Дипломатична Незалежність України

25 серпня 2022 року
   Протягом 1990-1991 років одночасно з боротьбою за Незалежність України від Радянського Союзу розгорталася не менш важлива робота з налагодження самостійної зовнішньої політики, кінцевою метою чого врешті решт мало стати міжнародне визнання нашої держави.

На той час в Україні вже розгорталися бурхливі події. Громадянська активність призвела до формування Народного Руху України, що висловив однозначну вимогу підвищення рівня суверенітету України аж до її повної незалежності. По всій країні відбувалися масові мітинги на підтримку суверенітету та незалежності – найбільш знаковими подіями стали Ланцюг злуки у День Соборності 22 січня 1990 року, Революція на граніті у жовтні того ж року.

Зарубіжні країни уважно стежили за перебігом подій в Україні. Україна як найбільша совєцька колонія була важливим елементом потужності СССР, тож від подальшого її статусу залежав баланс сил у світовому масштабі. Також вони підтримували процеси демократизації, що відбувалися в тодішньому СССР, але з іншого боку асоціювали їх виключно з Михайлом Горбачовим, тому боялися, що розпад імперії може похитнути позиції Горбачова та повернути до влади тоталітарні сили або ж викличе війну між новими державами, як це сталося в Югославії. Тому до моменту проголошення Незалежності України 24 серпня 1991 р. зарубіжні лідери офіційно висловлювалися проти розпаду СССР, хоча на практиці робили все можливе, щоб налагодити тісні контакти з українським керівництвом.
Інтерес до України на Заході зростав з кожним днем. Першою наважилася на власні очі пересвідчитися, а що ж відбувається в українській столиці, тодішня прем’єр-міністерка Великої Британії Маргарет Тетчер. 10 червня 1990 р. відбувся її візит до української столиці. Тетчер не лише провела офіційні переговори – її цікавили думки пересічних киян, тож вона постійно зупиняла кортеж і виходила спілкуватися з громадянами. Крім того, вона стала першим закордонним лідером, що виступив на засіданні Верховної Ради України. Ми цінуємо, що під час широкомасштабної російської агресії 2022 р. британський прем’єр-міністр Борис Джонсон одним із перших зарубіжних лідерів відвідав Україну, продовжуючи традиції, започатковані своєю славетною попередницею.