Природокористування і якість життя - поради лікаря: методи психологічної оцінки і показання для її проведення

13 травня 2024 року

   Психологічний та емоційний стан людини значною мірою впливає на якість життя. Людина не може відчувати себе здоровою і тим більше щасливою, знаходячись під виснажливим впливом факторів, які впливають на настрій та провокують негативні роздуми.

   Важкі часи бувають у кожного, а в українців сьогодні набагато більше приводів для серйозних переживань. Якщо негативні психологічні стани — депресія, тривога, бажання уникати людей, сплутаність та зацикленість думок —починають заважати повноцінному життю, важливо вчасно розібратися із ситуацією та вжити заходів.

   Результати проведених досліджень демонструють, що раннє звернення за допомогою запобігає погіршенню симптомів і збільшує ймовірність повного одужання.

   Перший крок передбачає скринінг ментальних проблем через проведення психологічної оцінку. Має бути проведений під керівництвом дипломованого психолога і психіатра. Скринінг передусім спрямований на виявлення передвісників захворювань для подальшого їхнього усуненням для запобігання появи серйозних патологічних станів.

   Зазвичай психологічна оцінка включає анкетування, об’єктивні дослідження та усні відповіді на запитання для збору максимально повної інформації про стан ментального здоров’я людини.

ВИДИ ОЦІНКИ

   Об’єктивне обстеження. Іноді фізична хвороба може викликати симптоми, схожі на симптоми психічної хвороби. Обстеження допомагає виявити, чи є ознаки будь-яких інших станів, наприклад, збільшення щитовидної залози або ознаки неврологічної патології. Важливо повідомити лікарю про будь-які проблеми з фізичним чи ментальним здоров’ям, про які вже знаєте, а також про ліки, фітопрепарати та дієтичні добавки, які ви приймаєте.

   Лабораторні дослідження. Лікар може призначити аналіз крові, аналіз сечі, обстеження головного мозку або інші тести, щоб виключити проблеми на фізіологічному рівні. Важливим є визначення впливу психоактивних субстанцій, таких як алкоголь і наркотики.

   Історія психічного здоров'я. Важливою інформацією є час початку та тривалість певних симптомів, особиста або сімейна історія проблем з ментальним здоров’ям і будь-яке психіатричне/психологічне лікування, яке раніше проходила людина.

   Особиста історія. Фахівець збирає інформацію щодо способу життя та персональних фактів життя людини: чи перебуває у шлюбі, яку роботу виконує, яким було виховання, про найбільші джерела стресу у житті або серйозні травми, які пережила.

   Ментальна оцінка. Аналізують думки, почуття та поведінку. Наприклад, як симптоми впливають на повсякденне життя, що їх покращує чи погіршує, як людина намагалися впоратися з ними самостійно. Одночасно лікар спостерігає за зовнішнім виглядом і поведінкою: чи є контакт очима, чи людина дратівлива, сором’язлива, або агресивна тощо.

   Когнітивна оцінка. Визначається здатність чітко мислити, запам’ятовувати інформацію та міркувати. Наприклад, за допомогою виконання базових завдань, як-от зосередження уваги, запам’ятовування коротких списків, розпізнавання звичайних форм чи об’єктів або розв’язання простих математичних задач. Має значення, наскільки людина здатна виконувати повсякденні обов’язки, зокрема, доглядати за собою чи ходити на роботу.

КОЛИ ОЦІНКА ПОТРІБНА ДИТИНІ

   Так само як і дорослі, діти можуть отримати психологічну оцінку, яка передбачає низку спостережень і тестів спеціалістів.

   Оскільки дуже маленьким дітям може бути важко пояснити, що вони думають і відчувають, конкретні методи часто залежать від віку дитини. Найперше лікар розпитує батьків, вчителів або інших опікунів про те, що вони помітили. Якщо педіатр має сумніви, він може направити до іншого спеціаліста, який спеціалізується на ментальному здоров’ї дітей.

ТУРБОТА ПРО БЛИЗЬКИХ

   Якщо ви думаєте, що у друга або члена сім’ї є симптоми психо-емоційного виснаження або розладу, не бійтеся почати розмову про ментальне здоров’я. Дайте знати, що людина вам небайдужа, нагадайте, що психічне захворювання можна відновити, і запропонуйте знайти спеціаліста, який може допомогти.

Олег Швець, к.м.н., професор,
завідувач кафедри (в.о.) громадського здоров'я та нутриціології
факультету харчових технологій та управління якістю продукції АПК,
президент Асоціації дієтологів України,
лікар-терапевт вищої категорії, лікар-гастроентеролог
вищої категорії, лікар-дієтолог вищої категорії

 

Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook