З історії бібліотеки

Історія будь-якого навчального закладу неодмінно пов’язана з історією становлення розвитку цієї установи. Так, історія нашої бібліотеки є частиною біографії Національного аграрного університету, яка не змогла обминути всі основні періоди розвитку і становлення найбільшого аграрного закладу освіти України. Звісно, всі хронологічні періоди пов’язані із започаткуванням та зміною статусу сьогоднішнього університету, початок яким покладено при заснуванні Київського політехнічного інституту (КПІ). Із усіх цих періодів має право починати свою історію бібліотека НАУ.

Вже в перші роки існування КПІ для слухачів агрономічного відділу було зібрано цінні фонди літератури сільськогосподарського змісту в фундаментальній загальноінститутській бібліотеці КПІ. Так, з 1898 року до 1904 року студенти агрономічного відділу користувалися лише фундаментальною бібліотекою КПІ, яка не могла повністю задовольнити потреби студентів і професури цього відділу. З їх ініціативи 23 листопада 1903 року був утворений Агрономічний гурток, який взяв на себе роль першого в Києві науково-агрономічного товариства, метою якого було допомогти стати випускникам відділення справжніми агрономами. В перші роки діяльності Гуртка при ньому було організовано бібліотеку, яка мала полегшити студентам можливість самостійної наукової роботи.

Починалась бібліотека Агрогуртка з 79 книжок, а на кінець 1923 року нараховувала вже 5669 екземплярів. При Гуртку було організовано видавництво підручників, конспектів підручників, що були відсутні на книжковому ринку, а також бюро їх обміну. Починаючи з 1904 р. до другої половини 1924 року, агрономічний відділ, в подальшому сільськогосподарський відділ, мав нагоду користуватися як загальноінститутською бібліотекою КПІ так і бібліотекою Агрогуртка. Тоді ж, 1904 р., була започаткована і розвивалася перша навчальна бібліотека сільськогосподарського напрямку – бібліотека Агрогуртка Київського політехнічного інституту.

У вересні 1922 року організовується на базі сільськогосподарського факультету КПІ Київський сільськогосподарський інститут (КСГІ). Як самостійний вищий навчальний заклад ще до 1924 року КПІ вважався єдиним "потужним", як зазначив в своїй доповіді ректор КПІ, комбінатом ряду навчальних закладів, роботу яких забезпечували цілий ряд організацій "загального користування", в т.ч. Фундаментальна бібліотека і Бібліотека-читальня КПІ, а також Бібліотеки при науково-допоміжних гуртках. Так, у Плані праці Агрогуртка на біжучий 1923/1924 навчальний рік зазначалося про значне місце, яке займала бібліотека в забезпеченні навчального процесу всього КСГІ: передплата всієї періодичної сільськогосподарської преси, придбання новішої сільськогосподарської літератури, яка вийшла в СРСР і найнеобхіднішої закордонної, також придбання підручників, які необхідні при проходженні курсу Інституту. Бачимо, що бібліотека при Гуртку забезпечувала майже весь навчальний та науковий процеси всього новоствореного КСГІ, а в минулому сільськогосподарського факультету.

З відкриттям, в кінці 1924 року, окремого "рахункового столу в КСГІ", виникла необхідність в організації самостійної бібліотеки КСГІ. Архівні матеріали зберегли: оригінал "Звіту об’єднаної студентської бібліотеки КПІ, КСГІ та їх робфаків з 1 вересня 1923 року по 1 вересня 1924 року", окремі "Звіти бібліотеки КПІ за 1925/1926 академічний рік", "Свідоцтва та протокол передачі літератури з бібліотеки КПІ", починаючи з листопада 1924 року до 1927 року. На підставі архівних матеріалів того часу, що збереглися, можна зробити висновок, що в кінці 1924 року після "звернення Правління Агрогуртка до Ректора Інституту про перетворення бібліотеки Гуртка, що досягла значних розмірів (5669 книжок), на бібліотеку КСГІ" і, таким чином, 1924 р. була створена бібліотека сільськогосподарського інституту, основу якої склала бібліотека Агрогуртка, що була наслідком двадцятирічної наполегливої праці членів Агрогуртка.


Римляни говорили "Habent sua fata libelli", тобто "у кожної книги своя доля", а доля багатьох книжок бібліотеки Агрогуртка привела їх до сучасної бібліотеки Національного аграрного університету, які є раритетами нашого унікального фонду і навіть збереглися подарунки з особистої бібліотеки самого професора В.Л. Кирпичова. Першим завідувачем бібліотеки КСГІ був Л. Кротевич.

З 1924/1925 навчального року почався наступний період розвитку сільськогосподарської бібліотеки вже в складі КСГІ. Почалася поступова передача книжок та періодичних видань відповідного профілю з бібліотеки КПІ, аж до повного розмежування Інститутів. Також дарували свої бібліотеки провідні галузі, приєдналися ліквідовані бібліотеки: "Сільського господаря", "С.-Г. Наукового Комітету" і, на кінець 1927 року була зібрана досить цінна фахова книгозбірня на 66344 бібліотечні одиниці.

Далі історія бібліотека КСГІ повторює історію всього КСГІ. У 1935 році фонди бібліотеки об’єднаного КСГІ досягли 100000 екземплярів. Пізніше приєдналися фонди спеціальної сільськогосподарської літератури, які належали Київській філії Центральної наукової сільськогосподарської бібліотеки Наркомзему УРСР. Так бібліотека КСГІ стала найбільшою і найціннішою сільськогосподарською бібліотекою на Україні. Перед війною загальний книжковий фонд складав 175000 екземплярів (наукової 120000 екземплярів і учбової 55000 екземплярів).

Війна 1941-1945р.р. порушила стабільну діяльність бібліотеки КСГІ. Більша частина передвоєнного фонду була знищена. В евакуацію було вивезено лише найціннішу частину фонду бібліотеки, звідки вона була повністю повернута, також повернута частина книжок, які пройшли німецькі "табори". У бібліотеку було передано літературу з різних уцілілих сільськогосподарських бібліотек міста, і, до 50-го ювілею інституту загальний фонд бібліотеки складав 47659 екземплярів.

У 1954 році бібліотека звітувала про роботу вже як бібліотека Київського Ордена Трудового Червоного прапора сільськогосподарського інституту з фондом 112467 книг, брошур.

У 1954 році КСГІ і лісогосподарський інститути Постановою Ради Міністрів Союзу РСР від 1 липня утворили Українську сільськогосподарську академію (УСГА). Директором бібліотеки став Долгополов Віктор Васильович, який керував бібліотекою до 2000 року. Але фізичне об’єднання бібліотек колишніх інститутів відбувається вже після того, як в 1956 році УСГА увійшла, як навчальна частина в структуру створеної Української академії сільськогосподарських наук та приєднання до неї в 1957 році Київського ветеринарного інституту.

Так поступово до 1960 року було сформовано фонд бібліотеки УСГА, основою якої стала найбільша в 50-х роках в Україні бібліотека сільськогосподарського інституту.

Таким був останній період становлення бібліотеки відновленої УСГА, потім бібліотеки Українського державного аграрного університету, а з 1994 року бібліотеки Національного аграрного університету.

Період перебування в структурі наукової установи - Української академії сільськогосподарських наук мав великий позитивний момент в роботі бібліотеки взагалі, а також у збагаченні фонду науковими виданнями і створення такого симбіозу наукової і освітянської діяльності, який є основним напрямом роботи і продовженням традицій сучасної бібліотеки Національного аграрного університету.

Так проминули періоди започаткування, розвитку і становлення бібліотеки НУБіП, в основу якої було покладено ще в 1904 року бібліотеку Агрогуртка, який узяв на себе роль першого в Києві науково-агрономічного товариства, метою якого було допомогти стати випускникам агрономічного відділення справжніми агрономами і книжки якої є раритетами сьогоднішньої бібліотеки НУБіП України.

Регіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook