Долина нарцисів – унікальне багатство Закарпаття!

24 травня 2021 року

Щорічно навесні в Закарпаття їдуть тисячі туристів звідусіль, щоб помилуватися на цвітіння Долини нарцисів, – неймовірне, неперевершене, унікальне видовище!

Здається, ніби тисячі квіток, які розпускаються одночасно, створюють неймовірний білосніжний квітковий килим серед мальовничих Карпатських гір і дрімучих лісів.

 

Уже стало традиційно щороку викладачі, студентинашого коледжу очікують на цвітіння нарцисів у «Долині нарцисів» на Хустщині. Спільно з викладачами, студентами нашого коледжу беремо участь в екскурсіях, з вивчення рідного краю та біологічного розвитку рідкісної рослини або квітки.

Сьогодні Долина нарцисів на Хустщині відноситься до біосферних заповідників ЮНЕСКО. Таке масове одночасне цвітіння Долини нарцисів – чи не єдине в світі. Розташована недалеко від міста Хуст, в мальовничому урочищі між річками Тиса та Хустець, Долина нарцисів дійсно вражає своїми масштабами. У цій місцевості – особливий мікроклімат, гірські річки, термальні води, альпійські луки, праліси, де зустрічається чимало рідкісних тварин. Всього на Долині зафіксовано майже 500 видів різних рослин, які ростуть на території більше 257 га. Серед них 16 видів – це орхідеї (що просто неймовірно!), і 15 – найрідкісніші види в Україні. Мало хто знає, що подібні нарциси можна знайти хіба що в гірських масивах Альп, Балкан, Південних і Східних Карпат. В Україні вони ростуть тільки в Закарпатті.

Високогірні дикі вузьколисті нарциси, які цвітуть у Долині, занесені в Червону книгу України. Сама Долина є частиною Карпатського біосферного заповідника. У цьому їх унікальність – вони ростуть на висоті 180-200 метрів над рівнем моря. Сама ж Долина утворилася ще під час Льодовикового періоду, коли з тутешніх гір сповз величезний шмат землі. За словами дослідників, саме в цьому ґрунті було насіння нарцисів, а коли лід зійшов, потоки води хлинули в долину і підживлювали рослини. Так нарцисам вдалося пристосуватися до складних для їх популяції гірських умов.

Цвітуть вони зовсім недовго, буквально десять днів – приблизно в третій декаді квітня і до середини травня, що робить відвідування цвітіння Долини нарцисів відмінним вибором для відпочинку

За останні роки клімат і склад місцевих ґрунтів дещо змінився – це помітно в усьому світі і, перш за все, пов’язано з глобальним потеплінням. Цей фактор також досить сильно вплинув на Долину нарцисів: наприклад, в минулому році вони зацвіли трохи раніше, а їх популяція дещо зменшилася. Ось чому, якщо до цих пір ви не бачили унікальне цвітіння Долини нарцисів, важливо відвідати резерват саме цієї весни – наступного разу такого шансу вже може і не бути

Цікаво, що сам по собі нарцис – квітка отруйна і має аромат, що дурманить. Місцеві жителі спеціально набивали ним подушки і дарували ординцям, які завойовували Хустський замок – як символ покірності. Вороги засипали на таких подушках і більше не прокидалися. Власне кажучи, в Закарпатті є як мінімум дві легенди, що пояснюють неймовірну появу Долини нарцисів біля Хуста. Перша з них говорить, що нарциси – це декоративні квіти на вазі, яку подарував доньці князя Хустського замку на повноліття простий гончар із села. Закохані таємно зустрічалися саме в урочищі Кіреші. Але про це розповіли князю, і в люті він викинув вазу з замкової гори на долину – з її уламків і виросли дивовижні квіти.

Інша легенда говорить, що сам грецький бог Нарцис задивився на себе в водах річки Хустець і закохався. Його серце не витримало туги, і він залишився в Долині навіки, ставши великим полем нарцисів.

Пиринець Мар’яна

викладач туристичних дисциплін


Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook