їхніх природних ареалів на території, де вони раніше не існували. Проте побачити на практиці велику кількість рослин й дізнатися, що більшість з них є інтродукованими було дуже неочікувано і цікаво.

 Привернули увагу студентів інтродуковані тюльпанове дерево і колекція рододендронів, хеномелес японський і колекція магнолій, платани і колекція деревовидних піонів, катальпа бігонієвидна і ялівець віргінський, сніжноягідник і ялина канадська. Неймовірним ароматом зустрів нас сад дейцій, батьківщиною яких є Китай та Східна і Центральна Азія, а багато хто, звичайно, вважав ці прекрасні кущі місцевими видами.

 

 

 

 Цікаво було студентам дізнатись і про гінкго дволопатеве — надзвичайно красиве дерево із роду унікальних голонасінних рослин, яке попри 200-річну історію інтродукції, є рідким видом в садах і парках України. Саме тому студент нашого університету Семен Обломей мріяв посадити цілий гай цих дерев...але встиг посадити тільки одне деревце, яке дбайливо вирощують в ботанічному саду. Семен Обломей загинув на війні з росією рівно 2 роки тому (21 червня 2022 року). Студенти мали змогу подивитись книгу пам’яті, присвячену герою, що знаходиться біля посадженого ним гінкго.

 

 Другий день практики був також присвячений вивченню інтродукованих рослин. Поглибити свої знання і одночасно відпочити студенти змогли в прекрасному ботанічному саду рідного університету. Зокрема уважно розглядали Сосну Веймутова, названу на честь британського лорда, з тоненькою, м’якою, майже сріблястою хвоєю, яка походить з Північної Америки, де досягає 75 метрів висоти, туйовник японський, що походить із Японії, бархат амурський або коркове дерево — із Китаю, Японії та Кореї, карагану деревовидну — з Монголії, Східного Казахстану і Північного Китаю, каркас або залізне дерево — із Середньої Азії тощо.

 

 З подивом студенти дізналисяи, що один із видів калини походить із північного заходу Африки і Південно-Західної Азії, а дуже популярна зараз в садах і парках гортензія деревоподібна — із Америки і Південної та Східної Азії. Цікаво було дізнатись, що загальна кількість видів, різновидів, гібридів та форм, що зростають на території ботанічного саду НУБіП України становить майже 1500 таксономічних одиниць.

  Під час навчальної практики з карантину рослин студенти побачили незвичайні рослини, дізнались багато нового і цікавого про інтродуковані види, закріпили теоретичні знання, набули практичних навичок роботи в команді і чудово провели час!

 

Ольга Дмитрієва,
доцент кафедри інтегрованого захисту та карантину рослин

Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook