Гуртківці відібрали кістковий мозок у кролів для проведення наукових досліджень

6 березня 2018 року

 Вибір місця відбору кісткового мозку, як основного джерела стовбурових клітин є основою біотехнологічних підходів отримання стовбурових клітин, оскільки саме кістковий мозок є основним їх джерелом. Характер самого оперативного втручання та оперативний доступ визначається не лише кількістю очікуваного об’єму отриманого аспірату кісткового мозку та вмісту у ньому бажаної фракції клітин. Він враховує також складність виконання оперативного втручання та доступність відповідної методики, необхідність післяопераційного догляду за твариною та ймовірність виникнення різного роду ускладнень. Не останнє місце у виборі методичного підходу щодо оперативного втручання при отриманні кісткового мозку посідає також ступінь травматизації тварини (суттєве ушкодження м’яких тканин кінцівки).

При виборі кістки для відбору кісткового мозку звертають увагу не лише на її розміри та розташуванням, а й на співвідношенням у її будові губчастої та компактної кісткової тканини.
В переліку кісток, придатних для відбору кісткового мозку у тварин завдяки наявності в них переважно губчаста кісткова тканина, багатої на стовбурові елементи, в першу чергу знаходяться груднина і клубова кістка. Проте маніпуляції щодо відбору кісткового мозку з цих кісток виконують переважно у великих тварин, зокрема конях.


Значного поширення набув метод отримання кісткового мозку з трубчастих кісток (стегнової, плечової тощо). При цьому оперативне втручання проводиться в дистально-латеральній ділянці відповідних анатомічних структур. Даний метод вимагає пошарово розтину шкіри, підшкірної  клітковини, фасції м’язів та самих м’язів до кістки з послідуючим виконанням отвору у компактній кістковій тканині з допомогою свердла. Недоліком даного способу являється суттєве ушкодження м’яких тканин кінцівки, необхідність накладання швів та післяопераційного догляду за твариною.
Як відомо, трубчасті кістки окрім компактної кісткової тканини у ділянці епіфізів побудовані також з губчастої кісткової тканини, яка складає їх основу та є також джерелом стовбурових клітин.

З огляду на це, гуртківці відбирали кістковий мозок у кролів для проведення наукових досліджень саме з губчастої кісткової тканини дистальних епіфізів стегнових кісток кролів. При виборі кістки для відбору кісткового мозку магістри насамперед керувались можливістю оперативного доступу та виконання оперативного втручання, швидкістю його проведення, наявністю у кістці губчастої кісткової тканини, очікуваним об’ємом аспірату кісткового мозку, необхідністю післяопераційного догляду за твариною та ймовірністю виникнення різного роду ускладнень.

Після успішного відбору кісткового мозку студенти підтвердили, що методика отримання кісткового мозку у ділянці дистальних епіфізів стегнових кісток, розроблена співробітниками кафедри фізіології, патофізіології та імунології тварин, а також кафедри хірургії імені академіка І.О. Поваженка, є доступною та простою у виконанні, забезпечує достатній об’єм аспірату, а завдяки відсутності необхідності розрізу м’яких тканин та послідуючого накладання швів даний спосіб отримання кісткового мозку є низькотравматичним для тварин.

Набір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook