Відбулося засідання гуртка «Історія держави і права України»

9 грудня 2023 року

 9 листопада 2023 року відбулось засідання гуртка «Історія держави і права України» на тему: Вплив Конституції Пилипа Орлика (1710 р.) на розвиток українського конституціоналізму.
 Під час проведення обговорення студенти виявили значний інтерес до теми розвитку ідей конституціоналізму в Україні. Доповіді були сповнені актуальності і засвідчили, що їх автори провели екскурс не лише в історичній площині але й в правовій.
 Так, на підставі доповіді Мельничука Владислава, було зроблено висновок, що Конституція П. Орлика є важливою історичною пам’яткою та надбанням українського народу, яка базується на концептуальних засадах справедливості, гуманізму, демократичного устрою держави, розвитку народовладдя, забезпеченні прав і свобод людини, поділу владних повноважень між різними структурами державного механізму. Вона є втіленням моделі вільної, незалежної держави, заснованої на природному праві на свободу та самовизначення.


Думініка Стас, під час свого виступу, звернув увагу присутніх , що критики Конституції П. Орлика здебільшого вимагають її досконалості та відповідності сучасним правничим, нормотворчим і політичним стандартам. Проте, однозначно її потрібно розглядати в європейському контексті як частину європейської традиції, а не поза нею. Вона цілковито відповідала Новому часу, провідною ідеєю якого було встановлення балансу інтересів між суб’єктами політичного життя.


 Отже, учасники засідання наприкінці підбили підсумки і дійшли висновку, що побудована на таких універсальних цінностях природного права, як справедливість, рівність, свобода, повага до людини, Конституція П. Орлика стала органічним продовженням розвитку української політичної та правової практики, думки, культури, яка була цілковитою частиною європейського цивілізаційного простору, що свідчить про високий рівень правової та філософської культури тогочасного українського суспільства.


Олександр Харчук, науковий керівник гуртка
«Історія держави і права України».

 

Регіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook