Міжнародні проекти
Науково-дослідний проект «Вплив лісових пожеж на вуглецевий цикл в лісових екосистемах», який став одним з десяти проектів, відібраних спільною міжурядовою комісією для виконання у 2021-2022 роках. Продовжь стратегічне партнерство з дослідною групою Міжнародного інституту системного прикладного аналізу (IIASA, Австрія) в особі керівника проєкту д-ра Флоріaна Кракснера (Florian Kraxner) та провідних вчених інституту професорів Анатолія Швиденка і Дмитрія Щепащенка. Найважливішим завданням для проєкту є підтримка досліджень аспірантів та молодих вчених-лісівників для удосконалення прикладних рішень менеджменту лісових екосистем в умовах підвищення ризиків природних порушень за змін клімату.
У рамках виконання українсько-австрійського проєкту вирішено проблему моделювання лісових пожеж, розроблено прикладні підходи до картування згарищ за даними дистанційного зондування Землі та передбачено практичну реалізацію оцінювання емісії вуглецю внаслідок впливу лісових пожеж. Під час виконання науково-дослідної роботи проведено аналіз динаміки ландшафтних пожеж на території України з фокусом на Чорнобильську зону відчуження. Здійснено удосконалення системи моделювання ризиків пожеж у Чорнобильській зоні відчуження, що дозволяє передбачати прогнозування ймовірних точок виникнення великих лісових пожеж. Удосконалення методичного забезпечення для моделювання поведінки лісових пожеж, картування ландшафтів, порушених внаслідок пожеж, на основі створення нових технологічних рішень у галузі дистанційного зондування Землі дозволило створити основу для визначення емісії вуглецю внаслідок згорання лісової біомаси та підвищити ефективність протипожежної профілактики.
Спільний Українсько-Білоруський науково-дослідний проект «Картування лісового покриву та оцінка вмісту радіонуклідів у біомасі лісів України і Білорусі» (Mapping radioactively contaminated forest ecosystems within Ukraine and Belarus) у співпраці з Інститутом радіобіології НАН Білорусі. У рамках виконання проєкту здійснено картування лісового покриву за даними дистанційного зондування землі з оцінкою вмісту радіонуклідів у біомасі лісів. На основі отриманих матеріалів було створено дослідну базу даних про перехід штучних радіонуклідів з грунту у компоненти фітомаси молодих лісів з можливістю подальшої оцінки забруднення деревостанів на території всього Полісся, де спостерігаються природні сукцесії на покинутих сільськогосподарських полях. Отримано картографічні матеріали просторового розподілу радіоактивного забруднення у зоні інтересу, дозволять точніше спрогнозувати потенційну емісію радіонуклідів при ландшафтних пожежах у майбутньому, а, отже удосконалити управлінські рішення у протипожежній сфері. Забезпечено портфоліо екосистемних послуг лісів Чорнобильської зони відчуження та Поліського державного радіаційно-екологічного заповідника додатковими науково обґрунтованими даними для подальшого їх використання пріоритетними напрямами соціально-економічного розвитку країн.
Проект «Біоенергетика в Європі» (BEE – Biomass Energy Europe), який фінансувався в рамках сьомої рамкової програми Європейської комісії, спрямований на гармонізацію оцінок ресурсів біомаси в Європі та сусідніх країнах. Його результати поліпшать погодженість, точність та достовірність оцінок потенціалу біомаси, що сприятиме подальшому переходу цих країн до джерел відновлюваної енергетики. У брошурі наведені методичні підходи і результати оцінки енергетичного потенціалу лісової та сільськогосподарської біомаси в Україні, яка здійснена в рамках міжнародного проекту „Біоенергетика в Європі” (Грантова Угода №213417 з Європейською комісією). Загальною метою проекту є підвищення точності й порівнюваності результатів майбутніх оцінок енергетичних ресурсів біомаси через зменшення різноманітності методологічних підходів, гармонізації методик та обміну інформацією. Брошура розрахована на науковців і фахівців енергетичної, лісової та природоохоронної галузей, аспірантів і студентів лісогосподарських, екологічних, біологічних та технічних факультетів вузів.
У рамках проекту підготовлена брошура "Енергетичний потенціал біомаси в Україні" фахівцями ННІ лісового і садово-паркового господарства (Лакида П.І., Василишин Р.Д., Зібцев С.В., Лакида І.П), Науково-технічного центру «Біомаса» (Гелетуха Г.Г. , Желєзна Т.А.) та Міжнародного інституту прикладного системного аналізу (Бьотчер Х.).
- BIOMASS_UA_PRAGM_31_05_2011.pdf (pdf, 868.28 КБ)
- BIOMASS_EN_PRAGM_31.05.2011.pdf (05.2011.pdf, 877.03 КБ)