Вчимося управляти стресом. Дбаємо про ментальне здоров’я

11 червня 2024 року

    У рамках ініціативи першої леді Олени Зеленської з впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» 04-07 червня 2024 року, за підтримки ВООЗ та Кабінету Міністрів України проведено Тренінг для тренерів та супервізорів із Програми «Сомодопомога Плюс» – «Груповий курс управління стресом для дорослих». Даний тренінг пройшли 22 науково-педагогічні працівники, які дотичні до проблеми ментального здоров’я, із різних закладів вищої освіти України, у тому числі і представники нашого університету. Дякуємо керівництву університету за розуміння потреби дбати про ментальне здоровя здобувачів, викладачів та співробітників нашого колективу.

 

 В умовах війни, коли ми усі перебуваємо у перманентному стресі уже більше двох років, можемо спостерігати, як погіршується наше самопочуття, виснажуються сили, наростає агресія, посилюється тривожність. Це підтверджується і результатами опитування (див. Рис. 1) проведеного 13-29 квітня 2024 року серед здобувачів нашого університету (585 осіб). Серед особистих проблеми, які турбують студентів найбільше: на першому місці – «Власне психічне здоровя» (35,6%); на другому – «Фінансові труднощі» (35,1%); на третьому – «Власне фізичне здоровя» (22,5%).
 
 
 Рисунок 1. Особисті проблеми, які турбують студентів найбільше, %
 
 
 
Психологічні зміни, які спостерігають студенти у себе останні 6 місяців (див. рис. 2), це: пригнічений настрій (35,8%); страх за життя власне або рідних (35,6%), постійне відчуття тривоги (34,2%), відчуття суму (31,7%); знаходження в стресовій ситуації (29,6%); відчуття неспроможності змінити ситуацію (29,1%); відчуття неспокою або паніки (24,7%). Викликає занепокоєння те, що кожен п’ятий студент відзначає відчуття агресії у себе.
  
 
Рисунок 2. Психологічні зміни, які спостерігають студенти у себе останні 6 місяців (листопад 2023 – квітень 2024), % (N=585)
 
 Результати опитування свідчать, що 59,9% здобувачів основною зміною, яка відбулася у їх житті через вплив повномасштабного російського вторгнення, вважають – «Невпевненість у майбутньому».
Отримані результати підтверджують необхідність реалізації комплексу заходів щодо збереження ментального здоровя студентської молоді. Варто відзначити, що ректорат та деканат гуманітарно-педагогічного факультету приділяє питанню психічного здоров’я значну увагу і підтримку. Так, тільки за останній місяць відкрито та обладнано лабораторію «Психології розвитку особистості», створено «Психологічну службу університету», оновлено «Центр соціально-психологічної реабілітації» тощо.
 
 
 
Важливо, що поряд з інституційною розбудовою системи психосоціальної підтримки ми дбаємо і про валідний інструментарій, який дозволить забезпечувати реалізацію відповідних інтервенцій у практику освітнього середовища. Із однією із таких інтервенцій ми ознайомилися на чотирьох денному інтенсиві – груповому курсі управління стресом для дорослих «Самодопомога плюс» (https://iris.who.int/handle/10665/362780). Даний курс розроблений ВООЗ та апробований у багатьох країнах світу в умовах надзвичайних ситуацій різної природи. Його ефективність підтверджена практикою та науковими дослідженнями. Курс призначений для подолання стресу у дорослих (18+) та доведено, що він запобігає виникненню психічних розладів.
 
 
 
Стрес, за визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, це відчуття перенапруження через життєві проблеми та загрози. Основними ознаками стресу є головний біль, біль у шиї та плечах, біль у грудях, біль у спині, відсутність апетиту, «клубок» у горлі, розлади шлунку, напружені м’язи.
 
 
 
Програма «Самодопомога Плюс» передбачає оволодіння 5 основними навичками управління стресом:
1)Заземляємося – повертаємо нашу увагу до моменту тут і зараз;
2)Відчіпляємося з гачка – позбуваємося важких думок і почуттів;
3)Діємо згідно із власними цінностями – визначаємо особисті цінності та відповідну поведінку;
4)Проявляємо доброту – стосовно себе та інших людей;
5)Створюємо простір.
Курс не призначений для роботи із: особами, які мають безпосередній ризик самогубств та особами з тяжкими психічними або неврологічними розладами.
 
     
 
 
 
 
 Усіх бажаючих НПП, співробітників та здобувачів пройти курс управління стресом запрошуємо на заняття в Центрі соціально-психологічної реабілітації, попередньо пройшовши реєстрацію за посиланням: forms.gle/ee8PZrVb1Vz5raUC9
Будьте здорові!
 
Завідувач кафедри соціальної роботи та реабілітації
Ірина Сопівник
Регіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook