Корисне з приємним!
До перспективних рослин, які поки ще широко не розповсюджені в Україні, належить батат (Іpоmоеа bаtаtаs L.). Це пов’язано з високою поживною цінністю його кореневих бульб, в яких, окрім крохмалю (у складі якого амілоза переважає амілопектин), містяться вітаміни С і В, глюкоза, кальцій, магній, β-каротин, фолієва кислота.
Співвідношення вітамінів групи В із аскорбіновою кислотою та мікроелементами наділяють батат багатьма цілющими властивостями. Він має заспокійливу дію на кишечник, запобігає розвитку виразкових захворювань, а також виводить холестерин з організму. А за рахунок вмісту інтибіну є цінним для людей, які страждають цукровим діабетом.
У межах ініціативної тематики «Обґрунтування та розроблення інноваційних технологій вирощування нових овочевих культур», яка проводиться на кафедрі овочівництва і закритого ґрунту, магістром 2 року навчання Чижик Анастасією впродовж 2023-2024 рр. проводилися дослідження щодо вивчення господарсько-цінних показників сортів батату. Одним із завдань було визначення смакової оцінки кореневих бульб сортів батату.
18 жовтня студенти 3 курсу та 2 курсу (с.к.) агробіологічного факультету спеціальності 203 «Садівництво, плодоовочівництво та виноградарство» провели цікаве, смачне, а головне корисне та пізнавальне практичне заняття з дисципліни «Овочівництво». Була проведена дегустація бульб 13 сортів батату для визначення їхньої смакової оцінки. Кореневі бульби всіх варіантів відварювали 20 хвилин. Загальна дегустаційна оцінка в балах подавалася, як сумарна оцінка консистенції, смаку та текстури варених кореневих бульб. Смакові якості бульб оцінювали за дев’ятибальною шкалою та записувались в дегустаційні листки. Студенти з цікавістю оцінювали основні ознаки, що дозволяють комплексно визначити якість та смакові властивості бульб, а саме консистенцію м’якуша, розварюваність, смак та вологість. Після цього сорт батату отримував сумарну оцінку та середню оцінку всіх дегустаторів.
Забарвлення сортів батату варіювалося від дуже світлого до насиченого помаранчевого та навіть фіолетового кольорів. Особливо цінними є сорти з насиченим помаранчевим та фіолетовим забарвленням, оскільки вони містять значну кількість бета-каротину й антоціанів – природних сполук, що мають антиоксидантні властивості та сприяють боротьбі зі старінням клітин, покращенню здоров'я і підвищенню імунітету. Саме за дегустацією сорти з фіолетовим і помаранчевим забарвленням отримали високі смакові властивості. Найвищою смаковою оцінкою відзначився сорт Дінгес пурпл з ніжною м’якою консистенцією бульб фіолетового забарвлення та їхньою вологою текстурою, що вплинуло на високу дегустаційну оцінку 7,0 балів. Така ж тенденція відмічена й у сортів з помаранчевим забарвленням Борегард і Лос Анджелес з дегустаційною оцінкою 6,8 балів.
Приємною несподіванкою була й дегустація батату у вигляді чіпсів, які запропонував студент Левченко Владислав. Водночас глибше розпізнати смак батату у сушеному вигляді студенти змогли завдяки порівнянню з картопляними чіпсами. Смак чіпсів із батату був неперевершеним!
Подібні практичні заняття дають студентам не лише можливість глибше зануритися в дослідження овочевих культур, але й набути навичок оцінювання якості продуктів, що є важливим елементом їхньої професійної підготовки.
Анастасія Чижик,
магістр 2 року навчання;
Ірина Бобось,
доцент кафедри овочівництва і закритого ґрунту