Змагання технологій на днях поля DLG в Німеччині: успішний дебют науковця НУБіП

27 січня 2019 року
     Традиційне міжнародне змагання технологій вирощування озимої пшениці проводиться у межах виставки DLG-Feldtage у Німеччині ще з 1988 року. У 2018 році у ньому успішно дебютували українські агрономи, які змогли скласти гідну конкуренцію учасникам з фахових установ Німеччини, Швейцарії, Чехії, Росії, Данії, Швеції.

     За задумом змагання кожен учасник випробовує себе в ролі фермера: обирає сорт чи гібрид та пропонує комплекс агротехнічних робіт. Жюрі проводить оцінку валової врожайності та якості зерна, а найголовніше – робить економічну оцінку результату технології так, як би її рахував звичайний місцевий фемер, тобто вираховує отриманий дохід за місцевими закупівельними цінами за вирахуванням фактичних прямих витрат.

     У польових умовах землі Заксен-Анхальт, що у Східній Німеччині, завідувач кафедри рослинництва Світлана Каленська випробовувала технологію з вітчизняним сортом «Світанок миронівський» та додатковий варіант зі зниженою густотою посіву. За врожайністю та економічним результатом основний варіант від України виборов собі місце в трійці лідерів, зібравши 6,61 т/га та «заробивши» в 722,20 євро/га. Переможцем змагання став Institut für Bodenkultur und Pflanzenbau (Німеччина) з показниками 7,24 т/га та 817,74 євро/га відповідно. За сукупним рівнем доходу за обома варіантами українських технологій Світлана Каленська показала найвищий результат з усіх учасників!

     Коментар від організатора Райнхарда Россберга, DLG e.V. (Німецьке сільськогосподарське товариство):
    «В умовах екстремальної посухи 2018 року стало зрозуміло, що запорукою економічного успіху є розуміння особливостей місцевості та швидке реагування на зміни в погодніх умовах. Враховуючи економічний результат, учасники зі Східної Європи були «попереду» і показали себе краще, ніж у попередні роки. Це говорить про те, що ми можемо багато чому навчитись в колег, щоб бути готовими до змін клімату.
     Кафедра рослинництва співпрацює з DLG з початку представництва цієї організації в Україні, представляючи колекції культур, якими цікавляться виробничники на виставці «Міжнародні дні поля DLG в Україні». Завдяки цій співпраці і з’явилася пропозиція від організаторів DLG щодо участі у конкурсі технологій вирощування пшениці озимої в DLG-Feldtage в Німеччині

     На запитання завдяки чому нашій колезі вдалося показати такий високий результат одразу з першої спроби вона відповіла:
     «Напевне, все-таки це багаторічний досвід роботи з озимими зерновими культурами – основний напрям моїх наукових досліджень присвячений біології та технологіям вирощування озимих зернових культур. Конкурс з однієї сторони дуже добре організований, при тому, що все спілкування відбувалося он-лайн, а з іншої – досить складно було корегувати необхідність застосування пестицидів і добрив лише за даними (погодні умови, вологозабезпеченість, стан рослин), які надсилалися з Німеччини, без власного «відчуття» поля. Дослідження, які ми проводимо в НУБіП, нині зосереджені на можливості попередження стресу у рослин, а за необхідності – зниження наслідків від них з метою максимальної реалізації біологічного потенціалу сорту. Погодні умови 2017/2018 вегетаційного року виявилися «екстра» неординарними – постійні стреси для рослин, тому підвищення стійкості пшениці до стресів за рахунок живлення і захисту було досить ефективним. Значну роль відіграв також сорт – ранньостиглий, а це в умовах року також виявилося досить успішним».

     Головна користь від таких конкурсів – це, звичайно, професійне спілкування та обмін інформацією з колегами з різних країн Європи. Для нас досить цікавим був також підхід щодо оцінки технології вирощування з позиції виробника – економічна ефективність за рахунок витрат, урожайності та якості зерна, зазначила Світлана Каленська.

Оксана Тонха,
декан агробіологічного факультету

Регіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook