Що таке «Соціальна робота»? До Дня працівника соціальної сфери

3 листопада 2024 року
 
 Відповідно до  Указу  Президента України від 13.04.1999 № 374/99 у першу неділю листопада в Україні відзначають День працівника соціальної сфери.
 

 

У НУБіП України здійснюється підготовка фахівців зі спеціальності «Соціальна робота»: ОПС «Фаховий молодший бакалавр» (Відокремлений структурний підрозділ «Немішаївський фаховий коледж НУБіП України»), а також за першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти (НУБіП України, м.Київ, ВП «Бережанський фаховий коледж НУБіП України») та магістерським (другим) рівнем вищої освіти. Незважаючи на те, що спеціальність «Соціальна робота» у нашій країні є відносно новою (започаткована в 1993 році), проте уже кілька років поспіль НУБіП є лідером в Україні за її популярністю серед абітурієнтів. Разом із цим, у суспільстві, в тому числі серед старшокласників, недостатньо інформації про спеціальність та сфери працевлаштування.
 
 
Отже, що таке «Соціальна робота»?
У зарубіжній літературі  міжнародна соціальна робота розглядається як транснаціональна діяльність соціальних працівників задля підвищення добробуту людей і поваги до їх гідності.
Генеральною асамблеєю Міжнародної федерації соціальних працівників соціальна робота визначається як «професія, що сприяє соціальним змінам і розвитку, соціальній згуртованості, а також розширенню можливостей для людей... Соціальна робота залучає людей і структури для подолання життєвих викликів і підвищення добробуту».
Професія фахівців соціальної сфери є найбільш затребуваною і престижною у розвинених країнах світу, зокрема США, Канаді, Великобританії, країнах Європейського Союзу (Швеція, Норвегія, Нідерланди, Німеччина), у зв’язку із високими соціальними стандартами життя. Так, наприклад, за свідченням наших випускників, які після широкомасштабного вторгнення перебували у Німеччині, нострифікували дипломи НУБіП України спеціальності «Соціальна робота» за умови оволодіння німецькою мовою та підтвердженням бажання працювати за фахом.
Ми запитали ШІ (чат GPT): «Які професії будуть затребувані в майбутньому»? І отримали відповідь: «У майбутньому очікується великий попит на професії, пов'язані з технологіями, медициною, екологією, освітою та соціальною сферою… Соціальні працівники потрібні будуть для підтримки постраждалих від стресу, роботи з людьми, які пережили кризи або травматичні ситуації. Спеціалісти з інклюзії та адаптації – робота із людьми з інвалідністю для забезпечення рівних можливостей».
 
 
Для України значення фахівців соціальної сфери є ще більш актуальним, оскільки у нас триває повномасштабна війна із усіма її коротко і довгостроковими наслідками. За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля сьогодні наша держава потребує більше реабілітологів та соціальних працівників. І це очевидно, оскільки війна породжує серйозні виклики і труднощі, зокрема матеріальні, психічні, соціальні та ін. Усе більше людей потребують швидкої, дієвої допомоги і соціального захисту та підтримки, у першу чергу діти сироти, люди з інвалідністю, ВПО, військовослужбовці і члени їх сімей, люди похилого віку, жертви насилля та торгівлі людьми.
Враховуючи вимоги часу і майбутні потреби у фахівцях нами реалізується 2 освітньо-професійні програми у межах спеціальності 231 «Соціальна робота»: ОПП «Соціально-психологічна реабілітація» магістерського рівня вищої освіти та «Соціальна робота» бакалаврського рівня вищої освіти. Дані програми розраховані на підготовку фахівця, який буде володіти сучасними методиками і технологіями роботи та стане конкурентним на ринку праці. Окрім формування загальних і спеціальних компетентностей та програмних результатів навчання (відповідно до Стандарту вищої освіти), ми забезпечуємо оволодіння нашим здобувачам додатковими навичками:
  • соціально-психологічного консультування (професор Ірина Демченко);
  • розробки та реалізації тренінгових занять (асистент Вікторія Будегай)
  • соціально-психологічного супроводу (доцент Оксана Міхеєва )
  • івент-менеджменту (старший викладач Руслана Білик); 
 
 
  •  загального та лікувального масажу (доцент Тетяна Григоренко);
  • жестової мови та дактилю (доцент Тетяна Григоренко);
 
 
  • арт-терапії (професор Інна Осадченко);
  • соціального проєктування (асистент Вікторія Галайдюк);
 
