Еугеніуш Красовські: пам’яті видатного Почесного Професора НУБіП України!

11 липня 2023, 10:10
м. Київ НУБіП України

 

 

  Пан Еугеніуш відійшов у вічність 11 липня 2023 року на 92 році життя. Він був непересічною, надзвичайно цікавою, приємною, високоосвіченою людиною.

 

— Еугеніуш Красовські – доктор габілітовий, професор, вчений в галузі моторизації енергетики, дійсний член Польської академії наук, керівник комісії з механізації та енергетики Люблінського відділення Польської академії наук, почесний професор Національного університету біоресурсів і природокористування України, заслужений професор Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля, Львівського національного університету природокористування, Миколаївського національного аграрного університету, ініціатор та організатор першого і, за інформацією дописувача цих рядків, єдиного польсько-українського видання поетичних творів Тараса Шевченка «Кобзар», ініціатор і співорганізатор першого повного польсько-українського видання Івана Котляревського «Енеїда», головний редактор трьох міжнародних наукових видань «Motrol», «Teka», «EcoTechMode», член редколегій одинадцяти наукових видань в Україні, і зокрема, збірника наукових праць «Науковий вісник Національного університету біоресурсів і природокористування України. Серія: техніка та енергетика АПК». Найважливішою його заслугою як Побратима України була підготовка та презентація широкому загалу двомовних повних видань «Кобзаря» Тараса Шевченка та «Енеїди» Івана Котляревського українською та польською мовами. Пан Еугеніуш очолював редакційний комітет цих видань. Їх вихід у світ сприяв єднанню Українців і Поляків, духовному зближенню народів.

 

Народився Еугеніуш Красовські 2 липня 1932 року в містечку Краснічин, гміни Краснічин Красноставського повіту Люблінського воєводства Республіки Польща.

По закінченню у 1958 році факультету машинобудування Ченстоховської політехніки отримав фах магістра інженера-механіка і до 1961 року працював викладачем механічного технікуму в місті Красноставі.

В 1961-1962 роках працював старшим конструктором у відділі з виробництва обладнання для зв'язку заводу гелікоптерів у місті Свіднику.

Про свої неординарні наукові здібності і педагогічний хист він заявив під час проходження докторантури на кафедрі механізації землеробства Вищої школи сільськогосподарського виробництва в Любліні в 1962-1966 роках.

На цій кафедрі він працював лектором (1966-1975 роки), доцентом (1975-1990 роки), професором надзвичайним (1990-1993 роки), а з 1993 року - повним професором завідувачем кафедри транспортних засобів і двигунів факультету землеробської техніки. Також 1982 по 1993 рік Еугеніуш Красовські працював на кафедрі двигунів внутрішнього згорання Люблінської політехніки.

В 1975-1981 роках працював на посаді заступника декана факультету землеробської техніки Люблінської сільськогосподарської академії, очолював сенатську комісію з винахідництва, а з 1993 року був членом видавничої комісії, проходив наукове стажування в Болгарії - у Вищій школі землеробства в Руссе.

Як видатний вчений Еугеніуш Красовські досяг успіхів у розробці фундаментальних проблем діагностики систем живлення двигунів, експлуатації тракторних двигунів, енергетики сільськогосподарського виробництва, розробки і впровадження альтернативних палив, вивчення впливу вихлопних газів на ґрунтове середовище, ходових систем тракторів на ущільнення ґрунту і ріст рослин. Як видатний педагог розробив оригінальні методики викладання навчальних предметів: двигуни внутрішнього згорання; паливо-мастильні матеріали; приводи гідравлічні, пневматичні і керування ними; енергетика в сільському господарстві; дипломне проектування і опублікував відповідні підручники. Його науковий доробок становить 503 наукові публікації, 40 підручників, 27 патентів. Під його керівництвом захищено 257 магістерських і 23 докторських робіт та захищено 6 докторів габілітових.

Особливої уваги заслуговує міжнародна діяльність і співробітництво з Україною. Видатні досягнення в розробці фундаментальних проблем в галузі аграрної інженерії, високий науково-методичний рівень виданих підручників, численні актуальні наукові праці представників його наукової школи безумовно свідчать, що Еугеніуш Красовські є видатним вченим і педагогом.

Зважаючи на те, що наука і освіта не мають кордонів, він стає ініціатором міжнародного співробітництва вчених різних країн шляхом організації міжнародних конференцій по вирішенню найактуальнішого питання сучасності - механізації і енергетики сільського господарства.

В середині 1998 року в Університет надійшло запрошення на ІІ Міжнародну конференцію по механізації і енергетиці сільського господарства MOTROL’99, яка мала відбутися у вересні 1999 року в Люблінській сільськогосподарські академії в Польщі. На конференцію з доповідями було відряджено професора Дмитра Войтюка і професора Володимира Булгакова.

Прибувши на конференцію, професори переконались, що Оргкомітет і її Голова Еугеніуш Красовські провели колосальну підготовчу роботу по створенню творчої атмосфери для її проведення: були заслухані цікаві доповіді, відбувся обмін думками з багатьма європейськими вченими і спеціалістами. Головним підсумком конференції стало рішення про створення наукового комітету, - це був старт якісно нового періоду тісного творчого співробітництва між Люблінською сільськогосподарською академію і Національним аграрним університетом (нині - НУБіП України). Досвід проведення такої масштабної наукової конференції був нами використаний при проведенні в Києві у 2000 році наукової конференції, присвяченої 100-річчю від дня народження академіка П. М. Василенка, на яку запросили вчених Польщі, Словаччини, Литви, Румунії, Німеччини.

Еугеніуш Красовські був ініціатором заключення договорів між Люблінською сільськогосподарською академією і провідними сільськогосподарськими навчальними закладами інших країн. Перший такий Договір був підписаний 23 травня 2000 року ректором Національного аграрного університету академіком Дмитро Мельничуком і ректором Люблінської сільськогосподарської академії професором Маріаном Веселовським. В Договорі передбачались регулярні поїздки польських і українських студентів у Київ і Люблін, обмін науковою та навчальною інформацією, публікація спільних статей у виданнях в Польщі і Україні.

До складу Оргкомітету чергової ІІІ Міжнародної наукової конференції MOTROL’01 професор Еугеніуш Красовські ввів багатьох українських вчених, які брали безпосередню участь в підготовці до публікації наукових статей, їх рецензуванні та самі виступали з доповідями і повідомленнями. В 2001 році професор Еугеніуш Красовські організовує в Любліні при Люблінському відділенні Польської академії наук комісію по механізації і енергетиці сільського господарства. На організаційному засіданні цієї комісії були вручені дипломи новопризначеним членам і створено п’ять робочих секцій по різних напрямках механізації сільського господарства. Одну з секцій очолив представник Університету професор Дмитро Войтюк, який вніс на засіданні комісії пропозицію провести чергову IV Міжнародну конференцію MOTROL’03 в Києві.

 

Це був перший крок цієї конференції за кордон Польщі і, як зазначив у своєму привітанні її учасникам Дмитро Войтюк: «…завдяки величезним зусиллям організатора та беззмінного голови цих конференцій пана Еугеніуша Красовського такі міжнародні наукові конференції перетворились на величезні зустрічі та плідне спілкування вчених Польщі, України, Румунії, Греції, Литви, Болгарії та ін. Це свідчить про визнання наукових заслуг українських вчених у галузі механізації сільського господарства і служить черговим кроком до зміцнення теплих дружніх відносин між двома сусідніми державами».

Про високий рівень проведення конференції MOTROL’03 свідчить те, що на ній було заслухано 237 доповідей від 450 науковців із 17 країн. Усім учасникам конференції була надана можливість ознайомитися з історичними та архітектурними пам'ятками міста Києва, здійснити прогулянку на теплоході по Дніпру і побувати на виставі в Національній опері України. Творча і дружня атмосфера проведення конференції послужила каталізатором для проведення майбутніх конференцій в інших містах України: Одесі, Луганську, Сімферополі, Львові, Харкові, Миколаєві, Мелітополі, Луцьку, Тернополі.

Надзвичайно високий інтелект, невичерпна енергія, прекрасні людські якості Еугеніуша Красовського створили струнку конфігурацію науково-технічних конференцій MOTROL, ENERGIA, які проводяться з 1997 року в Польщі і Україні, дозволили йому залучити до активної діяльності в Люблінському відділенні Польської академії наук відомих вчених з України і, як головному редактору міжнародних наукових журналів «MOTROL» (з 1997 року), «TEKA» (з 2001 року), «EconTechMod» (з 2013 року), здійснювати видання результатів наукових досліджень польською і англійською мовами з високим міжнародним рейтингом.

За заслуги перед українською наукою і освітою він нагороджений багатьма медалями, відзнаками та подяками, обраний почесним доктором багатьох закладів вищої освіти України: НУБіП України (Київ, 2006); НАПКБ (Сімферополь, 2009); СНУ імені Володимира Даля (Луганськ, 2010); ЛНУП (Львів, 2011); КНУБА (Київ, 2016).

Як видатний організатор міжнародного наукового співробітництва Еугеніуш Красовські був ініціатором відзначення вкладу українських вчених. Польська академія наук (відділення сільськогосподарських, лісових, ветеринарних наук) нагородила професора Дмитра Войтюка медаллю імені Михайла Очаповського «За видатний внесок в розвиток інженерії в Польщі і на Україні» (Варшава, 13 травня 2008 року).

19 травня 2022 року на XVIII Міжнародній конференції “Раціональне використання енергії в техніці. TechEnergy 2022” (м. Київ, НУБіП України) було відзначено видатний внесок в розробку проблем енергетики сільськогосподарського виробництва і міжнародного співробітництва в галузі агроінженерії професора, доктора габілітованого, інженера – Еугеніуша Красовського.

Відзначаючи видатні заслуги Еугеніуша Красовського в галузі технічних наук не можна не сказати про нього як видатного знавця світової культури. Він віртуозно володів багатьма музичними інструментами, володів багатьма мовами, прекрасно знайомий з українською класичною літературою і мистецтвом, по пам'яті читав вірші і поеми нашого великого поета Тараса Шевченка, відомий як видавець перекладів української поезії. За його сприяння і безпосередньої участі видано повні переклади «Кобзоря» Тараса Шевченка, «Енеїди» Івана Котляревського польською мовою. В цій великій роботі він тісно співпрацював з директором Інституту літератури імені Т. Г. Шевченка НАН України академіком НАН України Миколою Жулинським. Ці видання сприяли поглибленню двосторонніх українсько-польських відносин, стратегічного партнерства і духовного зближення наших народів та взаємного збагаченню європейських культур.

 

— Переконаний, що праця і спадщина Еугеніуша Красовського стала віхою в українсько-польській освітній, науковій та культурній співпраці!

 

Іван РОГОВСЬКИЙ

 

Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook