Вправа «Дебати» об’єднала два покоління учасників студентського наукового гуртка «Клуб юних теоретиків»: до 20-річчя з початку функціонування
Студентська наукова робота повинна бути цікавою, корисною і пізнавальною. Тому в план роботи студентського наукового гуртка "Клуб юних теоретиків" я вперше включила вправу «Дебати», щоб юні колеги могли розвинути навички пошуку і дослідження інформації, її оцінки та використання для аргументації своєї позиції. І найголовніше, в черговий раз «прокачати» навички командної роботи.
02 квітня 2024 року студентський науковий гурток «Клуб юних теоретиків» об’єднав на одному заході різні покоління його учасників – першокурсників, дійсних членів гуртка у 2023/2024 н.р., і магістрів 1 року навчання – членів гуртка 2019/2020 н.р. Саме у такий спосіб ми відсвяткували наше 20-річчя.
Першокурсники були поділені на команди «За» (7 осіб з груп Прав-2301 і Прав-2302) і «Проти» (7 осіб з групи Прав-2303). Вони повинні були за чітко встановленим регламентом ознайомитися з кейсом, знайти аргументи і докази своєї позиції, представити її, а потім дати відповіді-заперечення на аргументи іншої команди, які пояснювали, чому вони не погоджуються. В основу справи був покладений законопроєкт № 11104 від 20.03.2024 про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій, відомий як законопроєкт Третьякової-Безуглої.
А ось магістри утворили склад «Журі» в кількості 5 осіб (Дар’я Будімірова, Софія Велика, Владислав Лук’яненко, Слава Пекарський, Інна Сивко). Їхня роль дозволила їм на практиці відчути процес «оцінювання» правових позицій дебатерів, яке включало оцінювання аргументів, оцінювання заперечень і виставлення балів за чітко встановленими критеріями щодо ролі, розуміння теми, аргументації та презентації результатів.
Щодо присутніх науково-педагогічних працівників (Ірина Андрушко та Сергій Кідалов) та інших студентів і магістрів, то вони були лише спостерігачами.
Під час обговорення журі, яке вони провели в іншій аудиторії, командам було запропоновано почергово дати відповіді на два питання-рефлексії і назвати найсильніший аргумент своєї команди і найсильніший аргумент команди-суперника.
За результатами роботи Журі оголосило переможцем команду «За» (Каріна Волкова, Владислав Галась, Євгенія Говорущак, Вероніка Моргун, Сирота Ганна, Єгор Штепура, Крістіна Янгель), яка набрала в загальній сумі 37 балів та обійшла своїх опонентів лише в один бал (Ярослав Бабійчук, Іван Грищенко, Анна Дмитренко, Ольга Захарченко, Анастасія Кувіца, Максим Лавренюк, Анна Юхимович). Хочу відмітити професійний підхід магістрів до процедури оголошення переможця. Адже вони не лише оголосили переможця, а й надали коментарі-поради командам.
Захід залишився позаду, але ті позитивні емоції, які вирували в аудиторії, залишили приємний післясмак і радість від того, що попри все наші юні колеги відкриті до випробувань, пізнання нового, формування своєї власної позиції, що ґрунтується на аргументах, підтверджених доказами, а також готові давати конструктивну оцінку.
Віра Качур,
наукова керівниця студентського наукового гуртка «Клуб юних теоретиків»