Перспективи співробітництва в області автоматизації, робототехніки та енергетики: візит до Краківського аграрного університету
У рамках міжнародного наукового стажування у Республіці Польща українські дослідники відвідали факультет виробництва і енергетики Аграрного університету в Кракові. Зустріч відбулась за підтримки ГО «Український університет в Європі».
НУБіП України представляв доцент кафедри автоматики та робототехнічних систем ім. акад. І.І. Мартиненка Микола Кіктєв. Також у даному заході взяли участь представники Поліського національного університету Тарас Гуцол і Сергій Постольник, декан факультету виробництва і енергетики Аграрного університету у Кракові Славомир Курпаска, керівники лабораторій факультету Кшиштов Мудрик і Марцин Томасік.
Українські дослідники взяли участь у випробуванні робототехнічних засобів, які наявні в лабораторії: маніпуляторів складального цеху виробництва компаній ASTORA (Польща) і EPSON (Японія), колісних роботизованих платформ, програмного забезпечення для налаштування і управління роботами, мобільних додатків для завдання маршруту робота. В лабораторії також представлений маніпулятор з автоскладального цеху «Опель» виробництва компанії FANUC (Японія). Маніпулятори побудовані на базі контролерів Arduino (пневматика)
Найбільший інтерес українських дослідників був викликаний роботом зі збирання полуниці, який використовує штучну нейронну мережу для розпізнавання ягід. Робот оснащений колісною платформою, маніпулятором FANUC, спеціальним механізмом захоплення для обережного збору ягід, камерами, приводами та іншими механізмами.
Також польські колеги показали наукові лабораторії енергетичного спрямування. Найбільш потужною є лабораторія з вивчення біомаси при виробництві біопалива.
За рахунок гранту ЄС, який виграли науковці, та державної підтримки побудовано промисловий цех з виробництва пелетів (паливних гранул) для опалення. Вони виготовляються з відходів продукції рослинництва.
Також на факультеті є енергозберігаючий будинок, побудований за рахунок державного наукового гранту, який отримує живлення з відновлювальних джерел енергії. На фото видно зовнішні блоки повітряних теплових насосів, на даху розташовані сонячні батареї, також на даху наявні сонячні панелі, в середині розташовані акумулятор теплової енергії та центр управління системою.
Досвід, який мають наші польські колеги, є досить цінним як в технічній і науково-дослідній частині, так і в напрямку отримання коштів від державних фондів та грантів ЄС на наукові розробки і впровадження інновацій, актуальних для нашої країни.
Дослідники з обох країн домовились про проведення спільних наукових досліджень з робототехніки, енергетики та штучного інтелекту, а також продовжити написання і публікацію спільних наукових статей в спеціалізованих рейтингових журналах.
Микола Кіктєв,
доцент кафедри АРС