НЕВІДОМА ЛЕСЯ УКРАЇНКА
НЕВІДОМА ЛЕСЯ УКРАЇНКА
27 лютого 2023 року
![](/sites/default/files/u273/27032023.jpg)
Серед лиха співати пісні,
Без надії таки сподіватись,
Буду жити! Геть думи сумні!
Ці слова належать великій письменниці Лесі Українці. Вона своїм прикладом довела, наскільки сильною морально та фізично може бути людина.
Поетеса народилася 25 лютого 1871 року в м. Новоград-Волинському (тепер Житомирська область). Практично постійно хворіла, померла 1 серпня 1913 року в селищі Сурамі (Грузія) у віці 42 років, ставши символом України, її непокори, самобутності, незалежності, опинившись в одному ряду з Тарасом Шевченком, Григорієм Сковородою, Іваном Франком.
Наведемо кілька маловідомих фактів про Лесю Українку:
- У родині Лесю називали по-різному: Лариса, Леся, Зея, Мишолосія. Ім’я Зея, або Зеїчок, походить від назви сорту кукурудзи «зея японіка» (тонка, як стеблина), так її називала мама.
- Читати навчилась ще в 4 роки, а у 9 років написала свій перший вірш «Надія».
- Поетеса знала 9 мов і багато подорожувала європейськими столицями.
- Олена Пчілка,мати Лесі, не вважала дочку досить талановитою і розумною. Вона не дозволяла дочці відвідувати школу аж до 5-го класу. До цього періоду дівчинка займалася за індивідуальною домашньою програмою.
- Леся Українка ввела в нашу мову такі нові слова, як «напровесні» та «промінь».
- Творча спадщина охоплює більше 270 віршів, не рахуючи поем і віршованих драматичних творів, півтора десятка оповідань, стільки ж статей, величезну кількість перекладів, безліч зібраних унікальних народних пісень, казок, переказів, легенд українського народу.
- У Лесі було в житті одне найбільше кохання – Сергій Мержинський. Хоча чоловік не відповідав Лесі взаємністю та сприймав їхні стосунки лише як дружні, вона була з ним до кінця його днів.
- Заміж Леся Українка вийшла вже після 30 років за фольклориста Климента Квітку.
- Письменниця перебувала під негласним наглядом поліції, і цензура не раз забороняла її твори.
- В останні роки життя очі Лесі Українки набули надзвичайного блакитного кольору. До того вони не мали настільки інтенсивного забарвлення. Цей факт дивував усіх довкола, адже очі поетеси були наче неземні. Про це згадує у своїх спогадах Лесина сестра Ісидора Косач-Борисова.
- Хворобливу і тендітну Лесю Іван Франко називав «єдиним мужчиною в нашому письменстві».
- За значний внесок Лесі Українки в українську літературу, її ім’ям у 1970 році назвали астероїд «2616 Леся».
Завдяки її творчості українська література зайняла одну з найвищих позицій у світовій культурі. Леся Українка навчала постійно вдосконалюватися, давати волю емоціям, любити свій край, кохати самовіддано попри заборону. Письменниця довела, що дух сильніший за тіло. Вона жива і буде вічно жити, надихаючи своїм прикладом українців та українок. Підтвердженням цьому є студенти Боярського фахового коледжу, які активно долучилися до читання поезій геніальної поетеси. Учасники гуртків «Паростки сонця», «Свічадо» та «Гроно» під керівництвом Вікторії ВІРКО, Тетяни ГАЦЬ та Світлани ОЛЕКСАНДРЕНКО підготували відеопроєкт «Незламна Дочка Прометея» до Дня народження великої письменниці. Отож запрошуємо вас поринути у світ чарівної поезії.
Вікторія ВІРКО,
Тетяна ГАЦЬ,
викладачі української мови та літератури