 
  • проведення соціологічних досліджень (доцент Ірина Пєша);    
  • захисту прав дітей та молоді (доцент Наталія Тілікіна);
 
 
  • критичного мислення (декан ГПФ Інна Савицька);
  •  застосування цифрових технологій у соціальній сфері (професор Ростислав Тарасенко);
 
 
  • рекламно-інформаційних технологій (асистент Олена Ганоцька);
  • управління реабілітаційними установами (професор Ніна Тверезовська);
 
 
  • лідерства, командоутворення та протидії маніпулятивним впливам (професор Руслан Сопівник);
  • іншомовної соціальної комунікації (професор Дарія Супрун);
 
 
  • профілактики і протидії насиллю  (асистент Вікторія Лендєл);
  • іпо- та апі-терапії (професор Микола Повозніков);
  • комунікативної взаємодії (доцент Олександр Прохорчук);
  • позитивної психології (професор Інна Осадченко).
 
 
І цей перелік можна продовжувати, оскільки кожен науково-педагогічний працівник кафедри соціальної роботи та реабілітації – це багатогранна особистість, професіонал своєї справи, педагог, сім’янин, волонтер, громадський діяч, емпатійна людина, відповідальний громадянин країни, не байдужа ОСОБИСТІСТЬ.
Викладачі кафедри створюють умови для працевлаштування здобувачів і випускників за фахом. Починаючи із третього курсу студенти мають можливість у вільний від навчання час стажуватися, практикувати та працювати і соціальній сфері, вирішуючи ще одну проблему у країні – кадрового забезпечення фахівців. Сьогодні наші студенти набувають професійного досвіду на різних посадах у державній та приватній сферах, а також в громадському секторі. Наприклад:
Єлизавета Філіпова (магістрантка 2 року навчання) – фахівець із соціальної роботи мобільної бригади соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від насильства або насильства за ознакою статі Печерського районного у м.Києві центру соціальних служб
 
Михайло Пурін – Фахівець із соціально-психологічної реабілітації ГО «Професійна некомерційна організація Аграрний Альянс України»
 
 
Тетяна Зотова (магістрантка 2 року навчання) – директорка Київського міського центру гендерної рівності і протидії насиллю
Катерина Фірсова (магістрантка 2 року навчання) – проєктний менеджер ГО «Ліга соціальних працівників»
Даниїл Головаш (магістрант 2 року навчання) – соціолог-аналітик громадських організацій
Ання Березовська (магістрантка 2 року навчання) – методист Київського міського центру гендерної рівності і протидії насиллю
Ксенія Теплицька (магістрантка 2 року навчання) – старший фахівець із фандрейзингу ПУМБ
 
 
Олександр Алєксєєв (магістрант 2 року навчання) – молодіжний працівник молодіжного простору
 
 
Влада Косяченко (магістрантка 2 року навчання) – помічник директора з операційної діяльності управління, соціальний менеджер мережі ТОВ Сільпо
Валерія Погребна (магістрантка 1 року навчання) – практичний психолог дошкільного закладу
Анна Єфремова (магістрантка 1 року навчання) – смм-менеджер дошкільного дитячого закладу  «Ля Малюк»
Юрій Бойко (студент 4 курсу) – фахівець із фізичної реабілітації дитячого оздоровчого закладу санаторного типу «Чайка»
 
 
Дарина Пархета (студентка 3 курсу) – фахівець в управлінні щодо розслідування нещасних та смертельних випадків Південно-Західної залізниці
 
 
Світлана Романенко – здійснює медико-соціальну підтримку учнів у Київській гімназії східних мов №1.
 
 
 
 
Переконані, що наші студенти, працюючи у соціальній сфері, наслідують своїх педагогів – «люблять, те, що роблять і роблять те, що люблять».
 
Соціальна робота – це більше ніж професія, це любов і турбота про людей, це покликання для тих, хто готовий допомагати, підтримувати, боротися за права кожного. У День працівника соціальної сфери ми висловлюємо вдячність всім, хто обрав цей шлях. Ми запрошуємо молодь розглянути можливість стати частиною цієї важливої професії, що стоїть на варті людяності, взаємодопомоги та достатку! Вітаємо колектив кафедри соціальної роботи та реабілітації, соціальні служби університету, студентів спеціальності «Соціальна робота» із професійним святом.
 Завідувач кафедри соціальної роботи та реабілітації 
Ірина Сопівник 

 

Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook