Кафедра конярства і бджільництва: поєднуємо теорію і практику

11 квітня 2016 року

     Щороку вивчати дивовижний світ медоносної бджоли на кафедру конярства і бджільництва приходить близько 300 студентів денної та заочної форми навчання. Це, переважно, – студенти факультету тваринництва та водних біоресурсів, які проходять навесні тут практику. Частими гостями є і студенти інших факультетів та навчально-наукових інститутів. Готуючись до агрономічної діяльності, вони опановують знання з медоносних рослин, запилення ентомофільних культур, вчаться визначати потребу в бджолиних сім’ях та утримувати їх. А студенти факультету захисту рослин, біотехнологій та екології після знайомства з медоносною бджолою усвідомлюють, що в разі порушення правил застосування отрутохімікатів під час обробки сільськогосподарських рослин можна завдати великої шкоди як медоносним бджолам, так й іншим диким запилювачам, цим самим знизити очікувані врожаї. Майбутні ветеринарні лікарі вивчають продукти бджільництва, оцінюють їх якість, особливості технології одержання з тим, аби споживач мав до столу цінні як в лікувальному, так і профілактичному відношенні мед, бджолине обніжжя, пергу, прополіс, маточне молочко та інші продукти бджолиного гнізда.

     Ширше і глибше пізнають бджолиний світ студенти факультету тваринництва та водних біоресурсів. Вони отримують знання з бджільництва протягом всіх років навчання. Спершу знайомляться з анатомією медоносної бджоли, потім – із фізіологією, живленням, санітарією, сучасним обладнанням та освоюють технологію виробництва продуктів бджільництва.

     Для цього факультет має в Голосієві свою матеріальну базу. Практичні заняття проходять у лабораторії, яка забезпечена необхідним обладнанням, приладами. Зокрема, є мікроскопи, з допомогою яких пізнається бджолиний організм, досліджується будова квіток та нектарників. Завдяки використанню технічних засобів навчання, зміст занять значно поглиблюється. При вивченні зовнішньої та внутрішньої будови тіла бджоли використовуються оригінальні електрифіковані стенди, які сприяють кращому зоровому сприйняттю навчального матеріалу. Розгляд тем із медоносних рослин супроводжується демонстрацією гербаріїв та живих медоносних рослин, яких вирощують на колекційних ділянках, що розміщені поряд з лабораторним корпусом. Студенти особисто доглядають за рослинами, ведуть спостереження і облік цвітіння медодаїв у природі, складають графік та створюють індивідуальні гербарії.

    Зручне розміщення бджолиних сімей дає можливість в активний період сезону проводити заняття безпосередньо біля вулика. Студенти ознайомлюються з гніздом бджолиної сім’ї, правилами роботи з бджолами, технікою огляду й оцінкою стану сім’ї, визначення кількості розплоду, якості матки, наявності кормових запасів тощо. В холодну пору року відвідують зимівник та оцінюють, у якому стані бджолині сім’ї. У випадку виявлення негараздів, мають практичну можливість надати допомогу неблагополучно зимуючим сім’ям. Зважаючи на добре забезпечену матеріально-технічну базу кафедри, студенти впродовж навчального року мають можливість спостерігати за ростом та розвитком бджолиних сімей, від проведення першого весняного огляду – до осінньої ревізії. А при виконанні випускної роботи під керівництвом науково-педагогічних працівників самостійно проводити на бджолиних сім’ях дослідження. Також при написанні курсових та дипломних робіт студенти користуються багаторічними зібраннями періодичних видань із бджільництва.

     

     На кафедрі конярства і бджільництва створений і постійно поновлюється експонатами навчальний музей. У ньому зібрана велика кількість пасічного інвентарю та обладнання, як старовинного, виготовленого власноруч ще першим завідувачем кафедри В.А. Нестерводським, так і сучасного, переданого для унаочнення українськими виробниками (фірми “Меліса”, “Ось”), та привезеного з інших країн (США, Китаю, Республіки Корея, Ізраїлю, Росії).

     Особливо цінною є колекція медів, зібрана не лише з усіх куточків України, але й передана у різні роки студентами і бджолярами. Вона останніми роками інтенсивно поповнюється зразками різних видів упаковки. 
     Найбагатша в Україні колекція ботанічних сортів меду, обніжжя з майже тридцяти видів рослин, зразки прополісу та іншої продукції бджільництва сприяють освоєнню студентами матеріалу з технології виробництва продукції бджільництва.

     Науково-педагогічні працівники кафедри беруть активну участь у міжнародних конгресах, виставках. Постійно поповнюють навчальний матеріал новаціями з теорії, практики, технічного оснащення та технологічних розробок в галузі бджільництва.

     Отож, кафедра створює всі умови для отримання студентами сучасних знань і готує висококваліфікованих фахівців для галузі бджільництва. Адже пасічникування, як писав М. Сумцов, настільки чисте й шляхетне, що люди з примітивною душею не візьмуться за нього.


І. Головецький,
доцент кафедри конярства і джільництва
 

Регіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook