Точкою відліку існування кафедри міжнародних відносин і суспільних наук у стінах Національного університету біоресурсів і природокористування України стало рішення Вченої ради університету від 01.09.2010 р. щодо об'єднання кафедри історії України та кафедри політології і соціології, й утворення кафедри історії і політології, та перейменування останньої 1.06.2018 р. в кафедру міжнародних відносин і суспільних наук. До її складу увійшли науково-педагогічні працівники, які до цього часу працювали на кафедрі історії України, а також кафедрі політології і соціології відповідно.
Важко переоцінити роль історії в існуванні людини, особливо якщо бути досить уважним як до суті самого феномену історії, так і до природи людини. Історія – це, по-суті, основа ідентичності суб’єкта: джерело знання про його походження та підстава для визначення змісту існування або ж покликання. Відтак, історії завжди надається виняткового значення в існуванні будь-якої спільноти. Відповідно, практично кожен навчальний заклад, якщо тільки він дбає про виховання не лише фахівця, а й громадянина, неодмінно забезпечуватиме висвітлення історії: держави, світу, власне самого навчального закладу. У стінах Університету ця місія в різні часи покладалася на НПП кафедри історії, яка, звичайно, зазнавала реорганізації разом з тим, як відбувалися зміни в суспільному та державному житті в цілому.
Сьогодення кафедри міжнародних відносин і суспільних наук
На поточний момент кафедра міжнародних відносин і суспільних наук зазнає суттєвих змін і щодо збагачення науково-освітнього потенціалу, і щодо розширення меж наукової та освітньої діяльності. Зокрема, кадровий ресурс кафедри суттєво збагатився завдяки залученню до лав кафедри фахівців у галузі політичного знання, котрі мають багатий досвід діяльності в управлінській та політичній сферах.
У 2016 р. отримала ліцензію Міністерства освіти та науки України на провадження підготовки бакалаврів спеціальності «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та міжнародні студії», а 2017 р. успішно здійснила перший набір студентів зі згаданого фаху.
У 2021 р. отримала ліцензію Міністерства освіти та науки України на провадження підготовки магістрів спеціальності «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та міжнародні студії», та успішно здійснила перший набір студентів зі згаданого фаху.
У 2024 р. отримала ліцензію Міністерства освіти та науки України на провадження підготовки аспірантів за галуззю знань 03 «Гуманітарні науки», спеціальністю 032 «Історія та археологія».
На поточний момент на кафедрі працює 12 науково-педагогічних працівників, з них 4 докторів та 8 кандидатів наук; 4 професорів, 8 доцентів.
Науково-педагогічні працівники кафедри читають лекції та проводять семінарські заняття з низки освітніх курсів соціально-гуманітарного спрямування, а також забезпечують підготовку бакалаврів та магістрів зі спеціальності «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та міжнародні студії», а також аспірантів за спеціальністю 032 «Історія та археологія».
Співробітники кафедри беруть активну участь у науковому, навчальному та виховному процесах в межах гуманітарно-педагогічного факультету та Університету. Проводять круглі столи та семінари з актуальних питань суспільно-політичного життя українського суспільства, таким чином, окрім іншого, заохочуючи студентів до наукової роботи.
До активів кафедри також слід зарахувати організацію або ж безпосередню співучасть у проведенні міжнародних і всеукраїнських конференцій, а також видання наукового періодичного видання «Вісник аграрної історії».
Зрештою, на базі кафедри відбувається стажування НПП з відокремлених підрозділів університету.
На сьогоднішній день організовує і направляє роботу кафедри Хвіст В.О.
ХВІСТ Вікторія Олексіївна, кандидат історичних наук, доцент.
В.о. завідувача кафедри з 2023 р.
Закінчила Київський університет імені Тараса Шевченка, спеціальність «Історія», професійна кваліфікація «Історик, викладач історії», 1999 р. Диплом магістра. Національну академію внутрішніх справ, спеціальність «Правознавство», професійна кваліфікація «Юрист», 2014 р. Диплом спеціаліста, з відзнакою. Київський університет культури, спеціальність «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії», 2021 р. Диплом магістра. Захистила кандидатську дисертацію в 2003 р. Автор та співавтор близько 170 наукових та навчально-методичних праць, з них: навчально-методичних розробок – 72, навчальний посібник – 1, словників, довідників, енциклопедичних видань – 18, наукових статей та матеріалів конференцій – 63, у тому числі 38 у фахових виданнях, монографій – 2.
Кафедру міжнародних відносин і суспільних наук також очолювали:
ШЕВЧУК Олександр Володимирович, доктор політичних наук, професор.
Завідувач кафедри 2022-2023 рр.
Основні сфери наукових інтересів – система міжнародних відносин Азійсько-Тихоокеанського регіону після завершення холодної війни, глобальна та субрегіональна безпека, інститути та механізми безпеки в АТР, зовнішня політика та безпека України. Під керівництвом Шевчука О.В. захищено 5 кандидатських дисертації і 1 докторська дисертація. У 1995 р. закінчив історичний факультет Миколаївського державного педагогічного інституту. 2002 р. - захист кандидатської дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата політичних наук за спеціальністю 23.00.04 – політичні проблеми міжнародних систем та глобального розвитку на тему: «Тайванська проблема» в системі міжнародних відносин Азійсько-Тихоокеанського регіону» в Інституті світової економіки та міжнародних відносин НАН України. 2009 р. - захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора політичних наук за спеціальністю 23.00.04 – політичні проблеми міжнародних систем та глобального розвитку на тему: «Зовнішньополітична стратегія США та РФ щодо КНР» в Інституті світової економіки і міжнародних відносин НАН України. Автор понад 200 наукових та навчально-методичних публікацій з питань міжнародних відносин та міжнародної безпеки у постбіполярний період.
СТРІЛЕЦЬ Василь Вісильович, доктор історичних наук, професор.
В.о. завідувача кафедри 2021-2022 рр.
Закінчив історичний факультет Полтавського державного педагогічного інституту імені В. Г. Короленка в 1985 р.
Дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук захистив у 1992 р. Дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора історичних наук захистив у 2004 р. Дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук захистив у 2014 р. Автор понад 140 наукових та навчально-методичних праць.
БІЛАН Сергій Олексійович, доктор історичних наук, професор.
Завідувач кафедри 2015-2021 рр.
Експерт у сфері становлення та розвитку сфери аграрної освіти в Україні кін. ХХ – поч. ХХІ ст. Серед наукових інтересів перевагу віддає дослідженню проблем, пов’язаних з життям та діяльністю селянства у першій половині ХХ ст.
Закінчив історичний факультет Черкаського державного університету ім. Богдана Хмельницького в 1998 р.
Закінчив Інститут права та суспільних відносин Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна», магістр міжнародних відносин, суспільних комунікацій та регіональних студій, кваліфікація «Інформаційний аналітик – міжнародник» з відзнакою в 2022 р. Кандидатську дисертацію захистив у 2005 р. Докторську дисертацію захистив у 2014 р. Автор та співавтор більше 200 наукових та навчально-методичних праць з них: монографій – 13 (6 з яких у співавторстві), довідників – 18, науково-методичних посібників – 67, навчальних програм – 1, наукових статей та матеріалів конференцій – 102. В університеті працює з 2003 р.
Тримаючи руку на пульсі життя, кафедра міжнародних відносин і суспільних наук успішно справляється з низкою завдань, поставлених перед нею як Університетом, так і самим освітнім процесом, котрий, останнім часом відзначається надзвичайно високою динамікою та вимагає неабиякого хисту і зусиль від викладача, аби йти з ним в ногу.
Зокрема, силами висококваліфікованих науково-педагогічних працівників, котрі свої знання успішно застосовують не лише під час підготовки до занять зі студентами, але й безпосередньо на практиці, реалізуючи різноманітні проекти, формується, апробується та вдосконалюється навчально-освітня база для підготовки фахівців у сфері міжнародних відносин, а також туризму та журналістики.
НПП кафедри, разом з тим, забезпечують на високому науково-освітньому рівні не лише процес викладання низки соціально-гуманітарних дисциплін в Університеті, але й таким чином сприяють збереженню духу «класицизму» у стінах НУБіП України, дбаючи про загальний рівень розвитку молодого громадянина. Адже раніше, аніж кожен із нас є фахівцем в тій чи іншій сфері виробничої чи творчої діяльності, маємо пам’ятати, що ми люди, громадяни, особистості, а отже і діяти відповідно.
Також кафедра міжнародних відносин і суспільних наук постійно та наполегливо працює над збагаченням новими фактами літопису Університету, розширенням горизонтів його історичного минулого у датах, подіях та видатних особистостях. Відтак, володіючи історичним матеріалом, члени кафедри долучають до славного минулого та сьогодення Університету як студентів та науково-педагогічних працівників закладу, так і широку громадськість в цілому.
З іншого боку, своїми здобутками на ниві науки, освіти, громадської і просвітницької діяльності, літературного мистецтва творять історію сьогодення НУБіП України – вносять посильну, однак вагому і невід’ємну частку в книгу життя Університету.
Зрештою, науково-педагогічні працівники кафедри своєю діяльністю, здобутками в сферах науки, освіти та громадського життя сприяють нарощуванню позитивного іміджу та визнання як гуманітарно-педагогічного факультету, так і Національного університету біоресурсів і природокористування в цілому.
Володіючи високим науково-інтелектуальним потенціалом та потужним людським ресурсом, колектив кафедри забезпечує опанування студентами професійних знань з освітніх предметів, віднесених до циклу «Міжнародні відносини», а також базових знань з курсів: «Історія української державності», «Історія української культури», «Політологія», «Соціологія», «Демографія», «Соціальна молодіжна політика України», «Соціальна і гуманітарна політика» та «Політологічні аспекти державного управління» для студентів освітніх ступенів «бакалавр» і «магістр» усіх форм навчання українською та англійською мовами. Лекції та семінарські заняття організовуються у відповідності до найновітніших зразків і здобутків у сфері вітчизняної та зарубіжної освіти. Зокрема, йдеться про безпосереднє залучення студента до діалогу та стимулювання його до вирішення евристичних завдань, підтримання атмосфери довіри та комунікативної толерантності, застосування різноманітних засобів унаочнення та апеляція до життєвих прикладів.