Випускники факультету тваринництва та водних біоресурсів відроджують популяції червонокнижних видів риб
Випускники факультету тваринництва та водних біоресурсів відроджують популяції червонокнижних видів риб
28 вересня 2021 року
До факультету тваринництва та водних біоресурсів НУБіП України завітала наша випускниця – Кучерук Анна, к.с.-г.н., завідувачка лабораторією лососівництва, відтворення рідкісних та зникаючих видів риб Інституту рибного господарства НААН України. Її шлях до цієї посади тривав 10 років.
Анна розповіла, що їй дуже пощастило на старті – вона обрала перспективну спеціальність «Водні біоресурси та аквакультура» у Національному університеті біоресурсів і природокористування України, який має міцні міжнародні зв’язки з науковим світом Європи, Америки, Азії. Саме у нашому університеті наполеглива й талановита молодь може проявити себе, відчути й скорегувати ритм особистого розвитку, незважаючи на те, яку школу закінчив, з якого села чи міста приїхав. Так і сталося з нашою випускницею. А зацікавили лососеві риби Анну ще зі студентської лави, коли вона після 2 курсу за конкурсом пройшла стажування в галузі прісноводної аквакультури Франції. Захоплення Анни розведенням риби оцінили французькі колеги і запрошували її до себе уже на професійне поле ще три роки поспіль – лососева ферма Chevr, форелеве господарство FermeduCiron (2008-2010 рр.). У 2013 р. наша випускниця переймала досвід польських колег на господарстві по відтворенню рідкісних та зникаючих видів риб (дунайський лосось, харіус європейський). Свої знання і вміння Анна втілює в Україні – разом з іншими науковцями відпрацьовує технології штучного відтворення й відновлення популяцій лососевих риб в Карпатському регіоні.
Успішна випускниця НУБіП України у своїй доповіді наголосила, що лососеві види риб раніше були аборигенами в річковій мережі Карпат. Проте зараз – це представники Червоної книги України, потребують штучного відтворення, особливої уваги й охорони. Саме проблемами відтворення, вселення в річки молоді й поповнення зникаючих популяцій займається Анна. Серед них дунайський лосось (місцева назва – головатиця) належить до роду Тайменів, поширений в басейні Дунаю, має не тільки високі смакові якості, а й особливу генетичну цінність, як представник найдревнішої гілки лососевих риб.
Харіус європейський – особливий і єдиний представник родини харіусових в українських водоймах, занесений до Червоної книги України (1994, 2009). На сьогодні він зустрічається в гірських ділянках басейну Дністра і його притоках, в середній і нижній течії річок Тиси, Тересви, Тереблі, Ріки.
У полі зору молодого науковця також й інші лососеві – струмкова й райдужна форель, а також пелядьй муксун. Анна Кучерук цікаво розповіла про практичну роботу з цими об’єктами, звернувши увагу на біологічні особливості, проблеми відтворення, технологію отримання потомства, підрощування й вирощування молоді, особливості живлення цих об’єктів. Свою доповідь Анна вдало доповнила презентацією з світлинами усіх технологічних процесів, поділилася особливостями відтворення й підрощування цих непростих і дуже чутливих до факторів середовища об’єктів аквакультури й запросила студентів на практику, а мотивованих магістрів на роботу в Інститут рибного господарства України.
Було надзвичайно цікаво, усі присутні студенти бакалаврату і магістратури, а також аспіранти факультету задавали різні питання та вступали у дискусії з лектором.
Ось така вона, випускниця факультету тваринництва та водних біоресурсів Національного університету біоресурсів і природокористування України, Анна Кучерук – успішна, талановита, невтомна, наполеглива, відповідальна захисниця природи, фахівець високої кваліфікації. Щасти Вам Анно, у Вашій нелегкій, але такій потрібній для всіх роботі.
Меланія Хижняк, Юлія Глєбова,
доценти кафедри гідробіології та іхтіології