Латвія підтримує українців і готова співпрацювати з вітчизняними науковцями
Із відрядження з міста Рига (Латвія) повернулася в. о. завідувача кафедри журналістики та мовної комунікації, доктор філологічних наук, професор Марина Навальна. Ми запитали в Марини Іванівни про програму перебування та про перспективи співпраці з латвійськими колегами.
Марино Іванівно, так розуміємо, що перш за все йшлося про налагодження співпраці із закладами вищої освіти?
— Під час перебування в Ризі мали зустріч із адміністрацією Балтійської міжнародної академії, з якою напередодні вели переговори. Академія має низку гуманітарних спеціальностей, які цікаві для гуманітарно-педагогічного факультету: психологія, соціальна реабілітація, філологія та ін. Латвійські колеги мають успішний досвід із залучення іноземних студентів, четверта частина здобувачів вищої освіти – іноземці. Під час зустрічі було окреслено перспективи щодо спільних проєктів із військової психології та соціальної реабілітації військових. Ректор Балтійської міжнародної академії підписав договір із нашим закладом вищої освіти.
Нам також вдалося побувати в Латвійському університеті, познайомитися з його особливостями. Наприклад, головний корпус університету ніколи не зачиняється. Користуватися літературою, перебувати в місцях для роботи чи відпочинку можна навіть вночі. Будівля університету максимально прозора, тобто всі аудиторії, інші кімнати мають обовʼязково прозорий елемент.
Нині багато українців зараз перебуває за кордоном. Чи бачили Ви наших земляків у Ризі?
— У Ризі активно працює «Український дім». Якраз у день нашого візиту було урочисто відкрито сучасний клас для вивчення української мови, який облаштовано за допомогою бізнесових структур Латвії. Із вересня в Ризі буде відкрито українську школу на дві тисячі місць, у якій працюватимуть українські вчителі.
Ми познайомилися з українцями, які створили громадську організацію «Воля. LT», що займається поширенням культурних, мовних, наукових, спортивних здобутків України. Члени організації ставлять за мету максимально сприяти інтеграції українців у світовий простір, але водночас не втратити своїх етнічних рис.
З українською делегацією зустрівся Посол України в Латвії Анатолій Куцовол, зауваживши на особливостях роботи в країні, зупинився на досягненнях та окреслив перспективи.
Чи вдалося Вам побачити визначні місця Риги?
— Програма візиту було надзвичайно насиченою, але господарі показали нам Стару Ригу не тільки з висоти двадцять девʼятого поверху, але вдалося увечері погуляти цими вуличками. Латвійці пишаються своєю Юрмалою, що поруч зі столицею. У Юрмалі не можна зрізати дерево без дозволу спеціальної комісії, якщо хтось відважиться на це, то матиме відповідати за це. Якщо Ви купили старий будинок і він має національне значення, то не можна його просто знести. Господар має його або реставрувати, або ж звести такий же, дотримуючись архітектурних вимог. Із цього та іншого у балтійців можна брати приклад.
…Захід сонця в Юрмалі – це щось дивовижне та неймовірне. Фотографії в цьому – надійний доказ!
Марино Іванівно, можна зробити висновок, що Латвія підтримує Україну…
— Безперечно, Латвія підтримує українців та Україну, незважаючи на те, що в цій країні часто чути російську мову, навіть частіше, ніж латиську. Хоча зараз до Риги дорога нелегка, оскільки літаки з України не летять, Білорусь весь транспорт об’їжджає, але там допомагають і впевнені у нашій перемозі!
Інтервʼю записала Каріна Танська