Тиждень землевпорядних дисциплін у Рівненському фаховому коледжі: результати та підсумки

28 березня 2023 року
  Щороку у ВСП «Рівненський фаховий коледж НУБіП України» проходить тиждень циклової комісії землевпорядних дисциплін, метою якого є популяризація спеціальності 193 «Геодезія та землеустрій», поглиблення знань з фахових дисциплін, сприяння інтелектуального та духовного розвитку здобувачів освіти, реалізація та створення умов для розвитку їх творчого потенціалу.
  Тиждень проходив з 13 по 17 березня 2023 року згідно затвердженого плану. Тиждень дисциплін – це завжди очікування чогось цікавого та незвичайного, але водночас це нелегка праця, щоб організувати та провести низку заходів.
  Розпочав тиждень викладач Біда П.І., який провів гостьову лекцію на тему «Віртуальна вода в Україні: стан та перспективи». Запрошений науковий лектор – Скрипчук П.М., д.е.н., професор НУВГП, керівник Регіонального консультаційного-освітнього центру органічного виробництва (РКОЦ) у м. Рівне. Скрипчук П.М представив сучасну, пізнавальну та фахову стрім-лекцію. Під час якої лектор спирався на сучасні дослідження науковців, щодо потреби води, її вплив на економічні розрахунки ведення бізнесу. Так, у світі на промислові потреби витрачається близько 20 % загальних обсягів спожитої води, ще 10 % використовує людина на побутові потреби, а 70 % становлять сільськогосподарські витрати. Цікавим був перегляд відеоматеріалів із вказаної тематики з фаховими коментарями, лектора. Не може не тішити й активна позиція студентів, які задавали чималу кількість компетентних питань, отримуючи ґрунтовні відповіді та призи.
  13 березня 2023 року у стінах коледжу відбулася персональна виставка картин Трохимчук Оксани, студентки 5-ЗБ групи спеціальності геодезія та землеустрій. Метою виставки є презентація талановитих студентів технічного відділення. Це перший досвід проведення таких заходів. Трохимчук Оксана є художник аматор. Вона народилася в с. Зелене Володимирецького району Рівненської області, де з малечку захопилася мистецтвом. Сьогодні вона – здобувач освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності 193 «Геодезія та землеустрій». Оксана є найкращою серед студентів бакалаврів. Вона учасник багатьох наукових конференцій і конкурсів, де здобувала перемоги. Так, у 2022 році вона отримала перемогу на Всеукраїнському конкурсі студентських проєктів «ВІД ІДЕЇ ДО УСПІХУ» у номінації «Проєкти розвитку громад», який проводив Національний університет біоресурсів і природокористування України. Наразі у доробку юної мисткині є до трьох десятків картин, серед яких картина «Червона калина» була нагороджена дипломами І ступеня в номінації «Образотворче мистецтво – живопис» категорія «Аматори» Відкритого патріотичного фестивалю-конкурсу «Народ-герой героїв появляє». Ця виставка є першою у її житті, на яку вона представила частину своїх творів. Яскраві за кольором роботи передають відчуття внутрішнього світу, це те, що її бентежить, що їй подобається, що її надихає. У кожній картині присутній дух чарівної казки. Це не казки для дітей, яким бракує веселощів. Це казка, яка є дороговказом людям мислячим у доросле життя. Адже мистецтво – це добро, це прагнення до кохання, це виявлення свого внутрішнього світу. І саме цим роботи Оксани й притягують до себе. На виставці панувала доброзичлива атмосфера. Студенти та викладачі вітали художницю із її дебютом та щиро бажали подальших творчих звершень.
  У рамках тижня землевпорядних дисциплін було проведено бінарне практичне заняття з дисциплін «Технології» та «Економіка, організація і планування землевпорядного виробництва» у формі навчальної майстерні на тему «Своя справа: бізнес план – правила оформлення». Викладачі – Бусленко Г.М. та Русіна Н.Г. Учасники – студенти 21-З та 22-З груп спеціальності 193 «Геодезія та землеустрій». Мета заняття: набуття у студентів навичок складання та оформлення бізнес-плану, сприяння в зростанні компетентностей у підприємництві та зацікавленості у започаткуванні власної справи. Адже, у 2025 році свій професійний шлях розпочнуть студенти, які сьогодні навчаються і можуть набути важливих практичних навичок і вмінь просто у своєму закладі освіти.
  Однією з таких можливостей може стати саме студентське підприємництво. Формат роботи якого дозволяє молоді організувати фірму, розподілити ролі керівника, маркетолога, виробника чи спеціаліста зі збуту. Важливим елементом початку власної справи є складання бізнес-плану. На занятті викладачі ознайомили студентів із правилами оформлення бізнес-плану, системою грантової підтримки підприємництва. У межах навчальної майстерні здобувачі заповнювали заявку у формі бізнес плану на отримання гранту на власну справу від «єРобота». З державною програмою можна ознайомитись на сайти «Дія», за посиланням https://diia.gov.ua/services/grant-na-vlasnu-spravu. Викладачами були надані інструктивні та довідкові матеріали для розвитку власної справи.
  Крім того, 14 березня 2023 року викладачем Булакевичем С.В. було проведено відкрите заняття у формі майстер-класу «Використання геостатистичного інструментарію для вирішення моніторингових задач». Під час майстер-класу розглянуто принципи геостатистичного моделювання, локально-стохастичні методи просторової інтерполяції, питання побудови і оптимізації варіограмної моделі а також оцінка точності геостатистичнх моделей. Цікавим був досвід практичного застосування геостатистичного інструментарію при проведенні моніторингу ґрунтового покриву Рівненської області.
  Було акцентовано увагу на зв'язок геостатистики із географічними інформаційними системами (ГІС). Адже ГІС – це інструмент, який використовується для створення та керування картами та іншими просторовими даними.
У День добровольця, а саме 14 березня, студенти спеціальності 193 «Геодезія та землеустрій» та викладач землевпорядних дисциплін Рудько О.М. навчалися виготовляти окопні свічки. Наставниками по виготовленню стали Завалюк Мирослав, Мельничук Софія та Ткач Ілля представники Гончаренко центру м. Рівне.
  Майстер клас розпочинався під час тривоги і проходив в бомбосховищі гуртожитку №1. Після закінчення тривоги була змінена локація на аудиторію №61. Молоді люди презентували студентам види діяльності, події та заходи, які відбуваються у Гончаренко центрі. Левовою частиною діяльності центру є волонтерство, яке проявляється у різних ініціативах. Саме створення «окопних свічок» є важливим частиною такої роботи. Як заначив Ілля Ткач: «Такою свічкою можна врятувати життя людей у підвалах, які залишилися без електро- та газопостачання. Підсушити одяг, зігрітися чи приготувати їжу. Одна така свічка в бляшанці може горіти від двох до п’яти годин». Процес виготовлення не є складним. «Окопні» свічки роблять у металевій тарі з-під консервів. Тришаровий гофрований картон ріжуть на смужки, скручують та вкладають у бляшанки. Парафін та віск переплавляють, після чого заливають у вже підготовлені місткості з картоном.
  Продовженням тижня землевпорядних дисциплін стало відкрите засідання екологічного гуртка «Джерело» на тему «Природа і війна», організатором якого була викладачка екології Малимон С.С. Мета заходу – розгляд впливу військових дій на природу України, заходів з відновлення природи України за допомогою інвестицій дружніх країн на основі збереження рівноваги в екосистемах. На відкритому засіданні гуртка перед студентами виступив заступник директора з виробничого навчання Качановський О. І. з доповіддю на тему «Природа і війна». Його доповідь базувалась на власних дослідженнях космічних знімків землі, ГІС технологіях. Олег Ігорович зауважив, що від російських ударів по нафтобазах, складах паливно-мастильних матеріалів згоріло понад 680,6 тис. т. нафтопродуктів, які забруднили повітря небезпечними речовинами – це приблизно стільки ж атмосферного забруднення, скільки виробляє весь транспорт м. Києва за місяць. Крім того, у повітря потрапило понад 38 тисяч т. викидів від горіння російської техніки та утворилося понад 352 тисячі т. відходів, які забруднюють не лише повітря, а й землю. Ще одна проблема – заміновані території (близько 200 тис. км2). Розриви мін призводять до забруднення ґрунтів важкими металами – свинцем, стронцієм, титаном, кадмієм, нікелем. Іноді це робить ґрунт непридатним для подальшого с/г використання.
  А також цікаві виступи з презентаціями підготували гуртківці:
  • студенти 31-З групи:
Ворожбит Софія, тема: «Випалена земля». Як війна впливає на екологію півдня України?»; Якимчук Дмитро, тема: «Збитки завдані природі України»; Бречко Зоряна, тема: «Руйнування довкілля України війною»; Степанчук Оксана, тема: «Українська природа – жертва російської агресії»; Коваль Ірина, тема: «Екоцид в Україні»; Майструк Катерина, тема: «Забруднення повітря, як наслідок війни в України».
  • студенти 21-З групи:
Смоляк Ігор, Бричка Ярослав, тема: «Забруднення водних ресурсів, як наслідок війни в України»; Вишневський Дмитро, тема: «Забруднення ґрунтів через військові дії»; Прокопчук Маріанна, тема: «Відновлення природи спричинене війною».
  Актуальними є питання «Що буде після війни? Як відновити природу України?». Відповідь на ці та інші питання намагались надати студенти у своїх доповідях.
  Важливою частиною освітнього процесу є співпраця із роботодавцями. Прикладом такої роботи стала відкрита лекція на тему «Землеустрій в умовах війни та післявоєнного відновлення», яку провела сертифікований інженер-землевпорядник ТзОВ «АгроПраво», м. Київ Ващишена Н.О. для здобувачів освіти спеціальності 193 «Геодезія та землеустрій». Організатор заходу – викладач землевпорядних дисциплін Н.М. Кийко. Ващишена Н.О. у своїй лекції розглянула наступні питання: 1. Особливості вчинення правочинів, предметом яких є земельна ділянка. 2. Доступ до відомостей Державного земельного кадастру. 3. Особливості користування землями сільськогосподарського призначення. 4. Можливість відшкодування збитків власників/користувачів земельних ділянок, спричинених війною. 5. Потенційні зміни в земельному законодавстві. Окремо, лекторка відповіла на запитання здобувачів. Крім того, студенти обговорили важливі питання післявоєнної відбудови країни та роль фахівців геодезії і землеустрою у цьому процесі.
  У рамках «Тижня землевпорядних дисциплін» проведено засідання Клубу «Моя маленька Батьківщина» – інтерактивний проєкт «Патріоти України: Історія та сучасність» – учасники представили та обговорили актуальні питання з теми «Земля України і війна». Модератором та головним організатором заходу з 2014 року є викладач землевпорядних дисциплін Бусленко Г.М. У вступному слові вона підкреслила, що патріотизм складає найважливішу ціннісну основу будь-якого суспільства і виступає не лише чинником інтеграції української нації, а й суттєвим внутрішнім мотивом для саморозвитку.
 
  Стейкхолдерами проєкту цього року були:
  1. Русіна Н. Г. – голова циклової комісії землевпорядних дисциплін, яка розповіла присутнім «Про українського Дон Кіхота, головного ткача матеріальної тканини нашої історії» Чикаленка Євгена Харламовича. На його честь не назвали вулицю в Києві. Однак якби не він, третина людей зі шкільних підручників ніколи туди б не потрапили. Це він любив повторювати, що Україну слід любити до глибини власної кишені.
  2. Талімончук О. Г. – заступник директора з виховної роботи, викладач історії. Тема доповіді – «Патріотизм зараз, через рік жахливої загарбницької війни Росії проти України». Хто насправді є патріотом воїн який розмовляє російською та знаходиться сьогодні під Бахмутом, чи той хто розмовляє українською, але думає як покинути країну?!
  3. Кротюк В. С. – викладач історії з темою виступу – «Фашизм як явище. Сучасна Росія – послідовник фашизму». Різновид політичного режиму, а також радикальна авторитарна імперіалістична політична ідеологія, характерними ознаками якої є сильний культ особи, мілітаризм, тоталітаризм, імперіалізм та ідея єднання, мобілізації нації й держави проти ворогів, ідея постійної війни і панування.
  4. Коняхін Ю. О. – викладач історії, тема виступу – «Остання антиколоніальна війна у Європі, або чому здатися для України – неможливо». Повернув студентів до витоків наших відносин з московщиною. Народ, який не знає своєї історії, приречений на її повторення. Нарешті потрібно розірвати цей вузол і закласти в наш генетичний код нації, нашого одвічного ворога, який не визнає ні нашу націю, ні нашу мову та культуру. Наш ворог стає для нас другом, лиш з метою завдати нам ще більш смертоносного удару і москва це показує вже не вперше. Як казала уродженка Києва, Голда Меїр: «Бути чи не бути це не питання компромісу». Тому ніякого компромісу і ніколи. Давайте виправляти помилки історії, а не повторювати їх і думати що ну з нами точно буде не так!
  Виступи також презентували студенти коледжу: Мольдван Іван (41-З група) – «Земля України і війна»: що треба буде робити ,щоб відновити нашу землю після перемоги»; Зінченко Євгенія (11-З група) – «Війна Росії у Сирії»; Михайленко Альбіна та Ковалевич Софія (22-Ю група) – «Україна не переможна допоки є жінка»; Радіон Дарина (21-М група) – «Випускники коледжу, які загинули захищаючи свою країну».
 
  Одна з форм організації освітнього процесу – навчальна екскурсія. Метою такої навчальної діяльності є спостереження реальних процесів виробництва, набуття нових знань та поглиблення раніше набутих. 16 березня 2023 року викладач Рудько О.М. провела заняття-екскурсію на виробництво для здобувачів освіти спеціальності 193 «Геодезія та землеустрій». Виробничою базою стало приватне підприємство «Експерт-Рівне-Земля». Тема заняття: ознайомлення з програмним продуктом Digitals. Екскурсію на підприємстві провела Серган Ю. М. – інженер-землевпорядник. Під час екскурсії студенти ознайомились із структурою та завданнями, які виконують фахівці підприємства. Зокрема Серган Ю.М. зазначила, що підприємство засноване у 2000 році. ПП «Експерт-Рівне-Земля» поєднує в своїй діяльності землевпорядні (геодезична зйомка, планово-висотне знімання, GPS-зйомка, тощо) землеоціночні роботи (експертна та нормативна оцінка земельних ділянок), судову експертизу і оціночну діяльність. Юлія Миколаївна презентувала практичне застосування програми Digitals та вказала на її переваги перед іншими спеціалізованими продуктами.
 
  17 березня 2023 року відбувся науковий семінар «E-Learning: зрозуміло, якісно і доступно». Захід присвячений до 125-річчю НУБіП України. На семінарі були присутні заступник директора з навчальної роботи Царук В.Ю., викладачі циклової комісії землевпорядних дисциплін та студенти спеціальності 193 «Геодезія та землеустрій». Під час наукового семінару Русіна Н.Г. доповіла про можливості використання сайту коледжу під час навчального процесу. Ознайомила присутніх з сторінкою сайту «Електронні навчальні ресурси», її будовою, наповненістю навчальними матеріалами. Крім того зауважила увагу присутніх на сторінку сайту вибіркові дисципліни, адже це потрібно здобувачам освіти під час вибору навчальних дисциплін. Петрова О.М., Малимон С.С., Люльчик В.О. презентували розроблені електронні підручники з навчальних дисциплін «Основи екології», «Основи грунтознавства та геології», «Геодезія», які розміщенні на освітній платформі «Медіапростір» ДУ Агроосвіті. Також, учасники заходу звернули увагу присутніх на можливості даної платформи для дистанційного навчання студентів. Кушнірук О.М. представив інтерактивний навчальний курс лекцій з дисципліни «Фотограмметрія». Окрема частина семінару була присвячена «розумному» чату від стартапу OpenAI, який працює на базі штучного інтелекту і тепер доступний в Україні. Ознайомив присутніх з використанням штучного інтелекту та його можливостями Кушнірук О.М. Також він провів тренінг із користування ChatGPT. Важливо пам’ятати, що ChatGPT має обмежений набір даних про світ після 2021 року, але з часом його прогалини мають заповнитися.
  У цей день відбулося засідання круглого столу «Стандарт фахової передвищої освіти зі спеціальності 193 Геодезія та землеустрій: виклики та перспективи», під час якого пройшло обговорення нового державного стандарту фахової передвищої освіти за спеціальністю 193 «Геодезія та землеустрій». Спікером заходу був Люльчик В.О., який є співавтором стандарту фахової передвищої освіти за спеціальністю 193 «Геодезія та землеустрій». Він відзначив, що розроблявся стандарт у співпраці з нашими постійними стейкхолдерами, випускниками коледжу минулих років Сергієм Таргонієм, начальником управління земельних ресурсів виконавчого комітету Рівненської міської ради, Надією Ващишиною, сертифікованим інженером-землевпорядником ТзОВ «АгроПраво», м. Київ, а фахову експертизу в складі комісії, затвердженої міністерством освіти і науки України, проводив наш випускник, директор проектно-виробничого приватного підприємства-фірми «Конвест-проект» Вадим Волкошовець. Робота над стандартом тривала більше двох років, на тривалість процесу впливали карантин та оголошення військового стану. Стандарт був затверджений Наказом № 137 від 10 лютого 2023 року Міністерство освіти і науки України. Документ складається з преамбули, 9 розділів та пояснювальної записки і визначає систему загальних і фахових компетентностей випускників закладів фахової передвищої освіти, програмні результати навчання, форми проведення кваліфікаційної атестації, визначає терміни підготовки фахівців на базі базової та повної середньої освіти, встановлює обсяги дисциплін вільного вибору студентів. Під час круглого столу були визначені завдання, які повинні вирішити викладачі циклової комісії землевпорядних дисциплін та представники студентської ради відділення – розробка нової освітньо-професійної програми, навчального плану, внесення змін до робочих навчальних програм, формування за новими принципами індивідуальних навчальних планів здобувачів освіти. Адже, вчасне впровадження вимог нових державних стандартів є запорукою вдалого проходження акредитації освітньо-професійної програми Державною службою якості освіти в майбутньому.
  По завершенню всіх запланованих заходів відбулося засідання циклової комісії з обговоренням та обміном інформацією. Також на цьому засіданні були підведені підсумки проведених тижневих заходів, відзначені позитивні моменти та завдання на майбутнє.
 
Неля Русіна,

 голова циклової комісії землевпорядних дисциплін 


Регіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook