Інноваційні технології у плануванні територій
Інноваційні технології у плануванні територій
28 жовтня 2024 року
Із такою назвою 24-26 жовтня 2024 року в Одеській державній академії будівництва та архітектури відбулася V Міжнародна науково-практична конференція, яка зібрала представників закладів освіти в галузі землевпорядкування з України, Польщі, Молдови та ін.. Зокрема, участь у конференції взяли науковці Національного університету біоресурсів і природокористування України, Київського національного університету будівництва та архітектури, Національного університету «Львівська політехніка», Національного авіаційного університету, Вроцлавського університету екології та природничих наук, Аграрного університету Молдови.
Конференція розпочалась з вітальних слів ректора Одеської державної академії будівництва і архітектури Анатолія Коврова, першого заступника Одеського міського голови Олександра Філатова і завідувача кафедри геодезії та землеустрою ОДАБА Анатолія Колосюка.
На пленарному засіданні згідно з програмою було виголошено вісім доповідей. Значну зацікавленість у присутніх викликав виступ декана факультету землевпорядкування НУБіП України Тараса Євсюкова на тему «Просторове планування як інструмент захисту особливо цінних земель».В доповіді були розглянуті проблеми охорони особливо цінних земель, недоліки у системі їх обліку, а також були зазначені переваги комплексного плану для охорони особливо цінних земель.
Значну увагу учасників конференції привернула доповідь завідувача кафедри землевпорядного проектування НУБіП України Андрія Мартина на тему «Розробка системи поправочних коефіцієнтів для масової оцінки спеціалізованих земельних ділянок в Україні, які відсутні на ринку». Доповідач висвітлив питання реалізації пілотного проєкту з масової оцінки земель і підходи до розробки системи поправочних коефіцієнтів, а також представив робочу гіпотезу для оцінки спеціалізованих земель. Багато запитань було від представників територіальних громад, оскільки масова оцінка земель стане основою системи оподаткування.
Про зміни в земельному законодавстві, що вже відбулися або очікуються найближчим часом, розповів у своїй доповіді консультант Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики, Сергій Біленко. Зокрема, це зміни пов’язані з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку зміни цільового призначення земельних ділянок для залучення інвестицій з метою швидкої відбудови України» та проектом Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин».
Жваву дискусію викликали також доповіді заступника директора ДП «Український державний науково-дослідний інститут проєктування міст «ДІПРОМІСТО» імені Ю.М. Білоконя Юрія Палехи на тему «Стратегія сталого просторового розвитку України та її регіонів у повоєнний період», завідувача кафедри геодезії та землеустрою ОДАБА Анатолія Колосюка, який розповів про науково-проєктні заходи врегулювання правових, організаційних, соціальних і економічних відносин у межах об’єкта всесвітньої спадщини м. Одеса.
Серед інших доповідачів були професор Вроцлавського університету екології та природничих наук Ольгерд Кемпа, голова ВГО «Асоціація фахівців землеустрою України» Анатолій Полтавець, начальник Управління сертифікації Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Ольга Лахматова і голова ГО «Всеукраїнська Спілка оцінювачів землі» Світлана Євдокименко. Від НУБіП України в конференції також брали участь доцент кафедри землевпорядного проектування Людмила Гунько та завідувачка ННВЦ «Охорона природних ресурсів та реформування земельних відносин» Людмила Кольоса.
Підсумовуючи результати конференції, можна зазначити, що захід став важливим майданчиком для обміну досвідом і напрацювання нових підходів до планування й управління територіями, які враховують сучасні виклики та орієнтовані на сталий розвиток.
Людмила Гунько,
доцент кафедри
землевпорядного проектування