Відвідини музею О.С. Пушкіна

3 жовтня 2017 року
м. Київ, вул. Кудрявська, 9
 
 

Останні погожі дні осені-2017 року студенти факультету харчових технологій та управління якості продукції АПК запам’ятають не лише святкуванням професійного свята «День працівників харчової промисловості», але і романтичним походом до музею О.С.Пушкіна куди куратор II –го курсу доцент кафедри процесів і обладнання переробки продукції АПК Марія Жеплінська запросила своїх підопічних у музей О.С. Пушкіна, що є філіалом музею історії Києва.

Київський музей О.С. Пушкіна був відкритий для відвідувачів в травні 1999 року, напередодні 200-річчя від дня народження великого поета. Але історія музею розпочалася набагато раніше – 1987 року, коли відомий київський колекціонер, бібліофіл і бібліограф Яків Ісаакович Бердичівський передав свою знамениту «Пушкініану» у подарунок місту. Основною умовою і побажанням колекціонера було створення музею. Ентузіазм Я.І. Бердичівського підтримали і заснували музей в тому ж році. Декілька років музей був відділом при Національному музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків (раніше Київський музей західного та східного мистецтв). Постійну прописку по вулиці Кудрявській, 9 музей отримав через дванадцять років, тобто у 1999 році. Цікавим є те, що великий російський поет ніколи не зупинявся у цій будівлі музею, проте у 1895-1903, до переїзду в знаменитий «Будинок Турбіних» на Андріївському узвозі, тут проживала родина Михайла Булгакова. (ФОТО 2, 3, 4, 5)

  

Колекція музею складається з експонатів переважно першої половини XIX століття і налічує близько шести тисяч примірників, з яких в експозиції представлено понад 1200. Внутрішній простір музею відтворює атмосферу пушкінської епохи – російського класицизму початку XIX століття. Тому тут можна побачити меблі, тканини, фарфор, скло, бісерні вишивки, які зараз в моді (а тоді їх вишивали і чоловіки!), та інші речі, які ототожнюють звичний предметний світ російського дворянства того періоду. Однак основа колекції – це, безсумнівно, книгозбірня і тиражна графіка кінця XVIII-початку XIX ст.

Справжньою «перлиною» колекції є екземпляр журналу «Современник» (1836, том другий) з цензурним дозволом за підписом цензора А. Крилова. Це, мабуть, єдина в музеях України достовірна пушкінська Меморія. Не менш цінні прижиттєві видання поета, насамперед, такі раритети, як окремі розділи роману у віршах «Євгеній Онєгін», що видавалися так званими «зошитами» протягом семи років до виходу повного тексту твору в березні 1833 року.

У фондах музею знаходиться значна кількість книг з власницькими знаками. Серед власників книг – сучасники і співвітчизники О.С. Пушкіна – друзі і знайомі, відомі письменники і поети, державні і політичні діячі кінця XVIII-першої половини XIX століть: І.Ф. Богданович, А.М Горчаков, І.П. Липранди та ін. Крім того, в музеї зберігаються книги, що належали членам імператорських династій Західної Європи: Наполеону I, Єлизаветі Бурбон, Фрідріху Вільгельму II і Фрідріху Вільгельму III.

У розділі, присвяченому перебуванню поета в Україні, представлені такі цінні експонати: «Опис України» Гійома Левассера де Боплана (Руан 1660), «Короткий опис міста Києва» М.Ф. Берлінського (1820), «История Малой России» Д.Н. Бантиш-Каменського (1822).

Саме в оточенні предметів пушкінської епохи, книг і гравюр ХVIII-XIX століття відвідувачі музею – наші студенти більш детально познайомилися з біографією великого поета, історією написання його творів, глибше зрозуміли силу його геніального таланту та відкрили для себе іншого Пушкіна О.С., як це було в школі.

 

Жеплінська Марія

 к.т.н., доцент кафедри

процесів і обладнання переробки продукції АПК

 

Набір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook