Досвід Нідерландів для розбудови України: зустріч професора Сібе Шаапа зі студентами гуманітарно-педагогічного факультету НУБіП України

21 лютого 2020 року

20 лютого 2020 р. до студентів-міжнародників та аспірантів кафедри філософії гуманітарно-педагогічного факультету завітав із лекцією відомий нідерландський філософ та політик Сібе Шаап. Наразі він викладає філософію у Вільному університеті Амстердама і Карловому університеті Праги. Сібе Шаап є автором багатьох книг з філософії, які перекладені німецькою, російською та українською мовами. Окрім філософської діяльності він є головою Водного комітету Нідерландів та Комітету з питань генетичної модифікації, сенатором і депутатом нідерландського парламенту від ліберальної партії «Народна партія за свободу і демократію».

Професор Шаап бачить великий потенціал в агросфері України, цьому він і присвятив свою доповідь. Лектор розкрив історію успіху Нідерландів, яка почалася ще сімдесят років тому, в нелегкий повоєнний період. Тоді держава виробила два концепти відновлення: покрокові реформи та всебічна співпраця. Ініціатором реформ виступив уряд. Формулою успіхів Нідерландів став такий алгоритм: спочатку створюються аграрні заклади, потім розвивається прикладна наука, далі імплементуються закони по реформам індустрій, і нарешті відкриваються закордонні ринки та посилюється партнерство з іншими державами.

Досвід Нідерландів переконав аудиторію в тому, що розвиток аграрної освіти є одним з найважливіших чинників культурного та економічного розвитку країни. На думку лектора, величезну роль в процесі розбудови суспільства відіграє збільшення рівня не тільки професійної, а й світоглядно-філософської компетентності працівників аграрного сектору, яке сприяє руйнуванню застарілих ментальних стереотипів і протидіє інертності. Для успішного розвитку українського аграрного сектору важливими є конкуренція та співпраця, наполегливість і послідовність. Але, на переконання професора Шаапа, насамперед, потрібно починати з освіти та науки, які повинні  обов’язково в себе включати як прикладну, так і фундаментальну складові. В розвиткові прикладних наук зацікавлений бізнес, тому буде їх підтримувати. Фундаментальні науки, беззаперечно, потребують державного фінансування.